Україна може заробляти на експорті енергії більше, ніж на транзиті газу, але заважає Угорщина. Чи вдасться зламати супротив? /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Україна може заробляти на експорті енергії більше, ніж на транзиті газу, але заважає Угорщина. Чи вдасться зламати супротив?

Getty Images

Україна у вересні може заробити близько $260 млн на постачанні електроенергії в Європу. За весь минулий рік Україна отримала менше. Цей дохід міг би бути ще більшим, але ЄС не поспішає істотно збільшувати можливості для експорту. В чому проблема?

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Обʼєднана європейська енергосистема ENTSO-E 21 вересня збільшила можливість для експорту електроенергії з України лише на 20%. Тепер Україна може експортувати 300 МВт до Румунії та Словаччини цілодобово.

Україна розраховувала на більші ліміти, каже радниця міністра енергетики України Олена Зеркаль: початково ENTSO-E мала збільшити можливість для експорту на 100 МВт. 

ENTSO-E щомісяця приймає рішення про розширення експорту з огляду на звіти двох робочих груп. Перша – технічна група, яку очолює диспетчер швейцарського оператора Swissgrid. Ця група запевнила у відсутності перешкод для збільшення експорту понад 100 МВт, каже Зеркаль. 

Друга група, яку очолює представник угорського оператора, компанії MAVIR, досліджує вплив української електроенергії на європейський ринок. Саме ця група блокує розширення експорту, зазначає Зеркаль. «Ми завчасно надали їм усі дані, але вони не встигли їх вивчити, бо їхній диспетчер нібито був у відпустці», – каже вона. 

Це не вперше, коли Угорщина гальмує експорт української електрики через надумані причини. Наприклад, приєднання України до ENTSO-E в березні цього року було затримано на три дні. «Угорці говорили, що не можуть погодити наше приєднання, бо у них ремонт в офісі», – каже Зеркаль. 

Україна сподівається на більш позитивні результати засідання ENTSO-E 10 жовтня. «Ми отримали від Європейської комісії повідомлення, що вони з керівництвом ENTSO-E узгодили збільшення можливості для експорту української електроенергії, а претензії, які висуває Угорщина, безпідставні», – каже Зеркаль. 

План на пів мільярда 

ЄС зацікавлений не менше України у збільшенні експорту електроенергії. «Європі не вистачає електричної енергії, а нам потрібні гроші. Це класичний win-win», – каже Зеркаль. На середину вересня, за даними «Укренерго», ціна на електроенергію у Словаччині та Румунії – приблизно €400/МВт·год, в Україні – €89/МВт·год. 

Україна почала експортувати електроенергію до Словаччини наприкінці червня, до Румунії – на початку липня. За першочерговим планом, Угорщина також мала імпортувати українську електроенергію, але відмовляється. Зеркаль каже про політичні перепони всередині країни, яка раніше була найбільшим імпортером української електроенергії.    

Україна може заробляти на експорті енергії більше, ніж на транзиті газу, але заважає Угорщина. Чи вдасться зламати супротив? /Фото 1

Лана Зеркаль вважає, що Україна здатна значно наростити експорт електроенергії в Європу (GettyImages)

Україна також експортує електроенергію в Польщу та Молдову. У січні – серпні Україна експортувала електроенергії на $279 млн, за даними Державної митної служби. Це майже на 10% більше, ніж за весь минулий рік – $257 млн. Третину цього доходу Україна отримала за експорт у Польщу, 21% – Словаччину, 16% – Румунію. 

Після приєднання до ENTSO-E дохід від експорту зростає щомісяця. Тільки за перші два тижні вересня Україна заробила на експорті електроенергії $131 млн, тоді як за весь серпень – $73 млн. Якщо тренд збережеться, Україна може заробити на експорті електроенергії у вересні близько $260 млн, що більше, ніж за весь минулий рік.  

Це рекордний показник, написав Володимир Кудрицький, голова оператора української енергосистеми, держкомпанії «Укренерго» у Facebook. «Електроенергія посіла друге місце в торговельному балансі після сільгосппродукції», – каже він. 

Частину цього доходу отримує компанія «Укренерго», яка на щоденних аукціонах продає енергокомпаніям доступ до міждержавних електромереж. З кінця червня «Укренерго» вже заробило на цьому понад 4 млрд грн. 

До кінця року Україна розраховує збільшити експорт у ЄС до 850 МВт. Також до кінця цього року Україна планує запустити реконструйовану лінію «Хмельницька АЕС – Жешув», що збільшить можливості експорту електроенергії в Польщу ще на 1000 МВт

Якщо на кінець року потужність експорту зросте до 2000 МВт, а ціни збережуться на поточному рівні, то Україна зможе щомісяця отримувати приблизно $600 млн за експорт своєї електроенергії, або $7,2 млрд на рік. Для порівняння: за транзит російського газу Україна зараз отримує $1,2 млрд на рік. У піковому 2011 році транзит приносив $3,5 млрд. У серпні цього року Україна найбільше заробила на експорті соняшникової олії – $443 млн, за даними Мінекономіки.   

«До України звертаються Молдова, Румунія, Польща, інші сусіди, щоб ми допомогли їм електрикою взимку. Україна готова допомагати», – заявив на саміті філантропії Forbes президент Володимир Зеленський.

Чи готова Україна постачати такі обсяги електроенергії взимку, коли очікується зростання споживання?

Голова «Укренерго» Кудрицький у середині вересня запевнив, що Україна не розглядає можливість обмеження експорту електричної енергії до ЄС взимку. 

Подальша інтеграція в енергосистему ЄС вимагає від України виконання домашнього завдання, каже Зеркаль. Нині Україна, за її словами, перебуває на фінальному етапі узгодження з Європейською комісією плану дій із синхронізації ринків.

«Ми беремо на себе зобовʼязання щодо адаптації законодавства і ринкових практик. Наприклад, парламент має ухвалити закон про REMIT», – каже Зеркаль. У ЄК також є питання щодо єдиного державного трейдера – «Енергетичної компанії України». «Вони вважають це викривленням конкуренції», – каже Зеркаль. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні