Категорія
BrandVoice
Дата

Вистояти, відновитися і розвиватися. ЄС продовжує допомогу регіонам і МСП України

8 хв читання

Вистояти, відновитися і розвиватися. ЄС продовжує допомогу регіонам і МСП України /колаж Олександра Карасьова

колаж Олександра Карасьова

Російська війна зруйнувала тисячі підприємств в Україні. Обстріли, мінування, тимчасова окупація – усе це змусило українські мікро-, малі і середні підприємства (МСП) шукати спосіб вижити, відновити, продовжити роботу – вдома або на новому місці, у більш безпечних регіонах. Від початку повномасштабної російської війни 7820 українських МСП отримали статус релокованих. Саме до МСП скерував свою підтримку Європейський Союз, адже вони потребували допомоги в усьому – від переміщення до виплати заробітних плат, придбання обладнання, сировини, налагодження діяльності в нових умовах. Водночас підтримка підприємств – це й підтримка регіонів, зміцнення їхньої економічної спроможності; так само, допомагаючи регіонам, стимулюючи відкриття нових виробництв, формування кластерів, ЄС допомагає ставати на ноги й набирати силу МСП, розвиватися і міцніти громадам.

«З початком повномасштабної війни роль кластерів значно посилилася, вони стали «магнітом» оптимізації процесів підтримки локальних бізнесів, які входять у кластер. Це свого роду масштабування, коли через підтримку кластеру можна було охопити більше бізнесів, надати їм цільову, конкретну підтримку. Компонент місцевого економічного розвитку у нашій флагманській програмі EU4Business, що виконується GIZ, дав можливість поновити або продовжити угоди, які існували з партнерськими містами: вони знали, який бізнес до них приїжджає, які його нагальні потреби, як інтегрувати його в місцеве економічне середовище. ЄС, зі свого боку, надав необхідну фінансову підтримку», – каже Ірина Губарець, координаторка проєктів сектору конкуренції та економічної співпраці Представництва ЄС в Україні. 

Цільова допомога Європейського Союзу сприяє формуванню екосистеми МСП України навіть в умовах переламних змін та економічного спаду, спричинених російською війною. Один з ключових векторів – підтримка регіонів й місцевих громад. Експерти певні: сила та стійкість громад допомогла Україні вистояти, і вони є запорукою успішної відбудови країни.

Як ЄС допомагає підприємствам у регіонах

Програма ЄС «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» під час повномасштабної війни, серед інших напрямків, підтримує бізнес-ініціативи місцевого самоврядування задля зміцнення економічної стійкості України, створення кращих умов для розвитку й посилення позицій МСП у регіонах, формування бізнес-кластерів тощо. 

Катерина Кривошей

Катерина Кривошей

керівниця компонента грантів для МСП у програмі EU4Business, GIZ

«В рамках Програми EU4Business станом на кінець 2023 року 1140 МСП отримали грантів на загальну суму €5,5 млн. Програма EU4Business взаємодіє з підприємцями за двома напрямками. Перший – підтримка постраждалих від війни МСП, які релоковані або працюють на деокупованих територіях. Програма надає гранти, які підтримують бізнес, дають змогу поновити або продовжувати роботу. Другий напрям сфокусований на підтримці МСП, які вже сьогодні мають потенціал для експорту і конкуренції на ринках ЄС. Залучені в рамках програми EU4Business фахівці пропонують підприємцям різні формати та інструменти підтримки: бізнес-консультації, тренінги, навчальні тури, торгові місії, участь у ярмарках і форумах, можливості для пошуку і налагодження нового партнерства тощо. Доступ до фінансування має колосальне значення для підприємств, і попит на гранти дуже високий»

У межах програми вже відбулися п’ять грантових хвиль: у травні 2022 року через Фонд Східна Європа на €1,2 млн ( 300 грантів по €4000); у березні 2023 року через Український фонд стартапів на €100 000 (10 грантів по €10 000); у липні 2023 року через Український фонд стартапів на €750 000 (30 грантів по €25 000); у серпні 2023 року через Фонд підтримки реформ в Україні на €500 000 (50 грантів по €10 000) та на €3 млн через Фонд розвитку підприємництва (750 грантів по €4000).

Малі і середні підприємства отримали гранти на релокацію, технічне обслуговування, ремонт чи заміну обладнання, закупівлю матеріалів, заробітну плату. Вони змогли налагодити роботу на новому місці, роблячи свій внесок у місцеву економіку та соціальний розвиток. Оголошення грантових конкурсів з детальним описом правил відбувається через веб-сайт та сторінку Програми

Анна Гайдучок

Анна Гайдучок

керівниця компонента з просування експорту та підтримки галузевих кластерів у програмі EU4Business, GIZ

«Ключова риса економічного розвитку – це підвищення ролі МСП, адже це чинники економічного зростання та зайнятості. Кожен підприємець допомагає державі хоча б тим, що забезпечує себе роботою і сплачує податки та додатково може створювати робочі місця»

Діяльність кожного підприємства робить внесок у ланцюжки доданої вартості, адже для виготовлення, розповсюдження чи доставки продукту кінцевому споживачу підприємства замовляють товари і послуги інших компаній, що генерує створення робочих місць та сплату податків. А зарплатня з кожного робочого місця утворює дохід і дає змогу працівнику купувати продукцію інших компаній – це економічні цикли.

Під час війни важливо підтримувати підприємства, щоб вони вистояли та навчилися виживати, аби далі поступово відновитися і розвиватися, – продовжує Анна Гайдучок. – Інструментами для цього є навчання і консультаційна підтримка, доступ до фінансів, участь у торгових місіях та виставках, обмін досвідом, участь українських підприємств на міжнародних цифрових платформах.

Мета ініціативи EU4Business сьогодні – підтримати МСП, які працюють в умовах війни, зміцнити їхню стійкість і сталість, а також розвивати конкурентоспроможність, налагоджувати партнерські звʼязки.

«Інакше кажучи, ми даємо бізнесу поштовх, аби підприємства почувалися впевнено і самостійно досягали результатів»

Анна Гайдучок

Залучені до програми експерти працюють з середніми містами для вдосконалення й модернізації їхньої економічної політики, поліпшення бізнес-середовища, налагодження взаємодії між владою і бізнесом. Ця робота провадиться як з окремими МСП, так і з галузевими кластерами, яким приділяється особлива увага. 

До цих процесів долучені й українські та європейські профільні асоціації і мережі – так налагоджуються партнерства, формуються ділові та експортні зв’язки українських МСП з колегами з ЄС.

Завдяки інструментам, які пропонують програми міжнародного співробітництва, що фінансуються або співфінансуються Євросоюзом, МСП мають можливість отримати знання, інструменти та контакти для виходу на міжнародні ринки, почати експорт своєї продукції до країн ЄС відповідно до міжнародних вимог. Українська економіка також пропонує європейським партнерам інвестиційний потенціал, інноваційну потужність, інтеграцію ланцюжків створення вартості тощо, – резюмує Гайдучок.

Вистояти, відновитися і розвиватися. ЄС продовжує допомогу регіонам і МСП України /Фото 1

Дані станом на грудень 2023 року

ЄС підтримує регіони: успішні кейси українських підприємств

За спеціалізацією та масштабом підприємства, які отримують допомогу ЄС і розбудовують свій бізнес, знаходяться в різних сферах української економіки. Для їхнього активного розвитку програми підтримки ЄС пропонують різні підходи та інструменти. Деякі з таких інструментів імплементуються на базі проєкту Дія.Бізнес. Він має дві складові: онлайн-портал та офлайн-складову: мережу з 12 центрів підтримки підприємців, де українці можуть отримати безоплатні консультації, відвідати освітні події для підприємців, орендувати зали для івентів, протестувати свій продукт на спеціальній pop-up-локації.  

