Категорія
BrandVoice
Дата

«Український бізнес може багато чому навчити європейських колег». Інтерв’ю пані Посла Європейського Союзу в Україні Катаріни Матернової

5 хв читання

Катаріна Матернова /прес-служба

Катаріна Матернова, пані Посол Європейського Союзу в Україні. Фото прес-служба

Від початку повномасштабної російської війни Європейський Союз не лише не згорнув, а й активізував допомогу, зокрема розширив підтримку українських малих і середніх підприємств. Пані Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова, яка з вересня 2023-го очолює Представництво ЄС в Україні, розповіла, як саме Євросоюз підтримує українські МСП, сприяючи стійкості та поступовому відновленню України. Як допомагає з адаптацією українського законодавства до європейських норм? Які кредити й гранти надає для МСП, як підтримує впровадження інновацій і нових технологій для бізнесу? За словами пані Посла, зроблено уже багато. Однак які виклики стоять перед Україною на цьому шляху? 

Пані Посол, як Ви оцінюєте проєкти відновлення МСП України?

Перш за все, це всеохопність і багатогранність допомоги й підтримки українським малим і середнім підприємствам (МСП). Коли почалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну, ми посилили допомогу – наприклад, взялися допомагати бізнесу з релокацією.

Розкажіть, будь ласка, яку політику провадить Євросоюз для підтримки в Україні малого і середнього бізнесу в умовах війни?

І до повномасштабного вторгнення, і після нього МСП України демонструють стійкість, гнучкість, прагнення до виживання та здатність пристосовуватися до обставин. Тож і сьогодні, і під час післявоєнної відбудови України саме МСП будуть надійною опорою відновлення економіки.

Євросоюз багато років підтримує українські МСП. Ми це робимо через низку інструментів.

  • Перший напрямок – покращення доступу до фінансування для малого і середнього бізнесу України. У цьому допомагають гранти ЄС, гарантії від міжнародних фінансових установ та допомога у наданні кредитів через українські банки.
  • Другий вектор – підтримка МСП через нефінансові інструменти: бізнес-коучинг та консультації. Ще до повномасштабної російської війни працювала програма, за якою ЄС допомагав МСП України адаптуватися до норм, вимог і стандартів ЄС для старту експорту на європейські ринки.
  • Третій напрямок – робота з українським Урядом для покращення бізнес-середовища та інвестиційного клімату в Україні. В умовах труднощів великий бізнес може дати собі раду, звернувшись до команди юристів та консультантів, тоді як малим підприємствам важче впоратися.

Крім цього, ЄС сьогодні допомагає ще за такими напрямками: підтримка жінок-підприємниць у малому бізнесі; інституційна підтримка «Офісу з розвитку підприємництва та експорту»; підтримка Ради бізнес-омбудсмена.

Як ЄС сприяє українському МСП у впровадженні інновацій та нових технологій? Що дасть українському МСП цифровізація?

Україна вже є цифровим чемпіоном, і ми хочемо допомогти й надалі розвивати цю перевагу. Ось чому ми постійно надаємо стабільну підтримку щодо кіберстійкості та безпеки цифрових державних послуг.

Наприклад, програма Digital Europe, до якої Україна має доступ із 2022 року, охоплює високопродуктивні системи обчислення, штучний інтелект, хмарні послуги та сервіси з обробки й передачі даних, передові цифрові навички, а також забезпечення широкого використання цифрових технологій в економіці та суспільстві.

Якщо говорити про інновації загалом, Україна бере участь у флагманській інноваційно-дослідницькій програмі Horizon Europe на рівних із країнами-членами ЄС. Незабаром у Києві буде відкрито представництво Horizon Europe, яке допоможе максимально скористатися з доступних можливостей.

Попри збитки, завдані науково-дослідній інфраструктурі (15% було пошкоджено або знищено), станом на листопад 2023 року українські суб’єкти дослідницької та інноваційної діяльності вже беруть участь у 110 грантових проєктах Horizon Europe із фактичним фінансуванням з боку ЄС в обсязі €27,6 млн. Наразі ведеться підготовка ще 29 грантів Horizon Europe із залученням українських учасників.

Крім того, вже було запроваджено низку спеціальних заходів підтримки, включаючи механізм надання стипендій у розмірі фінансування €25 млн у рамках Програми дій імені Марії Склодовської-Кюрі, ініціативу Європейської інноваційної ради з виділення €20 млн для підтримки наукоємних стартапів в Україні, а також програму в обсязі €5 млн для впровадження заходів зі сприяння рівноправній співпраці з українськими містами в реалізації місцевих планів відновлення на принципах кліматичної нейтральності. Україна не зобов’язана робити фінансові внески у Horizon Europe, Euratom та інші програми ЄС, розраховані на 2021, 2022 та 2023 роки. 

На яких ключових засадах базується допомога ЄС українському МСП під час війни? Це гроші, консультації, можливо, ще щось?

Усі напрямки допомоги з боку ЄС важливі – і гранти, і кредити, і консультування, і підтримка саме жінок-підприємниць, і підготовка українських МСП до експорту продукції у ЄС.

Щоправда, основа допомоги – гроші. Після повномасштабного вторгнення ми продовжили підтримку за усіма діючими напрямками, але оскільки фінансове питання стало найактуальнішим, тож фінансовий вектор перейшов на перший план.

Якою є ситуація з гармонізацією стандартів України та ЄС у сфері діяльності МСП та експортні перспективи українського малого і середнього підприємництва?

Каталізатором адаптації до європейських стандартів є потреба і бажання українських підприємств експортувати свою продукцію.

Для українських МСП вкрай важливо відповідати стандартам, нормам, нормативам, технологічним специфікаціям, фітосанітарним вимогам ЄС, якщо йдеться про експорт продукції до Європи. Великому бізнесу легше адаптуватися до вимог, ніж малому, тому МСП особливо потребують нашої допомоги.

Процес наближення законодавства України до європейського почався ще в 2014-му з підписання Угоди про асоціацію з ЄС та Угоди про вільну торгівлю. Тож зараз, коли Україна отримала статус країни-кандидата на членство у ЄС, цей процес не треба починати з нуля.

На шляху до повної гармонізації законодавства з європейським Україна вже впровадила багато змін в галузі цифрової економіки, екологічних вимог та фітосанітарних норм. Ці два напрямки є необхідними для початку експорту агропромислової продукції на ринок ЄС. Так, зроблено чимало, але досі є простір для зростання.

Під час повномасштабної російської війни цей процес не зупинився, а пришвидшився. Це те, чим Україна вражає і надихає – у час боротьби за виживання українці встигають реформувати країну!

Розкажіть про грантові конкурси від Єврокомісії в межах програми ReadyForEU: для кого вони і як мають покращити український бізнес?

ReadyForEU стартувала в лютому 2023 року в рамках Програми «Єдиний ринок ЄС» із загальним бюджетом €7,5 млн. Програма Business Bridge з бюджетом €4,5 млн надає гранти для підтримки участі українських компаній у галузевих заходах в Європейському Союзі. Офіс з розвитку підприємництва та експорту в співпраці з шістьма іншими українськими та міжнародними партнерами адмініструватиме цю програму від імені Євросоюзу.

«Еразмус для молодих підприємців – Україна» має бюджет €3 млн та пропонує підтримку новим українським підприємцям в отриманні досвіду ведення бізнесу в інших європейських країнах. Вона впроваджується під егідою вже відомої програми Erasmus for Young Entrepreneurs. Буде відібрано до 430 нових українських підприємців і встановлено ділові зв’язки з відповідними підприємцями в країнах ЄС, які їх прийматимуть. Потім у рамках цієї програми надаватиметься фінансова підтримка цим підприємцям і покриватимуться їхні витрати на проживання та дорогу. 

Підготовка до вступу до ЄС потребує суттєвих змін у законодавстві. Як Ви оцінюєте стан справ у цій сфері, зокрема, щодо законодавства для бізнесу і МСП?

Українські МСП потребують перш за все доступу до фінансування та правової стабільності, тобто верховенства права в країні. Бізнес має бути впевненим, що рішення суду виконуватимуться та зберігатиметься захист приватної власності та інвестицій.

Реформи в цьому напрямку важливіші, ніж адаптація до технологічних стандартів ЄС. І саме в цьому співпраця між ЄС і Україною зараз є найжвавішою.

Який досвід європейського малого і середнього бізнесу може запозичити й адаптувати Україна?

Перш за все, це інтернаціоналізація українських МСП, аби вони отримали сильних міжнародних партнерів та надійні ланцюжки постачання з Європи. При цьому український бізнес також може багато чому навчити європейських колег. Я кажу про неймовірну витривалість підприємців України навіть під час війни. Вони стійкі, бо не мають іншого виходу – лише адаптуватися до нових умов, щоб вижити й розвиватися.

#РазомВистоїмо #РазомМиЄвропа #TogetherWeAreResilient #TogetherWeAreEurope

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні