50 лідерок України 2023
Головне досягнення:
На початку вторгнення художниці із 20-річним досвідом Жанні Кадировій здавалося, мистецтво під час війни – щось непотрібне. Сумніви минули, коли артобʼєкти почали приносити Кадировій сотні тисяч євро, які вона спрямовувала на допомогу армії.
Один із прикладів – проєкт «Паляниця». Художниця та її співавтор Денис Рубан шукають річкове каміння та нарізають його у формі традиційного українського хліба. «Паляниці» коштують по євро за грам: на отримані гроші художниця закуповує техніку, машини, амуніцію. За її підрахунками, зібрати вдалося понад €200 000.
Кадирова часто їздить неподалік фронту – відвозить допомогу військовим та вбирає образи війни, які перетворює на артобʼєкти. Так з’явилися серія скульптур Harmless War із посічених кулями шматків металу та проєкт «Біженці» – знайдені та врятовані Кадировою зі зруйнованих будинків кімнатні рослини.
Художниця активно займається культурною дипломатією. Був період, коли проїхала п’ять країн та сім міст за 11 днів – представляла Україну на артсцені Австрії, Норвегії, Польщі. Українське мистецтво цікаве світу, вважає Кадирова. Але культурна дипломатія виснажує. «Мій відпочинок – посидіти в Києві та нікуди не їхати», – каже художниця.
Що надає сил?
Мені допомагає можливість допомагати. Багато людей хоче допомогти, але не має ресурсу. А ми добуваємо євро з землі. Роботи подорожують виставками, якісь потрапили в музеї, якісь продаються. Грошей отримуємо багато, в мене ніколи не було стільки. Це і тримає.