Категория
Партнерский материал
Дата

Енергостійкість у нестійких умовах: що нового у трендах зберігання енергії?

Енергостійкість у нестійких умовах: що нового у трендах зберігання енергії?

«Зберігай та накопичуй» – гасло сучасного енергетичного ринку. Під цією назвою компанія «Huawei Україна» організувала у Києві форум про інвестиції, технології та законодавство в галузі установок зберігання енергії. Захід зібрав провідних фахівців енергогалузі з України та Європи для обговорення тенденцій, перспектив і можливостей розвитку ринку установок зберігання енергії (УЗЕ). Учасники форуму поділилися найважливішим.

Олександр Альохін

Олександр Альохін

Старший продакт-менеджер департаменту цифрової енергетики «Huawei Україна»

«Частка відновлювальних джерел в енергетичному міксі продовжує зростати, в період із 2010 до 2022 року вона збільшилася з 20% до 30%. Ми очікуємо подальшого прискорення так званого «зеленого переходу»: все більше країн та компаній звертаються до зеленої енергетики, і до 2035 року частка ВДЕ збільшиться до 35%.

За прогнозами Huawei, традиційна енергетика теж розвиватиметься, проте відбудеться фрагментація енергосистеми з переходом до розподіленої генерації, де відновлювальна енергія стане переважним джерелом живлення. Електрохімічні установки зберігання та гідроакумулювальні електростанції забезпечать її короткострокове накопичення.

Олександр Альохін, старший продакт-менеджер департаменту цифрової енергетики «Huawei Україна»

Олександр Альохін, старший продакт-менеджер департаменту цифрової енергетики «Huawei Україна»

Електричні транспортні засоби не тільки стануть одним з основних видів транспорту, а й зможуть виступати в якості побутових установок зберігання енергії й навіть надавати послуги з балансування для енергосистеми. Водень зможе забезпечити сезонне і більш тривале, ніж кількагодинне накопичення. 

Також очікуємо на подальше зростання популярності сонячних електростанцій та зміщення сценаріїв застосування від переважно великомасштабних до комерційних і побутових. Чому це добре? Тому що великомасштабні станції, хоча й мають меншу вартість будівництва через свою централізацію, створюють проблеми при передачі електричної енергії – її складніше накопичувати, передавати та використовувати. А розподілена генерація дозволить значно спростити ці процеси».

Валерій Безус

Валерій Безус

Радник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури.

«Розподілена генерація дійсно має величезний потенціал для розвитку галузі в Україні, особливо в умовах постійний атак на критично важливу інфраструктуру. Вона сприяє енергетичній сталості й створенню розумної енергосистеми країни.

Валерій Безус, радник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури.

Валерій Безус, радник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури.

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури активно підтримує ініціативи щодо систем забезпечення життєдіяльності й енергозабезпечення. До прикладу, наразі спільно з американськими партнерами ми реалізуємо надважливий проєкт з аналізу можливостей розвитку систем сталого енергозабезпечення інфраструктури водопостачання та водовідведення, очистки стічних вод. На нашу думку, поєднання фотовольтаїки і систем зберігання енергії на базі потужностей українських водоканалів є одним із найперспективніших напрямів застосування й розвитку УЗЕ».

Девід Мінніс

Девід Мінніс

Старший директор рішень ESS, Huawei

«Сучасні технології допомагають долати виклики галузі енергетики й у Великій Британії, мінімізуючи можливості блекаутів. Завдяки партнерству з іншими гравцями ринку нам вдалося досягти значних результатів. Ми впроваджуємо технологію grid forming (формування мережі) за аналогією з технологіями наших партнерів в Італії, Фінляндії та США. Ця технологія забезпечує стабільність мережі, а отже, стабільність напруги та частоти.

Девід Мінніс, старший директор рішень ESS, Huawei

Девід Мінніс, старший директор рішень ESS, Huawei

Оскільки ми переходимо від застосування викопного палива до використання відновлювальних джерел енергії, така технологія дозволить перейти від частки 50–60% до 100%. Але для цього потрібно розробляти галузеві стандарти, у створенні яких мають бути активні як державний, так і приватний сектори».

Ян Фусек

Ян Фусек

Генеральний директор Асоціації зберігання енергії AKU-BAT, голова правління Асоціації сонячної енергії, член правління Сучасного енергетичного союзу

«Сьогодні Чехія переживає другий бум у сфері систем накопичення енергії та фотоелектричних установок, проте за кількістю встановлених систем Україна випереджає нас. Окрім того, у Чехії не встановлюють великі сонячні установки з інтегрованими накопичувачами енергії через відсутність юридичних нормативів.

Ян Фусек, генеральний директор Асоціації зберігання енергії AKU-BAT, голова правління Асоціації сонячної енергії, член правління Сучасного енергетичного союзу

Ян Фусек, генеральний директор Асоціації зберігання енергії AKU-BAT, голова правління Асоціації сонячної енергії, член правління Сучасного енергетичного союзу

Ми маємо три сценарії щодо можливостей збільшення виробництва електроенергії до 2030 року, й усі вони базуються на швидкому вдосконаленні правового середовища. Згідно з законом «Про енергетику», відновлювальні джерела енергії (ВДЕ) потужністю від 10 кВт до 50 кВт можуть бути встановлені без ліцензії, а фотоелектричні станції потужністю понад 1 МВт вважаються проєктом, який реалізується в інтересах суспільства. Це значно спрощує будівництво об’єктів відновлювальної енергетики».

Віталій Опришко

Віталій Опришко

голова Української енергетичної ініціативи

«Електроенергію не можна виміряти у грошовому еквіваленті, її вартість набагато вища. Про це вже згадувалося, але наголошу, що через постійні атаки на критично важливу інфраструктуру України важливо готуватися до різних сценаріїв. Установки зберігання електричної енергії можуть допомогти вирішити можливі проблеми.

Віталій Опришко, голова Української енергетичної ініціативи

Віталій Опришко, голова Української енергетичної ініціативи

Масштабні індустріальні системи накопичення орієнтуються на grid forming і надання допоміжних послуг, особливо у сегменті РПЧ або FCR. Проте тут ми маємо певні обмеження в українському законодавстві. Як зазначив колега, Чехія також стикається з подібними перепонами, тому приватним компаніям і державним структурам потрібно об’єднувати зусилля».

Олександр Альохін

Старший продакт-менеджер департаменту цифрової енергетики «Huawei Україна»

«З-поміж інших очікуваних тенденцій можемо виділити ефект «каліфорнійської качки», який Україна відчує вже цього літа (з англ. duck curve означає графік виробництва електроенергії протягом дня, що показує часовий дисбаланс між піковим попитом і виробництвом сонячної енергії. – Прим. автора).

Популярності набуває і тренд використання сонячних електростанцій під власне споживання. Підприємство встановлює собі сонячну електростанцію і заощаджує 30–35% електроенергії. Проте це має і негативні наслідки: підприємства не споживатимуть електроенергію в пікові години генерації, через що оператори систем розподілу й передачі зіткнуться з проблемами. Відновити баланс допоможе УЗЕ, яка дасть змогу перенести генерацію, наприклад, із полудня на вечір.

Для прикладу, Huawei пропонує великомасштабне рішення енергозберігання на 2 МВт·год. Уже наступного року ми плануємо представити рішення на 4,5 МВт·год із рідинним охолодженням. Ці рішення мають модульну конструкцію і використовують зовнішньо розміщені PCS (перетворювачі), що значно поліпшує надійність системи завдяки розподілу ризиків. УЗЕ можуть працювати і з сонячними електростанціями, і окремо. І якщо сьогодні Huawei постачає трансформаторні підстанції, системи моніторингу та управління, то вже в 2025 році це буде контролер електростанції Power Plant Controller, який виконуватиме функцію EMS та керування електростанцією.

Важливо, що установки зберігання мають чотири рівні проактивного захисту. Тобто при виході з ладу якогось компонента не відбудеться серйозна пожежа чи вихід із ладу. Проблему можна буде швидко вирішити завдяки запасним частинам, наявним як на майданчику в замовника, так і на гарантійному складі Huawei. У процесі експлуатації для компенсації падіння ємності рішення Huawei дозволять встановлювати лише акумулятор, без додаткових трансформаторних підстанцій і PCS. Нові та старі батареї можна буде комбінувати і довстановлювати. Це підвищить ефективність їхнього використання протягом усього терміну експлуатації».

Як бачимо, ринок стоїть на порозі великих перетворень традиційної енергомережі і створення нових систем. Будівництво розподілених електростанцій прискорюється, адже вони дають змогу уникнути збоїв енергосистеми і водночас зменшити витрати. А сучасні технології УЗЕ стимулюють безперервний розвиток енергогалузі і забезпечують її стійкість. Усі ці тенденції свідчать про стрімкий та активний розвиток відновлювальної енергетики, який стає можливим, зокрема, і завдяки ефективній співпраці провідних фахівців галузі, держави та бізнесу.

Вы нашли ошибку или неточность?

Оставьте отзыв для редакции. Мы учтем ваши замечания как можно скорее.

Исправить
Новый выпуск Forbes Ukraine

Заказывайте с бесплатной курьерской доставкой по Украине