Один такий центр з 2021 року працює у Бучі, допомагаючи місцевому бізнесу розвиватися і масштабуватися. З весни 2023-го бучанський центр Дія.Бізнес реалізовує спільні проєкти від програми EU4Business. У рамках його роботи вже впроваджено такі бізнес-ініціативи:

  • Експертні безкоштовні консультації з питань експорту;
  • Зустрічі «Ніч провалів»;
  • Нетворкінги для налагодження ділових зв’язків між підприємцями;
  • Менторські зустрічі, в рамках яких 195 учасників обмінювалися власним досвідом;
  • Гід по грантах (стартував 20 листопада 2023 року) – двомісячний безкоштовний інтенсив з написання грантових програм для МСП. До участі уже залучено 64 МСП.
Ганна Страховська

Ганна Страховська

керівниця Центру підтримки підприємців Дія.Бізнес у Бучі

«Метою Дія.Бізнес є підвищення рівня підприємницьких компетенцій у веденні бізнесу в Україні та на зовнішніх ринках. Співпраця з ЄС допомагає нам стимулювати інноваційний потенціал українських підприємств, підтримувати їхнє стабільне зростання, створення нових робочих місць, забезпечується також попит на товари та послуги, бізнеси розвивають регіон і підвищують конкурентоспроможність на ринку»

Невеликі підприємства роблять значний внесок у розвиток Київщини: за даними Київської облдержадміністрації, станом на жовтень 2023-го у Бучанському районі зареєстровано 60 250 субʼєктів підприємницької діяльності у галузях торгівлі, послуг, готельно-ресторанного бізнесу, ремонту та обслуговування, виробництва тощо. Протягом січня–вересня 2023 року МСП району сплатили до бюджетів усіх рівнів 6130,9 млн грн податків і зборів.

«Навіть невелика пекарня важлива для регіону: у ній можуть працевлаштуватися кілька осіб, які витрачають свій дохід у місцевих магазинах, що активізує ланцюжки доданої вартості. Пекарня робить свій внесок в економічний та соціальний розвиток регіону, позитивно впливає на культуру споживання, надаючи потрібні місцевим мешканцям товари, і ці пропозиції часто є унікальними»

Ганна Страховська

Одним з прикладів успішного відновлення регіонального підприємства завдяки гранту від ЄС є кейс пекарні-кондитерської «Дім Буланжері» у Бучі. Це родинний бізнес Надії Андрухової з Сєвєродонецька. На початку 2022-го пекарня займала приміщення площею 670 квадратних метрів, мала технологічний цех, штат з десятьох найманих працівників. Однак через повномасштабну російську війну виробничі приміщення, склади і потужності було зруйновано, а сировину знищено. Родина виїхала до Бучі, де подала заявку на грант програми EU4Business і отримала €4000 на придбання обладнання: холодильника, печі, розеточної шафи. Так відкрилася міні-пекарня крафтових хлібобулочних виробів «Дім Буланжері» – Андрухова з родиною випікає тут багети, круасани, сирні кульки, хліб.  

Вистояти, відновитися і розвиватися. ЄС продовжує допомогу регіонам і МСП України /Фото 2

Пекарня-кондитерська «Дім Буланжері» у Бучі – родинний бізнес Надії Андрухової з Сєвєродонецька

Ще один приклад – з царини модної індустрії. Завдяки фінансовій підтримці EU4Business West Ukrainian Fashion Industry Cluster (Західноукраїнський Кластер Індустрії Моди) організував виставку-показ у Варшаві та заключив експортні контракти. 25 березня 2023 року у Варшаві пройшла міжнародна виставка Fashion Park Lviv, у рамках якої 13 брендів модної індустрії провели промо-кампанію. Fashion Park Lviv презентовано як майданчик для підтримки маркетингових ініціатив учасників Кластеру для просування продукції за кордоном і освоєння нових ринків збуту.

Організували виставку Західноукраїнський кластер індустрії моди спільно з Польсько-українською господарською палатою, Сектором підтримки експорту Львівської ОДА, Посольством України у Польщі, Diia.Business.Warsaw, Союзом підприємців і роботодавців.

Виставку відвідали 100 учасників, які представляли одне галузеве об’єднання, шість бізнес-асоціацій, пʼять магазинів збуту, 19 дизайнерських студій, дві логістичні компанії, а також сім лідерів думок і 60 покупців. На виставці було продано товарів і укладено контрактів на €13 тис; кластер встановив B2B та B2C контакти і налагодив контакти з представниками індустрії моди.

West Ukrainian Fashion Industry Cluster

25 березня 2023 року у Варшаві пройшла міжнародна виставка Fashion Park Lviv

West Ukrainian Fashion Industry Cluster

У рамках виставки Fashion Park Lviv 13 брендів модної індустрії провели промо-кампанію

West Ukrainian Fashion Industry Cluster

Завдяки фінансовій підтримці EU4Business West Ukrainian Fashion Industry Cluster (Західноукраїнський Кластер Індустрії Моди) організував виставку-показ у Варшаві

Попередній слайд
Наступний слайд

Допомогу від ЄС отримав також завод з виробництва напіввовняної трикотажної пряжі «Сумикамволь». Створене у 1987 році підприємство після розпаду СРСР було приватизоване, збанкрутіло і неодноразово змінювало власників.

«Відроджувати фабрику почали у 2001 році: за рахунок інвестицій та кредитів модернізували й розширили виробництво, шукали нові ринки збуту», – розповідає Сергій Павлов, нинішній керівник бізнесу.

Територію заводу площею 9 га здали в оренду – зараз тут працює понад 130 фірм. Це допомогло зберегти бізнес і переформатувати його відповідно до запитів ринку. Текстильна фабрика трансформувалася в групу компаній, які переробляють овечу вовну на пряжу, виготовляють наповнювачі, текстиль з льону і вовну для валяння. Продукцію експортують до десятка країн Європи, у США, Канаду, Китай та Індію.

«Нещодавно на фабриці запустили конопляне виробництво. Для пряжі і тканини, медичної вати та будматеріалів з конопель потрібне спеціальне обладнання й технології, тому вирішили взяти кредит», – розповідає Тетяна Мойсеєнко, керівниця однієї з групи компаній «Сумикамволь», що спеціалізується на виробництві продукції з конопель.

Сумикамволь
Вистояти, відновитися і розвиватися. ЄС продовжує допомогу регіонам і МСП України /Фото 3
Сумикамволь
Сумикамволь
Сумикамволь
Попередній слайд
Наступний слайд

У межах програми «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» підприємство залучило бізнес-консультанта, який оцінює бізнес-модель, допомагає визначити вектори розвитку і дає рекомендації щодо оптимізації процесів та пошуку інвесторів. Наступне завдання – підготовка заявки на грант ЄС для закупівлі обладнання.

Програма EU4Business також співпрацює з територіальними громадами, зокрема з Житомирською. Місцеві та релоковані у Житомир підприємці навчалися проєктному менеджменту і підготовці грантових заявок, брали участь у коворкінгах, отримали консультаційну підтримку з питань побудови й розвитку кластерів, брали участь у конкурсі бізнес-ідей. Наразі триває проєкт «Вироблено у Житомирі», спрямований на підтримку 20 місцевих виробників.

Ірина Губарець

Ірина Губарець

координаторка сектору конкуренції та економічних питань Представництва Європейського Союзу в Україні

«Є низка програм, які працюють в регіонах безпосередньо з бізнесом і організаціями з підтримки бізнесу. Від початку війни вони отримали додаткове фінансування, адже напряму підтримують бізнес, і важливо, щоб якомога більше компаній отримали реальне відчуття того, що у них є можливості для зміцнення в цей важкий час. Адже сильні території, сильні громади забезпечують силу і розвиток України»

Дізнатися більше про підтримку Європейським Союзом малого та середнього бізнесу в Україні Ви можете за посиланням.

Публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу в межах комунікаційної кампанії «Разом – вистоїмо. Разом ми – Європа». Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні