Валентина Бойко, директорка "Синергія Київ". Фото: Артем Галкін
Категорія
BrandVoice
Дата

Відповідальність під час війни: як забудовник «Синергія» продовжує зводити житлову нерухомість у столиці та регіоні

6 хв читання

Валентина Бойко, директорка "Синергія Київ". Фото: Артем Галкін

Директорка «Синергія Київ» Валентина Бойко розповіла Forbes BrandVoice про бачення ринку нерухомості, про те, як змінилися потреби покупців і як потрібно адаптувати компанію і проєкти під виклики війни 

Продовжувати будувати під час війни – це щодня долати виклики, масштаб яких ми навіть не могли уявити. Ракетна небезпека, блекаути, дефіцит робочої сили, інфляція, зміни в логістиці, вимушена міграція українців – на жаль, не всі забудовники пройшли ці труднощі. Та є ті, хто не зупинився й продовжує виконувати свої зобов’язання перед інвесторами, будувати квадратні метри та підтримувати українську економіку. Одним із таких забудовників є Будівельна група «Синергія». Вже у червні 2022-го крани «Синергії» крутилися в деокупованому Ірпені, з травня цього року – і у столичному проєкті «Синергія Київ».

Як ви зараз оцінюєте стан ринку нерухомості в Україні?

Ринок будівництва в Україні почав відновлюватися. На сьогодні є потенціал розвитку внутрішнього ринку та інвестицій, який може бути забезпечений внутрішнім попитом – або сформований українцями, які залишилися в країні, або тими, хто виїхав за кордон, втратив житло чи просто хоче покращити свої житлові умови. Ці люди можуть взяти участь у програмі доступної іпотеки, яка зараз має великий попит. Зазначу, що це значне фінансове вливання в ринок будівництва та галузь загалом, а отже – підтримка як ринку нерухомості, так і всієї економіки України. 

Крім того, держава також може сприяти покращенню ринку нерухомості, створивши сприятливі умови для його розвитку. Багато компаній мають бажання та ресурси для створення нового житла. Все це допоможе підняти економіку України, навіть попри війну.

Відповідальність під час війни: як забудовник «Синергія» продовжує зводити житлову нерухомість у столиці та регіоні /Фото 1

«Багато компаній мають бажання та ресурси для створення нового житла. Все це допоможе підняти економіку України, навіть попри війну», – Валентина Бойко, директорка "Синергія Київ". Фото: Артем Галкін

ВПЛИВ ВІЙНИ НА БУДІВЕЛЬНИЙ РИНОК

Які зміни ви внесли в діяльність групи «Синергія» під час війни, щоб продовжувати будувати?

По-перше, ми змінили горизонти планування. Раніше ми проєктували та робили робочу документацію на пʼять років, а зараз скоротили термін до року–півтора. Це потрібно, щоб інвестори бачили реальний прогрес і були готові вкладати кошти.

З перших днів війни ми також продовжуємо піклуватися про наших співробітників, зокрема про тих, хто захищає Україну. Надаємо їм фінансову та моральну підтримку, допомагаємо у разі потреби. 

Іншою важливою зміною став фокус на українських виробниках будівельних матеріалів. Маючи імпортні альтернативи, ми тепер обираємо найкраще, що є в Україні – від освітлення до дитячих майданчиків. Причини дві. Перша – через війну стало складніше отримувати іноземні матеріали (імпорт і логістика значно подорожчали). Друга – ми прагнемо підтримати саме вітчизняних виробників. 

Які будівельні матеріали зараз виробляються в Україні? 

Основні матеріали – бетон, цегла, мінеральна вата і базальтове утеплення – й до повномасштабної війни були українськими. Це виробництво не вимагає складної логістики або імпортних компонентів. Найбільші зміни відбулися в сегменті інженерних мереж – через війну стало складніше імпортувати труби та інші матеріали. Однак українські виробники активно відновлюють їх виробництво. 

Також хочу зазначити: коли ми купуємо вітчизняні товари, гроші йдуть на рахунки українських виробників. З них вони сплачують зарплати працівникам і податки, які наповнюють державні бюджети усіх рівнів. Працівники повертаються з-за кордону, продовжують працювати в Україні, зберігаються та створюються нові робочі місця.

Маючи роботу й дохід, люди в тилу волонтерять, творять, відвідують заходи, донатять. Це надає сил триматися та зміцнює віру в життя і перемогу.

Чи відчуваєте ви проблеми з персоналом у будівельному секторі?

Оскільки багато чоловіків пішли воювати, бракує робочої сили. Це стало особливо відчутною проблемою для підрядних організацій, які часто працюють з нефіксованим штатом працівників. Наша компанія також стикнулася з цим: багатьох співробітників призвали до лав ЗСУ. Це змусило нас переглянути робочі процеси для виконання всіх зобовʼязань.

Ми також активно співпрацюємо з нашими підрядниками, щоб знайти спільні рішення – разом налагоджуємо ефективну взаємодію та забезпечуємо виконання всіх договорів. Впевнені, що зможемо подолати всі перешкоди та відновити будівельну галузь України.

Відповідальність під час війни: як забудовник «Синергія» продовжує зводити житлову нерухомість у столиці та регіоні /Фото 2

«Впевнені, що зможемо подолати всі перешкоди та відновити будівельну галузь України», – Валентина Бойко, директорка "Синергія Київ"». Фото: Артем Галкін

ЯК ЗМІНИВСЯ ЗАПИТ ПОКУПЦІВ 

Багато гравців ринку скаржаться, що є складнощі з протермінованими виплатами, як ви розвʼязуєте ці питання? 

Наші покупці – найкращі партнери. Ми вдячні їм за високу дисципліну, яка стосується й оплат і виплат. З моменту відновлення будівництва, а з ними – і фінансових зобов’язань інвесторів, ми спілкуємося особисто з кожним: хтось виїхав за кордон, хтось втратив роботу, хтось мобілізувався до Сил оборони. Як сервісна компанія ми шукаємо шляхи вирішення ситуації кожного, і в цьому питанні вдалося досягти розуміння спільної відповідальності забудовника та інвестора. 

Як змінився портрет покупця на ринку нерухомості Києва та області, зважаючи на воєнні реалії? 

До війни багато людей інвестували в житло на початкових стадіях будівництва. Вони купували квартири на котловані, а потім по готовності об’єкта продавали їх з профітом. Однак після війни ситуація змінилася. Зараз покупці більше зацікавлені в придбанні готового житла. По-перше, люди не хочуть ризикувати грошима, вкладаючи в недобудований обʼєкт. По-друге, багато українців втратили житло під час війни й потребують нового. 

Будівельна група «Синергія» відреагувала на зміни в попиті. Ми почали виставляти на продаж готові або майже готові обʼєкти. Це дозволяє нам гарантувати покупцям, що вони отримають нерухомість вчасно і збудовану в повному обсязі. Звичайно, реалізація готових обʼєктів вимагає більших фінансових вкладень, ніж обʼєктів на початкових стадіях будівництва. Однак ми впевнені, що це правильне рішення в нинішніх умовах.

Відповідальність під час війни: як забудовник «Синергія» продовжує зводити житлову нерухомість у столиці та регіоні /Фото 3

Новий проєкт ЖК «Синергія Київ»

ПРО ВИХІД НА КИЇВСЬКИЙ РИНОК І КОНЦЕПЦІЮ

Чому група «Синергія», яка багато років будує в Ірпені, пішла у Київ?

Ми пішли в столицю, щоб вийти на новий рівень і хочемо, щоб у нас було більше таких обʼєктів. Фактично ми вже є найбільшою компанією-забудовником у Київській області, тому логічно, що тепер рухаємося у Київ. 

Які особливості нового проєкту ЖК «Синергія Київ»? 

Ми будуємо цілі комплекси, а не окремі будинки. Це створює однорідне середовище для життя, в якому є власна інфраструктура, що відповідає потребам мешканців. Також приділяємо особливу увагу якості обслуговування будинків. Вважаємо, що ці фактори зроблять наш проєкт привабливим для київських покупців.

«Синергія Київ» – це високі стандарти будівництва і принципово нова концепція розвитку території. Це створення комфортного житла, що враховує розмаїття життєвих сценаріїв різних людей, а також формування власного комʼюніті-центру, суспільного простору та сучасних ландшафтних рішень. І все це у безпосередній близькості до метро і мальовничих озер Дарницького району Києва.

Відповідальність під час війни: як забудовник «Синергія» продовжує зводити житлову нерухомість у столиці та регіоні /Фото 4
Відповідальність під час війни: як забудовник «Синергія» продовжує зводити житлову нерухомість у столиці та регіоні /Фото 5
Відповідальність під час війни: як забудовник «Синергія» продовжує зводити житлову нерухомість у столиці та регіоні /Фото 6
Відповідальність під час війни: як забудовник «Синергія» продовжує зводити житлову нерухомість у столиці та регіоні /Фото 7
Відповідальність під час війни: як забудовник «Синергія» продовжує зводити житлову нерухомість у столиці та регіоні /Фото 8
Відповідальність під час війни: як забудовник «Синергія» продовжує зводити житлову нерухомість у столиці та регіоні /Фото 9
Попередній слайд
Наступний слайд

Зараз дуже багато інвесторів звертають увагу на безпеку. Чи є у вашому проєкті укриття або бомбосховища?

