Від телезірки до президента війни. Профайл Володимира Зеленського у Wall Street Journal /прес-центр Президента України
Категорія
Картина дня
Дата

Від телезірки до президента війни. Профайл Володимира Зеленського у Wall Street Journal

прес-центр Президента України

Президент Володимир Зеленський став обличчям спротиву російським загарбникам, хоч прийшов до влади без досвіду в політиці. Wall Street Journal написав профайл про українського президента, редакція Forbes наводить стислий переказ.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Із початком російських ударів 24 лютого Зеленський захопив світову уяву. Тепер він часто одягається в тактичну куртку, закликає людей боротися на відео в Telegram, Facebook та Instagram із центра Києва. Коли російська пропаганда заявила, що Зеленський втік із країни, він записав відео з собою на фоні Офісу президента. Його в Telegram та Facebook подивилися мільйони.   

В інший час він вимагає у західних лідерів вводити жорсткіші санкції проти Путіна. Зеленський регулярно говорить із президентами Байденом, Макроном та прем’єрміністром Борисом Джонсоном, називаючи російські ракетні удари терроризмом. Зеленський хоче забезпечити всю допомогу Заходу, яку вони можуть надати. 

В одній із відеоконференцій із західними лідерами, закликавши їх до жорсткіших санкцій, він попередив, що це може бути останній раз, коли його бачать живим. «Повисла вражаюча тиша», – розповів один із чиновників ЄС. Згодом Європа значно розширила санкції проти Росії. 

Єврейський хлопчик із Кривого Рогу

Володимир Зеленський народився 25 січня 1978 року в Кривому Розі в єврейській сім’ї. Декілька родичів загинуло під час Голокосту, а його дід був офіцером радянської армії в роки Другої світової війни. Батько майбутнього президента – математик, мати – інженер, вирішили залишитися в Україні в той час, коли інші радянські євреї емігрували до США та Ізраїлю. Друзі дитинства Зеленського згадують, що він виділявся сережкою у вусі та гарними оцінками в школі. 

Зеленський ніколи не акцентував на своєму єврейському походжені. У 2020-му він сказав, що походить зі звичайної сім’ї радянських євреїв, які здебільшого не були релігійними. Деякі коментатори припускають, що це сформувало імідж Зеленського як аутсайдера. Таким він був як у телесеріалі «Слуга народу», так і в президентській кампанії 2019 року. 

Українці краще ставляться до євреїв, ніж сусідні країни. Згідно опитування Pew Research Center, лише 5% українців не хочуть сприймати євреїв як співгромадян, у Польщі – 18%, Чехії – 19%, Румунії – 22%. Діючий на момент перемоги Зеленського прем’єрміністр Володимир Гройсман – також єврейського походження. 

Тож коли Путін каже, що метою вторгнення є «денацифікація» української влади, Зеленський швидко висміяв цю заяву. 

Еволюція ставлення Зеленського до Росії

У 2015 році на екрани вийшов серіал «Слуга народу». Зеленський грав простого і чесного шкільного вчителя, який зірвався і поносив чиновників і корупцію. Записане на відеоодкровення стало вірусним та на хвилі народної популярності швидко привело його до президентського крісла. 

Такий імідж і ставлення до речей Зеленський зберігав на початку своєї реальної президентської кар’єри. Спершу він шукав зближення з Росією. Він хотів налагодити стосунки з Путіним і навіть добився деяких успіхів: відбувся обмін полоненими, велися перемовини про угоду з РФ, що мала закріпити подальші кроки в рамках Мінського процесу. 

Західні дипломати попереджали, що Путін намагається вийти на угоду, яка забезпечить йому довгостроковий вплив на Україну через тимчасово окуповані східні регіони та зробить неможливим вступ до ЄС та НАТО. Врешті вуличні протести українців проти подібної угоди змусили президента змінити курс. 

Зеленський почав будувати ближчі стосунки з НАТО, запустив популярну кампанію «Кримська платформа», щоб повернути півострів Україні. Росія почала вбачати в ньому ще одного Порошенка, що намагався рухати країну в бік Заходу. Політичні аналітики казали, що перспектива європейської інтеграції України розлютила Путіна. 

1 березня, на п’ятий день вторгнення, Зеленський сказав, що українці воюють, щоб стати рівноправними членами ЄС. Багато з них платять найвищу ціну. «Ми віддаємо наші життя за право бути рівними, – сказав він, небритий і в зеленій армійській футболці. – Доведіть, що ви з нами і не залишите нас».

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні