Європейський Союз розгляне санкції проти адміністрації президента Олександра Лукашенка у відповідь на примусову посадку літака Ryanair для затримання засновника телеграм-каналу Nexta Романа Протасевича. Можливе припинення польотів над Білоруссю і блокування наземного транзиту, пише Bloomberg.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Лідери Європейського Союзу сьогодні увечері зберуться в рамках дводенного саміту. Розглянуть припинення польотів над Білоруссю, заборону національній авіакомпанії Білорусі Belavia приземлятися в аеропортах ЄС і блокування наземного транзиту з Білорусі в ЄС.
- ЄС вже працював над додатковим пакетом санкцій у звʼязку з виборами у Білорусі минулого року і тепер розгляне можливість посилення тиску.
- Тим часом деякі компанії вже почали облітати територію Білорусі. Зокрема, сьогодні авіакомпанія WizzAir рейс Київ — Таллінн перенаправила в обхід Білорусі. Раніше латвійський національний авіаперевізник Airbaltic вирішив уникати повітряного простору Білорусі.
- Уряд Литви з 25 травня не пропускатиме рейси, маршрути яких проходять над територією Білорусі, пише видання Delfi.
- Президент України Володимир Зеленський доручив Кабміну підготувати рішення про припинення авіасполучення між Україною і Білоруссю, а також закриття повітряного простору для Білорусі. Уряд скликав позачергове засідання на завтра.
- Міністр транспорту Великої Британії Грант Шеппс повідомив, що країна призупинила ліцензію на польоти Belavia. Також уряд Британії вимагає від авіакомпаній уникати повітряного простору Білорусі.
- Однак, за даними FlighrRadar, наразі через Білорусь усе ще пролітає велика кількість літаків, зокрема, європейських авіакомпаній.
Контекст
23 травня під конвоєм винищувача МіГ-29 у Мінську було екстрено посаджено літак компанії Ryanair, який виконував рейс Афіни–Вільнюс транзитом через Білорусь, нібито через закладену на борту бомбу. 171 пасажира вивели й обшукали, але вибухового пристрою не знайшли. Виконавчий директор авіакомпанії Ryanair Майкл ОʼЛірі в інтервʼю ірландській радіостанції Newstalk. назвав посадку літака викраденням людини, яке організувала держава.
У результаті білоруські силовики затримали засновника телеграм-каналу Nexta Романа Протасевича, який був серед пасажирів. Nexta висвітлював торішні акції протесту проти президента Олександра Лукашенка. Влада Білорусі визнала Nexta екстремістською організацією й вимагала від Польщі видати двох співзасновників каналу Романа Протасевича й Степана Путіло. Офіс Nexta знаходиться в Польщі.
Після обшуку літака силовики відпустили дівчину Протасевича, але вона захотіла лишитися в Мінську. Також міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас повідомив, що до Вільнюсу не полетіли ще чотири пасажири.
Білоруське видання TUT.BY пише, що Протасевичу інкримінують три кримінальні статті, максимальне покарання за якими – 15 років позбавлення волі. Україна, ЄС, США, Канада та інші закликали Білорусь негайно звільнити Протасевича.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.