Ігор Брагінський, засновник і президент NIX
Фото: Артем Галкін /Артем Галкин
Категория
Партнерский материал
Дата

Дистанційка VS класична модель. Рахунок відкритий

Ігор Брагінський, засновник і президент NIX Фото: Артем Галкін Фото Артем Галкин

Ігор Брагінський, засновник і президент однієї із провідних IT-компанії NIX ділиться своєю авторитетною думкою щодо переваг і недоліків віддаленої та офісної моделей роботи.

⚡️Ми дуже хочемо, щоб наші читачі знали більше, створювали більше і заробляли більше. Тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом SMART до 19.05 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Все є отрута і все є ліки. Тільки доза робить ліки отрутою й отруту ліками

Парацельс

Суперечки щодо переваг дистанційної або офісної моделей роботи виникли задовго до локдауну. Здається, що саме айтішники вигадали дистанційку і стали її адептами. Чи так це?

Якщо розділити ваше питання на три частини, то від питання «чи винайшли дистанційку айтішники?», я відповів би інакше. Хоча, безумовно, доклали зусиль до цього створенням систем віртуалізації, швидкісного звʼязку, відеозвʼязку та віртуальної реальності. Але ми скоріше співучасники, а не організатори.

Що ви думаєте про віддалену та класичну моделі? Який рахунок?

Тут немає однозначного «так» чи «ні». Якщо дуже коротко, все залежить від ситуації.

Наприклад, велика кількість наших клієнтів – це міжнародні глобальні корпорації, які взагалі, грубо кажучи, не мали вибору щодо переходу на віддаленку. Так, у компанії може бути штаб-квартира у Швейцарії та офіси, припустимо, у 30 країнах світу. Вони не можуть обійтися без дистанційки. Тобто навіть по співвідношенню один до одного вони використовують формат віддаленої співпраці.

Наразі наради вищого керівного складу відбуваються у режимі відеоконференції, а раніше – по телефону. А ще раніше вони вимагали регулярних зборів раз, а то й двічі на місяць. І всі президенти корпорації та топменеджмент змушені були відриватися від своїх справ і нестися літаками на інший кінець землі, щоб провести нараду. Через це дуже сильно падала ефективність.

Дистанційка VS класична модель. Рахунок відкритий /Фото 1

Фото: Артем Галкін

IT-сфера у відповідь на запит стала розвивати й удосконалювати нові технології віддаленої співпраці, роблячи їх дедалі більш швидкісними, безпечними та реалістичними. Ще трохи, і звʼязок із 2D стане 3D.

Віддалений формат пустив коріння й прижився на всіх рівнях. До останнього трималися консервативні компанії. Під час локдауну, зазнавши крижаного душу із жорстких обставин, вони масово рвонули у бік диджиталізації.

Їм довелося нелегко, адаптація до незнайомого для них формату роботи тривала в бойових умовах із проживанням стадій заперечення, гніву, депресії та прийняття. Такі компанії не були готові до дистанційного формату роботи, тому надто сильно постраждали.

Для порівняння: NIX, а це понад 3000 осіб, із настанням локдауну вже за два дні повноцінно працювали у віддаленому режимі без відчутного дискомфорту. А на дистанційку команда перейшла з нульовим даунтаймом.

Дистанційка VS класична модель. Рахунок відкритий /Фото 2

Фото: Артем Галкін

У свідомості людей, далеких від галузі, айтішники – це такі махрові інтроверти, які цілодобово чи навіть тижнями не виходять із дому, пишуть коди та їдять холодну піцу. Типовий представник дистанційки. Такий портрет склався років 20 тому. Яким він є зараз?

Ми розуміємо, що це, ймовірніше, гротескний портрет, перебільшений. Річ у тім, що робота в ІТ часто передбачає написання програм, алгоритмів. Це схоже на створення віртуальних світів і сучасні айтішники у певному сенсі є їх творцями. А та сама інтровертність виникає через те, що вони частіше перебувають у своїх віртуальних світах, аніж реальному.

Дистанційка VS класична модель. Рахунок відкритий /Фото 3

Фото: Артем Галкін

Ви давно у галузі, і вас можна назвати піонером аутсорсингу українського ІТ. За чверть століття певно випробувано всі можливі форми та комбінації робочих моделей. Яку з них ви вважаєте найефективнішою?

Однозначної відповіді немає!

Жодна з «чистих» форм не ідеальна. Це як з ліками. Все залежить від дози. Візьмеш, скільки потрібно, – видужаєш, приймеш занадто велику дозу – отруїшся. Тільки поєднувати та дозувати!

Багато компаній після локдауну заявили, що більше ніколи не повернуться в офіси і працюватимуть тільки віддалено. Але, враховуючи всю видиму економію, робота із дому має багато недоліків. Якщо йдеться про низькокваліфікованих співробітників, наприклад, операторів кол-центрів, віддалена робота виправдана. Пряма та відчутна економія на офісному просторі, комунальних платежах, «печиві» та зарплатах.

Така модель дозволяє наймати співробітників із депресивних регіонів, де рівень зарплат нижчий, а людині з освітою, нормальним мисленням і пристойною англійською знайти роботу дуже складно.

Дистанційка VS класична модель. Рахунок відкритий /Фото 4

Фото: Артем Галкін

У випадку з молодими айтішниками, які ще не мають великого життєвого досвіду, важлива не тільки карʼєра, а і спілкування в соціумі. 

Вони занурені у віртуальні світи, які створюють, що ще більше відриває їх від реального життя.

І тут робота в офісі серед людей та справжнє спілкування діє як ліки й інструмент адаптації до реального світу. Не може цифрова соціалізація, в усякому разі на нинішньому етапі розвитку, замінити реальне спілкування.

Як вважаєте, чому люди прагнуть повернутися в офіс?

Це як із футболом чи концертом. Удома на дивані дивитись зручніше. Багато камер показують те, що відбувається, з ліпших ракурсів, ніхто не заважає перегляду, не штовхається й не наступає на ноги. А люди все одно воліють потрапити на стадіони та концертні майданчики, аби відчути емоційне піднесення, приплив енергії, почуття причетності.

Дистанційка VS класична модель. Рахунок відкритий /Фото 5

Фото: Артем Галкін

Так і з роботою в офісі. Емоційно-енергетичний настрій в офісі є тоді, коли там присутні люди. Якщо відбувається мозковий штурм, усі сфокусовані на вирішенні завдання. Це емоції, ідеї та почуття причетності, яке можна відчути лише в офісі.

Який відсоток ніксовців залишився на дистанційці після закінчення минулого локдауну?

Ми працювали в такому форматі близько пʼяти місяців. І до початку третьої хвилі зі штамом «дельта» до наших затишних просторів у центрі міста повернулася вся команда, майже на 100%.

Попри зниження ефективності, про яке ви говорили, індекс ДОУ стверджує, що NIX непогано підріс. Як це можливо?

Є таке. Ми завжди були майже на 100% завантажені. За час ізоляції клієнтів побільшало. Ті самі консервативні компанії, до речі.

Сьогодні маємо розклад мінімум на пʼять років уперед і навіть за найфантастичніших планів набору людей навряд чи зможемо радикально скоротити «запис».

Дистанційка VS класична модель. Рахунок відкритий /Фото 6

Фото: Артем Галкін

Слід чесно визнати, що галузь IT майже не постраждала, і ми не є винятком. Команда NIX з налагодженою інфраструктурою пройшла випробування обставинами, що різко змінилися, показала високі адаптивні здібності та професіоналізм. І якщо завтра Харків увійде до «червоної зони», хоча, безперечно, не хотілося б, ми цілком готові.

Однак хоч би скільки локдаунів трапилось у майбутньому, загальна та повна віддалена робота неможлива. Як неможлива і суто офлайн-модель у сучасних умовах глобалізації. Отже, не варто кидатися в крайнощі, слід обирати оптимальне поєднання для кожного випадку.

Вы нашли ошибку или неточность?

Оставьте отзыв для редакции. Мы учтем ваши замечания как можно скорее.

Исправить
Предыдущий слайд
Следующий слайд
Новый выпуск Forbes Ukraine

Заказывайте с бесплатной курьерской доставкой по Украине