Яскраві стіни, стильні меблі, сучасні ноутбуки, конструктори та інтерактивна дошка – такий вигляд сьогодні має кабінет мехатроніки в ліцеї №3 міста Дніпро. Мехатроніка – це наука, що поєднує електроніку, механіку та інформатику. Тож під час уроку діти збирають роботи-конструктори і програмують їх на виконання певних функцій – зрушити з місця, доставити вантаж, розподілити деталі тощо. Такі лабораторії є іграшковою копією реального виробництва, де інженери управляють високоточними автоматизованими системами.
Ініціатором створення кабінетів мехатроніки у Дніпрі є компанія Interpipe, що протягом останніх восьми років відчуває гострий дефіцит працівників із технічною експертизою. «Ми виробляємо складний машинобудівний продукт, і без інженерів із відповідною освітою нам не обійтися, – розповідає директор з комунікацій компанії Людмила Новак. – Щоб забезпечити завод кадрами в майбутньому, вже сьогодні ми прагнемо пробудити у дітей інтерес до технічних професій. Показати їм, що виробництво може бути сучасним і високотехнологічним».
Школа на шляху до виробництва – тільки перша ланка. Разом з місцевою владою Interpipe побудувала цілу екосистему освітніх просторів з технічних спеціальностей, облаштувавши сучасні майстерні верстатників у ПТУ №2 та лабораторії мехатроніки в НТУ «Дніпровська політехніка». Forbes BrandVoice поспілкувався зі школярами та студентами і дізнався, як саме такі інновації вплинули на їхні плани щодо майбутньої карʼєри.
Про Interpipe
Interpipe – українська промислова компанія, виробник безшовних труб і залізничних коліс. 85% продукції вона постачає на експорт більш як до 80 країн Близького Сходу, Північної Америки та Європи. Основними замовниками компанії є залізниці Німеччини, Австрії, Польщі, машинобудівні компанії Siemens Bombardier, Alstom, метрополітени Лондона, США, Делі та інших міст, а також великі нафтовидобувні компанії світу.
У структурі Interpipe – п’ять промислових активів: «Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод», «Інтерпайп Новомосковський трубний завод», «Інтерпайп Ніко-Тьюб», «Дніпропетровський Втормет» і електросталеплавильний комплекс «Інтерпайп Сталь». В Interpipe працює майже 9000 співробітників. У 2023 році компанія переказала до бюджетів усіх рівнів податків на суму 4,4 млрд грн.
Дві освітні стратегії
Привертати увагу молоді до технічних спеціальностей в Interpipe почали у 2016 році. Протягом трьох років у рамках виставки Interpipe TechFest компанія проводила змагання з мехатроніки для студентів та школярів. «Саме тоді і зʼявилась ідея просувати, так би мовити, бренд мехатроніки, – розповідає Людмила Новак. – Адже слова «пневматика» та «гідравліка» не викликали у молоді особливого інтересу». Потужну підтримку Interpipe у просуванні мехатроніки надав технічний виш «Дніпровська політехніка». На його базі побудували дві лабораторії з німецькими роботизованими конструкторами для мехатроніки, а викладачі «Політехніки» написали курс навчання для шкільних учителів.
«Власне, з цього й почалася розбудова екосистеми освітніх просторів. З 2020 року до сьогодні ми побудували сучасні лабораторії мехатроніки у чотирьох школах Дніпра, куди поставили зменшені копії реальних промислових ліній, – розповідає Людмила Новак. – А ще в пʼяти школах модернізували кабінети праці: зробили ремонт і закупили туди сучасне обладнання».
В Interpipe послідовно вибудовують ланцюжки між школярем і працівником заводу. Таких ланцюжків на сьогодні два. Перший має привести дітей з лабораторій мехатроніки в «Дніпровську політехніку», щоб згодом уже дорослі люди змогли обійняти посади інженерів на виробництві. А другий ланцюжок веде дитину з модернізованих кабінетів праці до сучасної майстерні ПТУ №2, після закінчення якого випускники зможуть працювати операторами верстата з програмним керуванням або налаштувачами устаткування. Попри те, що такі ланцюжки довгі і потребують майже 10 років очікування, в Interpipe готові чекати.
«Сподіватися на те, що 100% дітей, які зараз навчаються мехатроніки, потім прийдуть до нас – безглуздо. Такі проєкти – частина нашої соціальної відповідальності, наші зусилля із розбудови інженерного потенціалу регіону», – ділиться директор з комунікацій.
Майбутні інженери
Девʼятикласниця дніпровського ліцею №3 Діана Греян із майбутньою професією вже визначилася. «Хочу бути інженеркою, бо люблю конструювати», – каже дівчина. А семикласнику того ж ліцею Владиславу Борисову більше до душі програмування. «Мене приваблює складність роботи. Спочатку вчитель показує прилад на великому екрані, розповідає, як його зробити і яка його функція, а потім ми сідаємо за роботу в парах: хтось збирає конструктор, наприклад сушилку або світлофор, а хтось пише програму, щоб цей предмет належно працював», – каже хлопець.
Учитель цих школярів Олександр Спичак є автором навчальної програми з мехатроніки для учнів 7–11 класів, яку затвердило Міністерство освіти України. Хоча за власним зізнанням Олександра, ще чотири роки тому він мало що тямив у цій науці. «Щоб здобути знання, я ходив на курси до «Політехніки», після завершення яких складав щось на кшталт іспиту, – пояснює викладач. – Мені потрібно було сконструювати та запрограмувати конвеєрну стрічку. З механічною частиною я впорався швидко, а ось над програмною довелося добряче подумати». Сьогодні Олександр Спичак – амбасадор мехатроніки серед школярів. Завдяки його заняттям учні почали по-новому ставитись і до інших дисциплін. «Розуміючи, що знання з фізики, інформатики та математики їм знадобляться на мехатроніці, у них зʼявився запит саме на знання, а не просто на гарну оцінку», – стверджує Олександр.
Думку про те, що мехатроніка тісно повʼязана з іншими предметами, поділяє і кандидат технічних наук, доцент кафедри електропривода НТУ «Дніпровська політехніка» Олександр Бешта. «Крім того, мехатроніка дає гарний візуальний приклад. Ми не просто пишемо формулу на дошці, а показуємо, як ця функція працює в реальності, – розповідає викладач. – Так у простий спосіб ми доносимо складні речі».
На запрошення Interpipe та Дніпровської міської ради Олександр Бешта проводить майстер-класи з мехатроніки для учнів 9-х класів різних шкіл Дніпра. Часто йому допомагають студенти факультету електричної інженерії «Дніпровської політехніки», які захоплюються мехатронікою. Одна зі студенток курсу, Карина Снігур, ділиться відчуттями, коли вона вперше побачила лабораторії Interpipe в університеті. «Мені розповіли, як ми будемо навчатися за допомогою всіх цих яскравих конструкторів. Як же це мене захопило! І досі не відпускає, – посміхається дівчина. – У дитинстві я мріяла стати лікарем, але сьогодні хочу зв'язати своє життя з електроенергетикою».
За словами ректора НТУ «Дніпровська політехніка» Олександра Азюковського, внесок Interpipe у популяризацію мехатроніки в регіоні – колосальний. «Створюючи лабораторії мехатроніки ще у школі, вони формують безперервну зацікавленість дітей у предметі, – пояснює ректор університету. – А постійно оновлюючи обладнання двох лабораторій у нашому виші, компанія робить неабиякий внесок у розвиток майбутніх кадрів. У результаті галузь отримує висококваліфікованих працівників».
Від кабінету праці до оператора сучасного верстата
Урок праці у девʼятому класі Дніпровської гімназії №69. Учень Олексій Фількін працює з електролобзиком, старанно розпилюючи деревину для годівниці. Олексій – новачок у цій школі, але вже має улюблені предмети. «У колишній школі не було такої майстерні і на уроках праці було геть нецікаво. Натомість тут буквально за кілька місяців я зробив підсвічник і ключницю. А від роботи на фрезерному станку взагалі в захваті», – ділиться хлопець. І попри те, що з майбутньою професією Олексій ще остаточно не визначився, він усвідомлює, що робота на електричних верстатах приносить йому задоволення.
«Щойно у нас зʼявилася сучасна майстерня, діти не можуть дочекатися уроку. Загалом на моїх уроках навчається 170 хлопчиків з пʼятого по девʼятий клас, але є і 25 дівчат, які попросилися до чоловічої групи, – розповідає вчитель праці Ірина Кочаткова. – У шостому класі ми з дітьми вчимося працювати з ручним знаряддям праці – пилкою, молотком, у сьомому – з електроінструментами, а у восьмому та девʼятому класах опановуємо електролобзики, токарні та фрезерні верстати».
У такому ж захваті від сучасного ремонту та високоточних верстатів перебувають і вчорашні девʼятикласники, а сьогодні – студенти першого курсу професійно-технічного училища №2 у Дніпрі. Ще кілька років тому у приміщенні протікав дах, стіни були в тріщинах, а верстати для навчання нагадували металобрухт. Нову майстерню фактично з нуля створили завдяки спільним зусиллям міськради та компанії Interpipe, яка закупила три сучасні верстати: токарний, фрезерувальний та стрічкопильний. «У практичну частину навчання ми заклали виробництво тих деталей, які виробляють на заводах Interpipe. Тобто якщо в програмі є обробка конічних поверхонь, то це саме ті поверхні, які потрібні Interpipe», – розповідає в.о. директора ПТУ №2 Інеса Мазур.
Сьогодні на першому курсі спеціальності оператора верстатів з програмним керуванням навчається 26 студентів. «Одразу після закінчення училища я піду працювати на завод Interpipe, аби швидше почати заробляти. Знаю, що зарплати у цій сфері стартують від 30 000 грн на місяць для новачків, але згодом можна буде заробити і 50 000, і більше, – ділиться першокурсник Руслан Якуб. – У цій професії мене приваблює і те, що це інтелектуальна праця, яка потребує знань з інформатики, щоб писати програми».
За словами майстра виробничого навчання Антона Амєліна, на уроках вони зокрема вчаться писати програми для верстатів, яка потім залишається в памʼяті пристрою. «Це високоточні верстати, які можуть виконувати безліч функцій: фрезерувати площини і пази різних форм, свердлити матеріал за вказаними координатами тощо, тому під кожну потрібно написати програму, – розповідає викладач. – На виробництві головним завданням оператора буде обрати правильну програму, але він будь-якої миті має вміти і підкоригувати її».
Те, що молодь працює із сучасними технологіями у новому гарному приміщенні, – надзвичайно важливо, кажуть викладачі. «Часто під час вибору професії діти йдуть «на картинку», обираючи професію бармена, наприклад, а не токаря. Але, стоячи цілий день на ногах, бармен отримує втричі менше, ніж кваліфікований токар, – стверджує в.о. директора училища. – Саме тому ми маємо запалити у молодих людей вогники в очах, показавши, що виробництво може бути сучасним, а працювати на ньому – престижно».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.