Так, є укриття, яке відповідає всім нормам безпеки. Розуміємо, що часи зараз непрості, і старі будинки не завжди мають належні бомбосховища. Тому ми вирішили, що в нашому комплексі великий підземний паркінг можна використовувати як укриття під час тривог. Паркінг буде обладнаний усім необхідним для комфортного перебування людей: місцями для сидіння, туалетами, водою тощо. 

Які нові сервіси зʼявилися під час війни у ваших проєктах?

Ми приділили особливу увагу інклюзивності. Проєкт «Синергія Київ» створюється так, щоб було зручно переміщатися і з дитячим візком, і пішки, і на самокаті, і в колісному кріслі. Для цього ми прибрали сходи, пороги та пандуси на всій території. Єдине безбарʼєрне середовище – один із головних елементів проєкту. Входи в підʼїзди на рівні землі стануть найпомітнішим проявом цього принципу. 

Ми приділили особливу увагу інклюзивності. Єдине безбарʼєрне середовище – один із головних елементів проєкту «Синергія Київ».

Важливо, що безбарʼєрне середовище не закінчується за дверима підʼїзду. Низькі бордюри, широкі тротуари, довгі пішохідні бульвари й беззастережний пріоритет пішохідному руху всередині комплексу – все це створює однорідне середовище, по якому зручно пересуватися будь-якому мешканцю, незалежно від віку і стану здоровʼя.

Скажу більше – будинок є, без перебільшення, місцем сили. Те, наскільки люди ним задоволені, впливає і на ментальне здоровʼя та самопочуття. Під «будинком» маю на увазі і безпосередньо дім, і усе, що є навколо: подвірʼя, сусіди, озеро, весь житловий масив.

Інакше кажучи, обираючи будинок, люди опосередковано обирають своє майбутнє. І ми зробимо усе, щоб вони почувалися щасливими у нашому проєкті.

Як ви це втілюєте? Що робите передусім?  

Вже зараз ми продумуємо суспільний простір із прогулянковими бульварами, зонами відпочинку, дитячими та спортивними майданчиками. Це дасть змогу у майбутньому сформувати ком’юніті однодумців, які будуть спілкуватися між собою, відчувати близькість і причетність до спільного комфортного простору та займатися вдома тим, що справді подобається: творчістю, спортом, саморозвитком, вихованням дітей. 

Відповідальність під час війни: як забудовник «Синергія» продовжує зводити житлову нерухомість у столиці та регіоні /Фото 10

«Синергія Київ» – це високі стандарти будівництва і принципово нова концепція розвитку території», – Валентина Бойко, директорка "Синергія Київ". Фото: Артем Галкін

Відключення після обстрілів енергетичної інфраструктури показали важливість альтернативних джерел забезпечення світла і тепла в житлових комплексах. Як ви на це відреагували? 

«Синергія Київ» є енергоефективним комплексом із власною даховою котельнею, яка забезпечить мешканців теплом і гарячою водою незалежно від зовнішніх обставин. Будівля утеплена базальтовою ватою, що також сприяє енергоефективності. У випадку відключення електроенергії в комплексі будуть працювати генератори, які забезпечать мешканців теплом і світлом.

Розкажіть про плани на майбутнє. Які ви бачите зараз можливості для розвитку компанії? 

За три місяці до початку повномасштабної війни Будівельна група оголосила про старт продажів свого першого проєкту в Києві – ЖК «Синергія Київ». Російське вторгнення призупинило роботи на будмайданчику, проте вже в травні 2023-го ми відновили будівництво. А у жовтні завершили монолітні роботи одного з будинків. Сьогодні на будмайданчику ЖК «Синергія Київ» у розпалі фасадні роботи. Наші плани дуже амбітні: ми потужно йдемо вперед і вважаємо, що здача будинку на кінець 2024 року цілком реальна. 

Звичайно, ми розуміємо, що велика війна в Україні може вплинути на терміни будівництва. Однак віримо в перемогу і впевнені в тому, що у нас вистачить фінансових і людських ресурсів для виконання своїх зобовʼязань. Що стосується планів на майбутнє, то група має хороший портфель замовлень. У нас уже проєктуються інші комплекси, які ми плануємо запускати.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні