На знімальному майданчику працювала команда з більш як 50 людей. Усі фото в публікації надано пресслужбою фільму
Категорія
Життя
Дата

Україна відправить на «Оскар» фільм «Клондайк». Дев'ять фактів, які потрібно про нього знати

На знімальному майданчику працювала команда з більш як 50 людей. Усі фото в публікації надано пресслужбою фільму

Український оскарівський комітет висунув стрічку «Клондайк» на премію «Оскар» у категорії «Найкращий міжнародний повнометражний фільм». Що потрібно про неї знати?

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Реліз соціальної драми «Клондайк» відбувся 2022 року на найбільшому фестивалі незалежного кіно у США «Санденс». Стрічка стала першим ігровим кіно від України, що потрапило у програму. Тоді ж вона отримала нагороду за найкращу режисуру. 

«Клондайк» – четверта повнометражна стрічка режисерки Марини Ер Горбач. Фільм виготовлено у копродукції України та Туреччини. Він розповідає історію родини, яка живе на російсько-українському кордоні та опиняється в епіцентрі катастрофи – збиття російськими військовими пасажирського літака МН17.

Після 24 лютого відчуття змінилися: тепер фільм дає можливість застрибнути в життя родин, які прокидаються посеред війни.  

У листопаді «Клондайк» вийде в український прокат. «Для евакуйованих українців, які приходять на покази, фільм став емоційною розрядкою, – каже режисерка. – Так мистецтво має допомагати долати стрес». 

Україна відправить на «Оскар» фільм «Клондайк». Дев'ять фактів, які потрібно про нього знати /Фото 1

Кадри з фільму «Клондайк»

Україна відправить на «Оскар» фільм «Клондайк». Дев'ять фактів, які потрібно про нього знати /Фото 2

Кадри з фільму «Клондайк»

Україна відправить на «Оскар» фільм «Клондайк». Дев'ять фактів, які потрібно про нього знати /Фото 3

Кадри з фільму «Клондайк»

Україна відправить на «Оскар» фільм «Клондайк». Дев'ять фактів, які потрібно про нього знати /Фото 4

Кадри з фільму «Клондайк»

Україна відправить на «Оскар» фільм «Клондайк». Дев'ять фактів, які потрібно про нього знати /Фото 5

Кадри з фільму «Клондайк»

Попередній слайд
Наступний слайд

Бюджет фільму – менше $1 000 000. 80% профінансувало Держкіно (20,8 млн грн), 20% – Туреччина. На зйомки витратили гроші України, постпродакшн, включно з графічним дизайном, анімацією та музикою, робили коштом Туреччини. 

Зйомки розпочались у 2020-му, коли в держбюджеті з’явилася нова стаття витрат – Фонд боротьби з COVID-19. «Ми не знали, чи Держкіно нас зможе профінансувати, але почали будувати декорації своїм коштом, – пригадує режисерка. – Це був емоційний імпульс: ми маємо знімати цього року». 

Команда фільму – люди з країн, що пережили війну. Грузини працювали над синхронними шумами в озвучці, звукорежисер та перекладачка – боснійці. Коли почалося вторгнення, команда написала Ер Горбач: «Марино, нам дуже шкода, ми знаємо, як ти почуваєшся». 

На написання сценарію пішло менше року. «Я не пишу сценарії фізично, натомість багато думаю, – каже Ер Горбач. – Коли знаходжу свою «гусячу шкіру» та відчуваю, що «мурашки» триматимуть мене довго, починаю писати». 

Малайзійський «Боїнг» збили 17 липня. На цю ж дату припадає день народження режисерки. У 2015-му Ер Горбач відчула: її не відпускає безкарність винних у трагедії. В 2016 році драфт сценарію був готовий.

Епізоди знято одним кадром. У сценарії першого епізоду фільму написано приблизно таке: герої прокидаються вранці, мріють про майбутнє, починається війна, їхній будинок знищують і встає сонце. Це зняли одним кадром, який триває п’ять хвилин. 

«Коли щось відбувається, у людини з’являється емоція, – каже Ер Горбач. – У момент проживання її не можна обрізати та змонтувати. Вона йде потоком». Ритм фільму режисерка порівнює з диханням. 

Головні нагороди «Клондайку»

Натисніть «Читати більше»

Кінофестиваль «Санденс»

«Найкраща режисерська робота»

Берлінський міжнародний кінофестиваль 2022 (Берлінале)

  • Приз екуменічного журі (присуджується за мистецьку цінність і гуманістичну проблематику) 
  • Приз глядацьких симпатій

Міжнародний кінофестиваль у Фрібурзі

  • «Вибір критиків»
  • Гран-прі 
  • Приз молодіжного журі 

Стамбульський міжнародний кінофестиваль

  • Найкраща операторська робота
  • Найкращий турецький фільм року
  • Золотий тюльпан національного конкурсу

Міжнародний кінофестиваль у Сантьяго

Гран-прі журі

Сараєвський кінофестиваль 

Нагорода «Серце Сараєва» за найкращу режисуру

Міжнародний кінофестиваль в Сіетлі

Гран-прі журі

«Клондайк» – висловлювання проти війни. У сучасному кінематографі насилля та війна стали частиною розваги, критикує Ер Горбач. «Серіал «Гра в кальмара» вразив мене тим, що рівень насильства й розваг у ньому зійшлися в одній точці, – каже режисерка. – Його рівень популярності був маркером того, що світ готовий до споглядання війни». 

Режисерка вирішила створити анти-war – висловлювання проти війни, яке не перетворило б естетику війни на частину розваги. «Наші глядачі кажуть, що кіно можна показувати дітям старших класів. Тобто ми досягли своєї мети». 

Ігрове кіно про реальні події. Частину з МН17 відтворено майже документально. «Ми були дуже точними в деталях, – каже режисерка. – Постановники спрацювали настільки чудово, що у нас часто запитують, де ми дістали ці кадри». Історія головних героїв передає відчуття Ер Горбач подій 2014-го. 

Україна відправить на «Оскар» фільм «Клондайк». Дев'ять фактів, які потрібно про нього знати /Фото 6

На фото (зліва направо) продюсер Мехмет Баґадир Ер, режисерка Марина Ер Горбач, оператор-постановник і продюсер Святослав Булаковський та помічник режисера Микита Козлов

Ідея стрічки. Одне із важливих питань – перетин кордонів. «Якщо одна країна порушує кордон іншої або ракети порушують кордон будинку, це не локальний конфлікт, як пишуть міжнародні ЗМІ. Це війна», – каже режисерка.  

Ще одне питання – протистояння руйнування і створення. Головні герої – родина, яка чекає на дитину та будує життя. Відбувається конфлікт із силою, яка руйнує ці цінності. «Кіно про те, хто сильніший у глобальному сенсі, – пояснює режисерка. – І це питання набагато глибше, ніж політичне формулювання конфлікту: хто має рацію і чия земля».  

Благодійні покази. Після «Санденсу» команду «Клондайку» накрило хвилею повідомлень: «Де подивитися кіно?» У перші місяці війни відбувалися покази для збору коштів. Найбільше зібрали у Фінляндії – €14 000 за два дні. Часто команда займалася разовою допомогою. «У всіх членів були родини, яким вони хотіли допомогти, – каже Горбач. –Охочим подивитися фільм ми давали номери карток родин, і за надану допомогу ділилися лінками для перегляду».  

Останнє слово за «Оскаром». Тур «Клондайку» світовими кінофестивалями триває з березня. Його вже показують у кінозалах Бразилії. У планах – європейський кінотеатральний прокат. «Для них важливий статус фільму, – констатує Ер Горбач. – Польща, Італія, Іспанія, Велика Британія, Тайвань і багато інших країн чекають осені, аби дізнатися про вибір України в оскарівських перегонах».

Кого Україна висувала на «Оскар»

Натисніть «Читати більше»

  • 2021 – «Погані дороги» Наталки Ворожбит 
  • 2020 – «Атлантида» Валентина Васяновича
  • 2019 – «Додому» Нарімана Алієва 
  • 2018 – «Донбас» Сергія Лозниці  
  • 2017 – «Рівень чорного» Валентина Васяновича
  • 2016 – «Українські шерифи» Романа Бондарчука
  • 2014 – «Поводир» Олеся Саніна
  • 2013 – «Параджанов» Олени Фетісової та Сержа Аведікяна
  • 2012 – «Той, хто пройшов крізь вогонь» Михайла Іллєнка
  • 2008 – «Ілюзія страху» Олександра Кірієнка
  • 2006 – «Аврора» Оксани Байрак
  • 2004 – «Водій для Віри» Павла Чухрая
  • 2003 – «Мамай» Олеся Саніна
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні