храм Святого Миколая
Категорія
Партнерський матеріал
Дата

Дерев’яний козацький храм у Пирогові став першим гарнізонним храмом ЗСУ

Деревʼяний козацький храм Святого Миколая в Пирогові

У Національному музеї народної архітектури та побуту України в Пирогові на південній околиці Києва відбулася урочиста подія: на свято Покрова Пресвятої Богородиці в стародавньому козацькому храмі Святого Миколая провели урочисте богослужіння. Дерев’яний храм XVIII століття відтепер вважається першим гарнізонним храмом Православної церкви України

Як повідомляють Факти ICTV, на свято Покрова Пресвятої Богородиці до храму прибуло чимало військових капеланів ЗСУ. Їх привітав особисто командувач обʼєднаних сил Сергій Наєв: «Разом із Православною церквою України ми виконуємо завдання щодо мотивації, в тому числі й духовної мотивації наших захисників і захисниць. Тому що віра в Бога, яка є у серці кожного українця, має бути завжди з кожним, де б хто не знаходився».

Деревʼяний козацький храм Святого Миколая має дивовижну історію створення та порятунку. Він був зведений у XVIII столітті у селі Городище Менської міської громади Чернігівської області. На одній зі стін храму навіть вдалося знайти дату його заснування – 1763 рік. Деревʼяний козацький храм Святого Миколая – одна з найцінніших святинь козацької доби українського деревʼяного бароко.

Храм Святого Миколая

Деревʼяний козацький храм Святого Миколая – одна з найцінніших святинь козацької доби українського деревʼяного бароко

Попри це храм був занедбаний, а в радянські часи комуністичний режим перетворив його на зерносховище. Згодом один із останніх зразків дерев’яного козацького бароко потерпав від занедбаності, гнив, а безцінні дерев’яні елементи просто розтаскували.

Понад 5 років тому представники родини Довгих – Тарас Довгий, Станіслав Довгий та Олесь Довгий – виступили меценатами перевезення та реставрації цього храму. Після завершення робіт його подарували Музею просто неба в Пирогові. Величезна команда майстрів, а також реставраторів і науковців працювала над відновленням унікального храму з с. Городище. Відновили не лише архітектуру храму, а і його іконостас. Під час реставрації виявлено чимало стародавніх фресок, і тепер Свято-Миколаївський храм на 80% автентичний – такий, яким був у XVIII столітті. А восени 2020 року в Пирогові завершили роботи з монтажу перевезеної та відреставрованої церкви. Відновлений храм освятив Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

храм Святого Миколая

Історичне фото храма Святого Миколая

храм Святого Миколая

Сучасне фото храма Святого Миколая

Попередній слайд
Наступний слайд

На урочисте богослужіння 1 жовтня завітав Тарас Довгий – головний ініціатор та організатор порятунку й перевезення храму до етнографічного музею. «Ця історія – багатостолітня історія нашої української козацької вольниці – отримала реінкарнацію, нове дихання та потужну енергетику слова Божого, духу Божого, духу українського козацтва», – поділився він емоціями з журналістами.

«Вперше в історії незалежної України створено військовий православний храм – храм українського війська Православної церкви України. Це гарнізонний храм, тож у ньому тепер проводитимуть богослужіння саме капелани. Тут вже стоять штандарти українського війська та знамена різних родів військ. Настоятель храму – підполковник Збройних сил, також військовий капелан. Борис Кутовий впевнений, що саме військові капелани повинні проводити тут богослужіння», – написали журналісти.

храм Святого Миколая

Урочисте богослужіння у відновленому храмі

храм Святого Миколая

Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній та Настоятель храму – підполковник Збройних сил, військовий капелан Борис Кутовий

храм Святого Миколая

Урочисте богослужіння у відновленому храмі

Попередній слайд
Наступний слайд

Сам військовий капелан Борис Кутовий, настоятель першого гарнізонного храму ЗСУ, підкреслив важливість роботи своїх колег: «Вони дуже добре розуміють, як треба спілкуватися з військовими, бо сьогодні вельми важливо підтримати наших воїнів, підтримати молитвою до Бога, підтримати простим добрим словом і співчуттям».

Двері храму відкриті для всіх, хто завітає на територію Національного музею народної архітектури та побуту України й захоче помолитися за наших захисників і захисниць. 

Нагадаємо, що родина Довгих раніше виступила меценатом у відновленні згідно з архівами унікальної ікони Богородиці Нікопеї та встановленні на її історичне місце на Золотих воротах. Ця ікона благословляла військо на перемогу й щасливе повернення додому.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні