Категория
BrandVoice
Дата

Опора і допомога на $1 мільйон. Як грантова програма «СТВОРЮЙ!» від Мінекономіки, UMAEF і KSE Foundation підтримує жінок-підприємиць України

5 хв читання

Опора і допомога на $1 мільйон. Як грантова програма «СТВОРЮЙ!» від Мінекономіки, UMAEF і KSE Foundation підтримує жінок-підприємиць України /Getty Images/Forbes

Getty Images/Forbes

Українська економіка на тлі труднощів великої війни потребує багатовекторної підтримки. Через бойові дії та ризики воєнного часу чи не найбільше страждають виробнича і переробна галузі. Сьогодні внесок переробної промисловості у ВВП України становить 10,3%, але це нижче за показник стандартів Організації економічного співробітництва та розвитку – 20% і за світовий середній показник на рівні 16,2%. Обравши шлях комплексної підтримки і фінансування галузі, уряд України має на меті підняти ВВП до цієї позначки до 2032 року 

Крім того, ще одна велика проблема українського бізнесу – гендерний дисбаланс. За два роки до великої війни – у 2020 році – українки отримували 80% від зарплатні чоловіків, а у 2021-му – близько 79%. А у 2023-му, відповідно до аналітичних даних Міністерства економіки України, гендерний розрив в оплаті праці чоловіків і жінок по країні становив 18,6%. Якщо зарплатня чоловіка була 15 000 грн, то жінки отримували 12 210 грн. 

Попри це, жінок у спільноті малого і середнього бізнесу (МСБ) щороку більшає: з початку 2023 року 51% нових ФОПів в Україні відкрито жінками. Українки створюють власний бізнес, а також керують підприємствами, що були залишені їм чоловіками, які відправилися на фронт. Ці два вектори – допомога виробничій і переробній галузям та підтримка жіночого бізнесу – і лягли в основу грантової програми «СТВОРЮЙ!», ініційованої Міністерством економіки України за фінансування Ukraine-Moldova American Enterprise Fund. Сутність програми – мотивування підприємиць продовжувати під час війни робити те, що вони люблять і вміють, не залишаючи їх сам на сам з труднощами.

Розвивати, допомагаючи: мета грантової програми «СТВОРЮЙ!»

Для швидкого та ефективного відновлення української економіки, необхідна динамічна робота бізнесу – зокрема, малих і середніх підприємств. Саме МСБ забезпечує майже 60% ВВП країни, даючи роботу 7 млн українців. Під час великої війни бізнес, до управління яким все частіше приходять жінки, показав стійкість і здатність до адаптації, навчившись успішно релокуватися і відновлюватися. Нині підприємиці змушені працювати на тлі браку персоналу, логістичних проблем, збоїв в енергопостачанні, загроз обстрілів, подорожчання матеріалів та інфляції. Є ще одна загроза українському бізнесу – ймовірність еміграції жінок і релокації бізнесів за кордон.

Такі реалії часу стали мотивацією до створення грантової програми «СТВОРЮЙ!» для масштабування українського виробництва і зростання бізнес-активності українок. 

Ініціатором програми стало Міністерство економіки України, фінансову підтримку надав Ukraine-Moldova American Enterprise Fund, реалізацію забезпечив благодійний фонд KSE Foundation, а послуги з комплаєнсу – Ощадбанк. 

Мета програми «СТВОРЮЙ!» – підтримати підприємиць України, аби розвинути та підсилити діючий бізнес у галузі виробництва та оптимізувати його процеси, що своєю чергою стимулюватиме зростанню економіки.

Юлія Свириденко, Перша віцепремʼєрка – Міністерка економіки України

Юлія Свириденко, Перша віцепрем'єрка – Міністерка економіки України /Министерство экономики Украины

Юлія Свириденко, Перша віцепрем'єрка – Міністерка економіки України Фото Министерство экономики Украины

«У час повномасштабної війни українки все частіше беруть на себе відповідальність і стають лідерками. Це простежуються як у державному секторі та управлінні, так і у бізнесі. Жінки створюють, виробляють, постачають безліч товарів і послуг на світові ринки. Вони підтримують економіку України, роблячи таким чином внесок у нашу обороноздатність, адже до 40% коштів від купівлі українських товарів повертається назад українцям у вигляді зарплат і податків та зборів до бюджету. Завдяки цим коштам ми можемо фінансувати сектор безпеки та оборони. Саме тому наш пріоритет, як уряду, у межах політики «Зроблено в Україні» створити умови для розвитку вітчизняного виробництва. Особливо цінно, коли ця мета перетинається ще з одним пріоритетом – посилити роль жінок на ринку праці». 

Грант виконує одразу кілька задач всеукраїнського проєкту «Зроблено в Україні»: інвестиції у реальний сектор і модернізацію; розширення виробництва продуктів з доданою вартістю і розвиток несировинного експорту. 

Ще одна важлива ціль програми – долати стереотипи. Під час війни роль жінок в усіх сферах економіки зросла, однак розрив в оплаті праці між ними й чоловіками досі є. До того ж жінки часто стикаються з більшими барʼєрами для входження у бізнес та успіху у підприємництві, ніж чоловіки. Серед проблем під час повномасштабної війни українські підприємиці перш за все відзначають зростання цін і курсу валют, низьку купівельну спроможність, зменшення кількості клієнтів та попиту на товари і послуги, високу конкуренцію на ринку, блекаути, перебої зі зв’язком та інтернетом, мобілізацію і виїзд персоналу за кордон, йдеться в аналітичному звіті від KSE. Нашаровуючись одна на одну, ці проблеми породжують зниження прибутків та збільшення видатків бізнесу, а подекуди його вимушене закриття.

«СТВОРЮЙ!» є частиною державної стратегії, що розширює рівність в країні, і покликана мотивувати жінок долати стереотипи щодо ведення бізнесу. Світовий тренд гендерної політики з розширення рівності здатен відчутно покращити інтернаціональні економічні показники. За даними McKinsey, просування рівності жінок у бізнесі у світовому масштабі лише за рік здатне принести додаткові $12 трлн до глобальної економіки. 

Крім того, грантова програма надає підтримку підприємицям в Україні, а також дає альтернативу пошуку можливостей за кордоном. Підсилене підтримкою держави та різних грантових програм, українське виробництво має перспективи: створювати нові робочі місця, стимулювати інновації, збільшувати експорт і розвивати інфраструктуру.

Для кого грантова програма і як взяти участь

Розвиток саме виробничої галузі сьогодні є ключем до нарощування експортного потенціалу країни та підвищення конкурентоспроможності продукції made in Ukraine на іноземних ринках. Тому грантова програма «СТВОРЮЙ!» сфокусувалася на підтримці проєктів, що сприяють інноваціям, створюють продукти з доданою вартістю, підвищують якість українського продукту й розширюють експортний потенціал. Йдеться про діючі малі та середні бізнеси таких векторів:

виробництво харчових продуктів;

виробництво одягу;

обробка деревини та виготовлення виробів;

виробництво основних фармацевтичних продуктів і фармацевтичних препаратів;

металургійне виробництво;

виробництво компʼютерів, електронної та оптичної продукції;

виробництво машин і устаткування;

виробництво меблів.

Вимоги для учасниць грантової програми: 

  • представляти проєкт, що є ФОП, ПП або ТОВ, де понад 50% належить жінці;
  • функціонування бізнесу (за датою реєстрації) на момент подання заявки від одного року; 
  • ведення фактичної діяльності у галузі переробної промисловості, що відповідає зареєстрованому КВЕД (2010, секція С);
  • відсутність судових рішень за корупцію чи банкрутство;
  • надання плану розвитку бізнесу.

Процес відбору переможниць має такий вигляд: 

  1. Подання учасницями заявок з даними про себе, свій бізнес і обґрунтуванням потреби у фінансуванні. Заявку оцінять на відповідність цілям програми;
  2. Розгляд заявки комітетом і запрошення до участі у ІІ етапі – за умови успішного проходження І етапу учасниця отримує електронний лист із запрошенням до участі у наступному етапі;
  3. Підготовка і подання детального плану розвитку бізнесу;
  4. Перевірка ділової репутації бізнесу фахівцями Ощадбанку;
  5. Ухвалення рішення про надання гранту;
  6. Отримання гранту переможницями; 
  7. Звітування – протягом двох місяців після отримання гранту підприємиці мають надати детальний звіт, щоб підтвердити цільове використання гранту.

Загальний бюджет грантової програми «СТВОРЮЙ!» – $1 млн. Кожна переможниця отримає грант на суму до $15 тис. Більша частина коштів має бути спрямована на купівлю устаткування для бізнесу, а до 30% суми може бути витрачено на придбання програмного забезпечення і навчання.

Заповнити анкету для участі у грантовій програмі можна до 31 липня 2024 року за посиланням.

Ярослава З. Джонсон, Президентка і Головна виконавча директорка UMAEF

Ярослава З. Джонсон, Президентка і Головна виконавча директорка UMAEF

Ярослава З. Джонсон, Президентка і Головна виконавча директорка UMAEF

«Ukraine-Moldova American Enterprise Fund вірить у потенціал українських жінок та їхню здатність змінювати обличчя економіки країни. Підтримка жіночого лідерства – один із напрямків, за яким фонд працює уже багато років. Економісти вважають, що частка МСП у процвітаючій економіці має становити 60% або більше. Однак до російського вторгнення в Україні було лише 13–16% МСП, тож попереду багато роботи. Місія UMAEF полягає у сприянні розвитку малого та середнього бізнесу за допомогою грантів, позик й інвестування в капітал. Ми віримо, що жіночий бізнес здатен відіграти вирішальну роль у цьому зростанні МСП».

Світлана Денисенко, директорка KSE Foundation

Світлана Денисенко, директорка KSE Foundation

Світлана Денисенко, директорка KSE Foundation

«Українці і українки демонструють вражаючу витривалість і спротив. Але і таким сміливим, сильним людям необхідно знати, що в них вірять. За результатами дослідження, 44% українських підприємиць серед ключових проблем виокремлюють наслідки економічної кризи – вони потребують підтримки для продовження розвитку своєї справи. Разом з партнерами ми хочемо стати такою опорою для підприємиць України – саме тому було започатковано «СТВОРЮЙ!».

«СТВОРЮЙ!» допоможе масштабувати власну справу, вийти на нові ринки чи впровадити інноваційні технології – третину гранту можна витратити на навчання і програмне забезпечення. Крім того, участь у програмі – це долучення до спільноти однодумців, змога налагодити нові ділові звʼязки, партнерства і колаборації з іншими підприємицями та організаціями».

Заповнити анкету для участі у грантовій програмі можна до 31 липня 2024 року за посиланням.

Вы нашли ошибку или неточность?

Оставьте отзыв для редакции. Мы учтем ваши замечания как можно скорее.

Головний журнал 2024 року вже у продажу

Заказывайте с бесплатной доставкой по Украине