Нейронауки ефективні у прогнозуванні, аналітиці та спілкуванні з аудиторією. Кандидат біологічних наук і CEO R&D і нейромаркетингової компанії Beehiveor Сергій Данилов називає книги, які допоможуть у них розібратися.
Форум «Енергія бізнесу» у Києві вже 9 жовтня
Бізнес будує нову енергореальність, забезпечуючи незалежність в умовах блекаутів. 9 жовтня на форумі «Енергія бізнесу» обговоримо технології та інвестиції, що змінюють правила гри на енергоринку. Дізнайтеся, як адаптувати бізнес до майбутніх енергетичних викликів, за посиланням.
«Ми щодня стикаємося з проблемами регуляції своєї поведінки й оцінки поведінки інших», — говорить Данилов. Ми можемо помилятися найрізноманітнішими способами. Психологи описали понад півтори сотні різних когнітивних спотворень. Одне з них — оптимізм. «Оптимізм в цілому корисний, — вважає Данилов. — Але інвесторам і бізнесменам важливо розуміти, що у більшості випадків вони переоцінюватимуть успіх задуманого».
Forbes попросив Данилова назвати науково-популярні книги про нейронауки, які будуть корисні підприємцю, і пояснити, як використовувати ці знання для бізнесу.
«Біологія добра і зла: Як наука пояснює наші вчинки»
2018 рік
Роберт Сапольскі
У «Біології добра і зла» Роберт Сапольскі вивчає процес прийняття рішення. На нього впливають і події, що відбулися роки тому, і фактори, які сталися щойно . Автор пояснює, як сукупність причин призводить до конкретного вчинку.
Бізнесмену важливо не плутати свою думку з думкою користувачів, говорить Данилов. «Всі люди сприймають продукти і посили по-різному, — додає він. — Чим краще розумієш ментальні моделі інших, тим легше правильно вибудувати комунікацію». Сапольскі детально показує, скільки нюансів впливає на рішення кожної людини. «Висновки поведінкових досліджень допомагають бізнесменові прогнозувати реакцію їхньої цільової аудиторії, грунтуючись на біологічних моделях поведінки», — говорить CEO Beehiveor.
Данилов був на кількох бізнес-інкубаторах і зауважив, що лекції з лідерства на них читають нейробіологи. Такий підхід здається йому більш ефективним. «Щоб зрозуміти, хто такий лідер, потрібно розібратися в нашій природі, — вважає Данилов. — Сапольскі вивчав зв'язок статусу і стресу на павіанах. Але висновки з його досліджень масштабуються і на інших тварин — включаючи людину».
«Nudge. Архітектура вибору. Як покращити наші рішення про здоров'я, добробут і щастя»
2009 рік
Річард Талер
Nudge, або підштовхування, — теорія Талера, відповідно якій здійснювати вибір потрібно з урахуванням того, як люди зазвичай думають і приймають рішення. Талер відступає від моделі гомо економікус, згідно з якою рішення як правило раціональні і зважені. За Талером люди схильні до емоцій, забобонів та інстинктів.
Застосування наукових знань, пов'язаних із психологією і прогнозуванням поведінки людини, — завжди сфера ймовірності, говорить Данилов. Наскільки кращою є прогностична модель — настільки вища ймовірність вдалого прогнозу, наприклад, чи матиме цей продукт попит. Книга Талера допоможе бодай на кілька відсотків, але краще передбачити поведінку клієнтів. «Різниця навіть у декілька відсотків — те, на чому можна заробити», — додає Данилов.
«Думай повільно ... вирішуй швидко»
2011 рік
Деніел Канеман
«Наша впевненість у власних інтуїтивних судженнях зазвичай обгрунтована. Але не завжди, — пише Канеман у вступі до «Думай повільно ... вирішуй швидко». Завдання книги — навчити людей помічати помилки суджень і вибору.
«Канемана варто читати для ознайомлення з когнітивними спотвореннями. Але необхідна здорова частка скепсису», — попереджає Данилов.
З еволюційної точки зору ми хочемо прийняти рішення якомога швидше і формуємо його на емоціях, пояснює біолог. У нас немає когнітивного ресурсу, щоб оцінити кожну ситуацію раціонально. Раціональні міркування повільні, ресурсомісткі і потрібні не завжди. Вони допомагають вчитися на помилках, щоб наступне інстинктивне рішення було ефективнішим.
На принципі «швидких рішень» вибудовано багато маркетингових стратегій. «Як би ми не розвивали критичне мислення, емоційні рішення — частина нашої природи», — говорить Данилов. Знання цього принципу допомагає регулювати власну поведінку і прогнозувати поведінку інших.
«Як працює мозок»
1997 рік
Стівен Пінкер
«Я спробую пояснити, що таке розум і як він дозволяє нам бачити, думати, відчувати, взаємодіяти», — описує книгу Пінкер. Розум оснащений набором високотехнологічних систем. «Як працює мозок» — екскурсія по цих системах.
У кожного з нас — безліч когнітивних і професійних спотворень. «Важливо усвідомити, що у всіх є еволюційно зумовлені збої в логіці, — говорить Данилов. — Ти можеш помилятися. Це не кінець світу».
Чим складніший у людини бізнес, тим глобальніше їй треба споглядати на речі і більше знати, вважає Данилов. Книга Пінкера розширює кругозір і показує, як незвично може працювати мозок.
«Хто за головного»
2018 рік
Майкл Газзаніга
«Хто за головного» шукає відповідь на питання що таке свобода волі. «Впевненість у тому, що люди володіють власним «я», котре приймає рішення про наші вчинки, не слабшає», — пише Майкл Газзаніга. Але останні наукові відкриття дозволяють ставитися до людини як до сукупності біологічних процесів, що ними керує мозок. Газзаніга об'єднує обидві тези в єдину концепцію.
«Хто за головного» допомагає розібратися, як оптимізувати прийняття рішень. «Корисно розуміти, як мозок збиває нас із пантелику за допомогою емоцій і спотворює ймовірності», — говорить Данилов. Книга не допоможе підказати конкретне рішення про покупку активу, попереджає він. Але допоможе проаналізувати, які рішення були кращими і розібратися, як відбирати хороші моделі, викидаючи з голови погані.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.