За перше півріччя на оборону пішло 672 млрд грн, або 48% всього бюджету. Це більше, ніж планували /Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна
Категорія
Новини
Дата

За перше півріччя на оборону пішло 672 млрд грн, або 48% всього бюджету. Це більше, ніж планували

Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна

У першому півріччі 2023 року на забезпечення Збройних сил України пішло 47,7% видатків загального фонду державного бюджету, повідомив ЕП голова комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. За його словами, прямі видатки на ЗСУ склали 672,2 млрд грн.

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Ключові факти

  • «Прямі видатки на ЗСУ (військове забезпечення, оплата товарі і послуг) склали 672,2 млрд грн або 47,7% видатків загального фонду державного бюджету», – написав Гетманцев, додавши, що це більше, ніж за підсумками минулого року, коли такі видатки сягнули 45,1%.
  • За даними Мінфіну, видатки загального фонду держбюджету у першому півріччі склали 1408,3 млрд грн. 
  • З них 40,4% спрямували на оплату праці з нарахуваннями; 24,2% – пішли на оплату товарів і послуг; 18,8% – на соціальне забезпечення; 8,3% – на обслуговування державного боргу і 6% – на трансферти місцевим бюджетам.
  • За підсумками першого півріччя доходи загального фонду держбюджету за виключенням безповоротної міжнародної допомоги (грантів) склали 599,8 млрд грн. 
  • Гетманцев зазначив, що близько 30% бюджету на оборону фінансується із спецфонду, в тому числі за рахунок грантів і благодійних внесків, які не є регулярними надходженнями. Зокрема, йдеться про спецрахунок НБУ на потреби ЗСУ, Європейський фонд миру, грошову військову допомогу від союзників. 
  • Загальні видатки тільки на оборону по загальному і спеціальному фонду сягають 150 млрд грн в місяць або 5 млрд грн на день. 

Контекст

Україна збільшила військові витрати у 2022 році на 640%, до $44 млрд. Загалом військові витрати у світі за минулий рік зросли на 3,7%, до рекордних $2,24 трлн, пише «Радіо Свобода» із посиланням на дані Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI). За оцінками SIPRI, військові витрати Росії зросли на 9,2%, до $86,4 млрд, що еквівалентно 4,1% ВВП країни. 

12 квітня президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт про збільшення видатків держбюджету на 537,2 млрд грн, з яких 96,5% буде спрямовано на сектор національної безпеки і оборони.

З початку року Україні вдалося залучити на фінансування дефіциту держбюджету $20 млрд, повідомив міністр фінансів Сергій Марченко на Міжнародній конференції з відновлення України (URC 2023) у Лондоні. Загалом від початку війни залучили $51 млрд.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні