Інформація про Гжегож Янкілевич

Польща

Гжегож Янкілевич /money.pl
$423 млн

Польська преса у середині 2000‑х іронічно охрестила Гжегожа Янкілевича (на фото – праворуч) і його партнера Славомира Смолоковського «таємничими музикантами». Вихідці з України, які за радянських часів грали у ресторанах, постачали російську нафту на польські НПЗ. За даними російського Forbes, компанія Янкілевича і Смолоковського J&S на початку 2000‑х поставляла до Польщі 90% всієї імпортної нафти.

Прізвисько приклеїлося до партнерів під час гучного розслідування цих поставок на напівдержавний PKN Orlen. Уряд побоювався залежності від Росії і перевіряв, чи не стирчать з J&S вуха російських спецслужб. Не знайшов.

Нафтотрейдерами Смолоковський і Янкілевич, яких до отримання польського громадянства звали Григорій і В’ячеслав, стали за допомогою бартерних схем. На початку 1990‑х вони поставляли в Сибір ширвжиток з Европи. Нафтовики розраховувалися сировиною.

У 2004 році бізнесмени створили Mercuriе Energy Group. Компанія стала відома в Україні в 2015‑му, коли почала поставляти вугілля з ПАР замість донбаського.