100 найбагатших поляків. Рейтинг Forbes Польща /Forbes.pl: Tomasz Gotfryd, Darek Lewandowski, Forum, Getty Images, Famur, Dino, SANDRA SOBOLEWSKA FOR FORBES
Категорія
Найбагатші
Дата

100 найбагатших поляків 2023. Рейтинг Forbes Польща

Як правило, найбагатші бізнесмени не виступають публічно і про них взагалі мало що відомо. Еліта польського підприємництва стає все більш анонімною. Фото Forbes.pl: Tomasz Gotfryd, Darek Lewandowski, Forum, Getty Images, Famur, Dino, SANDRA SOBOLEWSKA FOR FORBES

Щороку в списку найзаможніших поляків з’являється кілька нових імен (цього разу вісім), виштовхуючи з першої сотні тих підприємців, які нам уже знайомі.

Forbes Україна перекладає рейтинг «100 найбагатших поляків» від Forbes Polska

Як правило, найзаможніші бізнесмени не виступають публічно і про них взагалі мало що відомо. Еліта польського підприємництва стає все більш анонімною.

Якщо подивитися на цьогорічний список, приблизно третина підприємців, які до нього потрапили, взагалі не виступали публічно протягом останніх 10 років. Між тим 10 років тому пропорції були зовсім протилежними: три чверті найбагатших поляків регулярно давали інтерв’ю та були героями статей Forbes. Що це означає?

Можливо, правильним є вислів про те, що гроші люблять тишу. Польські підприємці будують свої компанії із затятою зосередженістю, але не хочуть цим хвалитися.

Це непоганий варіант пояснення з повчальним змістом. Проте є і гірше пояснення – банальний страх. Польські мільярдери не хочуть зайвий раз мозолити очі своїм багатством, заради якого вони тяжко працювали. З кожним роком ореол успішного бізнесмена тьмяніє і втрачає свою престижність, а кожен, хто заробив чималі статки, потрапляє під підозру.

1. Міхал Соловов

Adam Tuchlinski/Forbes.pl

Міхал Соловов. Власний капітал: $5,8 млрд Фото Adam Tuchlinski/Forbes.pl

Власний капітал: $5,8 млрд

Галузь діяльності: хімічна промисловість, внутрішнє обладнання, енергетика

Складний рік вплинув на статки найбагатшого поляка, хоча і не так сильно, як на деяких інших учасників списку – він втратив лише 5% у порівнянні з минулим роком. Причиною втрат є стан ринків, який призвів до зниження вартості більшості активів бізнесмена. До списку його проєктів входять найбільший у Польщі виробник синтетичних каучуків Synthos, виробник паркетної дошки Barlinek, виробник кераміки Cersanit і виробник фотофольтаїки Corab.

2. Томаш Бернадський

Власний капітал: $4,48 млрд

Галузь діяльності: торгівля

Незалежно від того, ведмежий чи бичачий ринок, справи Томаша Бернацького та його Dino постійно йдуть вгору. Минулого року вартість активів підприємця підвищилася на чверть, але з моменту дебюту в списку в 2017 році його статки виросли в 20 разів. Бернацкий розробив чудовий формат, який він дуже якісно відтворює в кожному новому магазині мережі. Усі магазини майже однакові, і компанія, спираючись на демографічні дані та інформацію про конкуренцію в обраному місці, може точно оцінити, як розвиватимуться продажі в новому магазині.

3. Єжи Старак

Getty Images

Єжи Старак. Власний капітал: $3,4 млрд Фото Getty Images

Власний капітал: $3,4 млрд

Галузь діяльності: фармація

Після трьох років стрімкого зростання статки Єжи Старака нарешті не встояли. Його компанія Polpharma втратила частину своєї вартості, незважаючи на зростання бізнесу та прибутків. Однак на цьогорічні статки Єжи Старака вплинув не польський бізнес, а його східні підприємства. Зокрема, йдеться про «Акрихін», який працює на російському ринку і чия вартість суттєво впала. Єжи Старак дещо дистанціювався від компанії, яка до початку війни в Україні називала себе частиною групи Polpharma. Проте вже рік «Акрихін» не використовує емблему польської групи, чому сприяє відсутність прямих капітальних зв’язків – лише сам Старак є прямим інвестором «Акрихіна».

4. Зиґмунт Солож

Власний капітал: $2,37 млрд

Галузь діяльності: телекомунікації

Відомий насамперед тим, що створив канал Polsat. І хоча телебачення все ще є важливим для нього активом, сьогодні він отримує набагато більші прибутки від мобільної мережі Plus і супутникової платформи Cyfrowy Polsat.

5. Павел Мархевка

Techland

Павел Мархевка. Власний капітал: $1,88 млрд Фото Techland

Власний капітал: $1,88 млрд

Галузь діяльності: компʼютерні ігри

Цей рік, безсумнівно, вдався Павлу Мархевці на славу. Засновник Techland, другої за величиною ігрової студії в Польщі, подвоїв вартість компанії. За рік її оцінка зросла аж на $948,3 млн. У цьому плані з ним не зрівняється жоден польський підприємець. Такам успіхом Мархевка завдячує релізу гри «Dying Light 2» на початку 2021 року – вже купили 5 млн дисків. Компанія Мархевки майже не використовує гроші інвесторів, а підприємець володіє 99% Techland.

6. Домініка Кульчик

Getty Images

Домініка Кульчик. Власний капітал: $1,86 млрд Фото Getty Images

Власний капітал: $1,86 млрд

Галузь діяльності: відновлювана енергія, інвестиції

Polenergia, яка спеціалізується на вітряках, була однією з багатьох компаній, які придбав батько Домініки Ян Кульчик. Після смерті батька брат Домініки Себастіан хотів продати Polenergia, але підприємиця не дала цього зробити, бо вірила в зелену енергетику. Ця суперечка згодом призвела до поділу майна між братом та сестрою. Виявилося, що Домініка мала рацію. Завдяки глобальному потеплінню зелена трансформація глобальної економіки призвела до буму на ринку відновлюваної енергії. Після поділу активів вартість Polenergia зросла більш ніж у чотири рази, а різниця між оцінками бізнес-активів брата і сестри (Себастіян зробив ставку на хімічну компанію Ciech) зросла до приблизно $406,44 млн. Polenergia є найбільшим гравцем на ринку зеленої енергетики.

7. Себастіан Кульчик

Власний капітал: $1,46 млрд

Галузь діяльності: хімічна промисловість, інвестиції

Це був перший рік, коли Себастіян Кульчик не відстав від своєї сестри Домініки. На відміну від більшості підприємців, їхні активи зросли і до того ж майже однаково – приблизно на 8%. Значно нижча оцінка її брата, майже на $406,44 млн, пов’язана з тим, що Домініка зробила кращий вибір під час розподілу сімейного майна. Себастіян зберіг акції в таких компаніях, як Autostrady Wielkopolskie і його власний фонд Manta Ray, але ядром його активів залишалася велика хімічна група Ciech. Підвищення вартості Ciech на 15% спричинило зростання власного капіталу спадкоємця Яна Кульчика.

8. Збіґнєв і Матеуш із родиною Юрошек

Власний капітал: $1,27 млрд

Галузь діяльності: букмекерські заклади, нерухомість

Незважаючи на те що бум індустрії розвитку нерухомості закінчився, родина Юрошек та їхні статки більш ніж у порядку. Компанія-забудовник Atal, яка протягом багатьох років була головною частиною бізнесу родини, за рік втратила 12% вартості, але вона вже не така важлива для родини. Сьогодні Atal – це лише пʼята частина всіх активів сімʼї. Вже кілька років букмекерська контора STS, яка приносить величезні прибутки, значно перевищує вартість забудовника. Крім того, родина інвестує гроші через такі компанії, як Juroszek Investment, MJ Investments і Betplay.

9. Аркадіуш Муш

Власний капітал: $1,01 млрд

Галузь діяльності: будівельні матеріали

Press Glass, яка належить Мушу, є найбільшим гравцем на ринку склопакетів у світі, поряд із японською NSG, французькою Saint Gobain та американською Guardian. Восени компанія запустила свій 15-й завод – цього разу в Литві. І хоча минулий рік був одним із найскладніших для будівельної галузі, вартість бізнес-активів Муша знову зросла. Press Glass вдалося збільшити EBITDA на 23,3% у 2022 році. Цьому сприяло те, що компанія з початку своєї діяльності переважно зосередилася на експорті (92% продукції), а проблеми на зовнішніх ринках скла були достатньо помірними.

10. Анджей Ґрабовський

Власний капітал: $846,75 млн

Галузь діяльності: молочарство

Співавтор успіху Polmlek, найбільшого виробника молока в Польщі, керує компанією разом зі своїм партнером Єжи Боруцьким. Обидва цього року зробили один із найпомітніших стрибків у рейтингу – піднялися на понад 30 позицій порівняно з минулим роком. На руку Polmlek зіграла глобальна економічна ситуація на ринку молочних продуктів (і, як наслідок, зростання цін) і швидке зростання попиту на ці продукти в Польщі. Не в останню чергу на підвищення попиту вплинули майже 2 млн біженців з України. Минулого року доходи компанії перевищили $2,03 млрд.

11. Єжи Боруцький

Власний капітал: $833,2 млн

Галузь діяльності: молочарство

Другий співзасновник Polmlek. Придбання були рушійною силою розвитку компанії від самого початку. Минулого року компанія зробила перший крок за кордон. Вона придбала Safilait, третього за величиною гравця на ринку молока в Марокко, який мав $100 млн доходів і 1500 співробітників.

12. Яцек, Войцех і Томаш Фурмани

Власний капітал: $749,65 млн

Галузь діяльності: фармація

Власники компанії Aflofarm Farmacja, найбільшого виробника безрецептурних препаратів і біологічних добавок у Польщі. Препарати компанії є дуже упізнаваними у Польщі завдяки тому, що ось вже майже 10 років Aflofarm є найбільшим телевізійним рекламодавцем у Польщі. Витрати Aflofarm на рекламу втричі вищі, ніж у глобальних гравців, таких як Raffaello, Pepsico (Pepsi, KFC, Lays) або Lidl.

13. Сьюзан Войчицькі

Getty Images

Сьюзан Войчицькі. Власний капітал: $747,39 млн Фото Getty Images

Власний капітал: $747,39 млн

Галузь діяльності: технології

Переломним моментом у житті нині вже колишньої очільниці YouTube стала оренда свого гаража в 1998 році двом амбітним випускникам Стенфорду: Сергію Бріну та Ларрі Пейджу. Після заснування Google вона очолила відділ маркетингу, а у 2006-му знайшла і сприяла купівлі YouTube, яким вона і керувала до лютого цього року. Її власний капітал – це акції Alphabet, материнської компанії Google, для якої минулий рік виявився дуже слабким у порівнянні з багатьма роками неймовірного зростання.

14. Томаш Домогала

100 найбагатших поляків 2023. Рейтинг Forbes Польща /Фото 1

Томаш Домогала. Власний капітал: $666,11 млн

Власний капітал: $666,11 млн

Галузь діяльності: промисловість, інвестиції

Томаш Домогала – це перший представник покоління спадкоємців, який перетворив сімейні статки на інвестиційну компанію, яка все ще належить родині. Компанія TDJ, якою він управляє, працює в трьох бізнес-напрямах. Перший – капітальні інвестиції, де окрім компаній зі «старого» портфелю, таких як Grenevia (колишня Famur), з’явилися нові підприємства, наприклад Edina, Miya і Teamtechnik. Другий напрям – це ​венчурний фонд TDJ Pitango, який інвестував, зокрема, у Cosmose AI і Tylko, а третій – це нерухомість, на яку спрямована діяльність TDJ Estates.

15. Яцек Швайцовський

Власний капітал: $661,59 млн

Галузь діяльності: торгівля

У 1990 році 26-річний Швайцовський побачив цінність у консолідації оптового ринку ліків. Для того щоб мати можливість фінансувати це розширення, у 1998 році він вивів свою компанію Pelion на фондову біржу. Згодом він додав до оптової торгівлі нові, більш прибуткові напрями: мережа аптек DOZ, Drogerie Natura, постачання медичних препаратів у лікарні, виробництво медичної марихуани. З 2021 року компанія енергійно долучилася до консолідації зоологічного та ветеринарного ринку. Результати цих кроків говорять самі за себе. Протягом пʼяти років Швайцовському вдалося збільшити EBITDA Pelion Group втричі – до $88,96 млн.

16. Якуб Заблоцький

Власний капітал: $623,2 млн

Галузь діяльності: фінанси

Творець успіху XTB – це один із поляків, чиї статки ростуть найшвидше. Незважаючи на спад, вартість його компанії збільшилася майже вдвічі. XTB дає можливість користувачам інвестувати 24 години на добу в будь-які фінансові інструменти: від сирої нафти до криптовалют. Завдяки цьому його послуги продаються незалежно від того, зростає чи падає ринок, а висока волатильність, з якою ми маємо справу останнім часом, лише сприяє його бізнесу.

17. Лєшек Борух

Власний капітал: $591,59 млн

Галузь діяльності: торгівля

Chemirol Лешека Боруха є лідером польського ринку торгівлі добривами та продуктами для фермерів. Також компанія нарощує продажі в Румунії. За останні кілька років Борух зробив кілька значних покупок, як-то виробника алкоголю Polmos Toruń і кілька готелів: Solaris у Торуні та Amazonka в курортному Цехоцинеку.

18. Рафал Бжоска

SANDRA SOBOLEWSKA FOR FORBES

Рафал Бжоска. Власний капітал: $589,38 млн Фото SANDRA SOBOLEWSKA FOR FORBES

Власний капітал: $589,38 млн

Галузь діяльності: логістика для е-комерції

Засновник InPost надзвичайно наполегливо розвиває мережу поштоматів, але лише у 2017 році завдяки фонду Advent International компанія отримала належне фінансування. Сьогодні Бжоска зосереджений на міжнародній експансії.

19. Богдан і Елжбета Качмареки

Власний капітал: $582,56 млн

Галузь діяльності: меблі

Завдяки двом компаніям, Com40 і Correct Качмареків роками знають як меблевих магнатів. Correct постачає матраци для шведської мережі Ikea, найбільшого виробника меблів у світі.

20. Даріуш Мілек

Власний капітал: $571,27 млн

Галузь діяльності: торгівля

Засновник CCC, другої за величиною мережі магазинів взуття в Європі. У компанії виникли проблеми через невдалу експансію на Захід, а потім через локдаун, який спричинила пандемія. Завдяки локдауну зіркою CCC, яка приносить основну частину прибутку групі, стала Modivo, модна онлайн-платформа, створена на базі інтернет-магазину Eobuwie.pl. Тим не менш, група CCC виявилася однією з найбільших жертв погіршення економічних настроїв минулого року. Вартість концерну взуття та одягу впала вдвічі через уповільнення зростання на ринку електронної комерції та великої заборгованості компанії.

21. Павел Ґжеґорчик

Власний капітал: $557,72 млн

Галузь діяльності: фотовольтаїка

Новачок рейтингу. Засновник Keno Energy, однієї з найбільших польських компаній у галузі відновлюваної енергетики. Він розпочав свою діяльність у 2008 році з імпорту та дистрибуції сонячних панелей до Польщі. Сьогодні доходи його компанії сягають $609,66 млн.

22. Мацей і Малґожата Адамкевичі

Власний капітал: $532,88 млн

Галузь діяльності: фармація

З 2000-го подружжя керує найстаршою медичною компанією Польщі, яку заснував батько Мацея, Маріан, у 1986-му. Завдяки розширенню виробничих потужностей до 2027 року виробництво Adamed Pharma збільшиться з понад 2 млрд до 4 млрд таблеток. Паралельно компанія розвиває бізнес у В’єтнамі (на базі Devipharm, яку купили в 2017 році), Іспанії (через команду розробників Adamed Laboratorios) і в секторі біотехнологій.

23. Генрик, Лукаш і Томаш Стоклоси

Власний капітал: $532,88 млн

Галузь діяльності: продукти харчування

Колишній сенатор Генрик Стоклоса – один із найвідоміших і найскандальніших підприємців 1990-х. У 2013-му був засуджений за корупцію, але після рішення апеляційного суду про перегляд справи у 2015 році термін давності злочину минув. Від початку основним видом діяльності підприємця було виробництво м’яса. Він досі володіє кількома заводами у місті Луков та Козеглови, але наразі найціннішим активом родини є компанія Dolina Noteci, яка виробляє корми для тварин під керівництвом Лукаша, старшого сина Генрика Стоклоси.

24. Ґжеґож Янкілевич

Власний капітал: $521,59 млн

Галузь діяльності: паливо

Разом із В’ячеславом Смолоковським вони розбагатіли на торгівлі російською нафтою, працюючи на польських паливних гігантів. Вони трансформували засновану ними компанію J&S у Mercuria Group, залучили іноземних інвесторів і вийшли на світовий ринок.

25. Вячеслав Смолоковський

Власний капітал: $521,59 млн

Галузь діяльності: паливо

Партнер Ґжеґожа Янкілевича в компанії Mercuria. Окрім паливної галузі бізнесмени активно працюють на ринку житлової забудови. Найбільшою їхньою інвестицією наразі є житловий будинок Cosmopolitan у Варшаві.

26. Івона і Вальдемар Куки

Власний капітал: $521,59 млн

Галузь діяльності: торгівля

Співавтори успіху Euro RTV AGD, найбільшої мережі магазинів електроніки в Польщі. Свій перший магазин вони відкрили у 1991 році у Варшаві. Сьогодні мережа налічує 2328 магазинів у 218 містах по всій Польщі. Компанії належить і популярний інтернет-магазин OleOle!.

27. Богуслав і Моніка Купяли

Власний капітал: $494,5 млн

Галузь діяльності: виробництво кабелів

Tele-Fonika, кабельна компанія Богуслава Купяла, є одним із європейських лідерів галузі. Після реструктуризації, яку минулого десятиліття провела донька засновника, Моніка, компанія почала заробляти гроші і скоротила борги.

28. Лєшек Гіршевський

Drutex

Лєшек Гіршевський. Власний капітал: $492,24 млн Фото Drutex

Власний капітал: $492,24 млн

Галузь діяльності: будівельні матеріали

Засновник Drutex, найбільшого виробника вікон в Європі, – колишній професійний військовий. Незважаючи на економічну кризу, компанія не відчуває сповільнення економіки, і продажі у 2022 році сягли $383,86 млн – два роки тому доходи компанії становили $225,8 млн.

29. Кшиштоф Прушинський

Власний капітал: $449,34 млн

Галузь діяльності: будівельні матеріали

Засновник Blachy Pruszyński, найбільшого виробника дахів і фасадних покриттів у Польщі. Його компанія постачала будівельні матеріали для будівництва терміналу в аеропорті імені Ф. Шопена, заводу Volkswagen у Вжесьні та складів Amazon.

30. Збіґнєв Якубас

Власний капітал: $440,31 млн

Галузь діяльності: нерухомість, залізниця, інвестиції

Один із ветеранів польського бізнесу. Сьогодні його найважливішими підприємствами є Mennica, яка все більше зосереджується на нерухомості, і Newag, виробник поїздів, якого Збіґнєв Якубас врятував від банкрутства 14 років тому.

31. Адам і Даміан Кенкелі

Власний капітал: $422,24 млн

Галузь діяльності: виробництво упаковок

Адам і Даміан Кенкеліі – сини Вернера Кенкеля, засновника компанії Werner Kenkel з виробництва картону та картонної упаковки. Це одне з найстаріших приватних підприємств у Польщі, яке було засновано у 1979 році. Після смерті батька в 2004 році сини взяли на себе управління і розвиток компанії. Швидке зростання бізнесу останні кілька років є результатом попиту на упаковку в секторі електронної комерції, до якого у Werner Kenkel заздалегідь адаптували пропозицію.

32. Богдан Вєнцек

Власний капітал: $417,73 млн

Галузь діяльності: будівельні матеріали

Компанія Budmat, що належить підприємцю, є одним із найбільших європейських виробників не лише покрівлі, а й фасадів та водостічних систем. Богдан Вєнцек також займається транспортним бізнесом, який збудував на перевезенні будівельних матеріалів. Бізнесмен також має три автосалони, де продає автівки від Ford, Peugeot і Nissan.

33. Анджей і Зита Ольшевські

Власний капітал: $404,18 млн

Галузь діяльності: торгівля

Анджей Ольшевський розпочав свою діяльність у фармацевтичній галузі з доставки ліків до аптеки дружини. Так був створений Farmacol. У 1999 році компанія дебютувала на Варшавській фондовій біржі та підприємець почав купувати склади у Кельце, Вроцлаві, Щецині та Варшаві.

34. Матеуш Клосек

Власний капітал: $399,66 млн

Галузь діяльності: будівельні матеріали

Засновник компанії Eko-Okna, яка увірвалася до списку Forbes у 2021 році. Це стало можливим завдяки буму на ринку житла, яким Клосек скористався найкраще серед усіх виробників вікон. З доходом понад $677,4 млн компанія під час пандемії випередила Drutex. Але цього року Клосек знову поступився у рейтингу Гіршевському з Drutex, яка, незважаючи на нижчі продажі вікон, виграє за рахунок значно вищої маржі.

35. Веслав Вавжиняк

Власний капітал: $388,37 млн

Галузь діяльності: алкогольні напої

Власник групи AWW, яка досить несподівано виросла в найбільшого польського виробника алкоголю. У 1991-му він починав з оптової торгівлі алкоголем, а за сім років зосередився на його виробництві. Найвідоміші бренди компанії Вавжиняка – це Alaska, Jarzębiak і Żołądkówka.

36. Евгеніуш Сломіньський

Власний капітал: $383,86 млн

Галузь діяльності: будівництво

Він розбагатів на столярних роботах: почав із меблів, а потім поступово перейшов до виробництва модульних готелів для таких мереж, як Marriott, Hilton і Accor. У 2017 році він продав 70% акцій компанії Polcom фонду GRE, а в 2022 році її поглинула американська Volumetric Building Companies.

37. Марцин Івіньський

Власний капітал: $374,82 млн

Галузь діяльності: компʼютерні ігри

Марцін Івіньський та Міхал Кіциньський – засновники CD Projekt. Вони починали з торгівлі чужою продукцією, але поворотним моментом стало рішення створити власну гру у 2007-му, а саме першу гру за сагою «Відьмак». Пік оцінки їхньої компанії припав на кінець 2020 року, якраз перед не надто вдалою прем’єрою гри Cyberpunk 2077. Минулого року компанія анонсувала вихід чергової частини «Відьмака», найуспішнішого творіння студії.

38. Мацей Олексович

Власний капітал: $372,57 млн

Галузь діяльності: торгівля

Син Кшиштофа Олексовича, засновника Inter Cars, найбільшого дистрибʼютора автомобільних запчастин у Центральній Європі. Офіційно в грудні 2020 року Мацей Олексович придбав у свого батька стратегічний пакет акцій (26,3%) компанії Inter Cars, яка котирується на біржі.

39. Пшемислав Гацек

100 найбагатших поляків 2023. Рейтинг Forbes Польща /Фото 2

Пшемислав Гацек. Власний капітал: $368,05 млн

Власний капітал: $368,05 млн

Галузь діяльності: технології

Засновник Pracuj.pl, найбільшого сайту оголошень про роботу в Польщі. 5% доходів компанії надходить з України, де працює сайт Robota.ua. Гацек створив з нуля компанію, яка завоювала ринок, обійшовши медіагіганта Agora та Monster, найбільшого гравця індустрії. У 2022 році компанія купила фірму Softgarden, провідного постачальника HR-технологій в Німеччині, що працює в основному за моделлю SaaS. Це було найбільше іноземне придбання польської компанії в технологічному секторі.

40. Марек Ґжебіта

Власний капітал: $365,79 млн

Галузь діяльності: торгівля

Terg – компанія, яку контролює родина Ґжебітів і до якої входить мережа магазинів електротехніки Media Expert. Родина розпочала свій бізнес з одного магазину в Злотові. Сам бренд на ринку вже понад 15 років, а в 2012 році відбулася зміна поколінь. Керівництво компанією взяли в свої руки сини засновника, Марек і Мацей. Мареку дістався пост президента Terg.

41. Мацей Ґжебіта

Власний капітал: $365,79 млн

Галузь діяльності: торгівля

Після зміни покоління керівників у компанії Terg брати Марек і Мацей отримали у власність по 36% акцій кожен.

42. Юзеф Балдига

Власний капітал: $363,53 млн

Галузь діяльності: продукти харчування

Власник JBB, одного з найбільших виробників м’яса в Польщі. Починав у 1992 році з того, що взяв кредит на купівлю м’ясного цеху ліквідованого підприємства GS, на якому він раніше працював. Сьогодні Балдига продає понад 200 різних товарів під чотирма брендами.

43. Артур Тороновський із синами

Власний капітал: $359,02 млн

Галузь діяльності: торгівля

Citronex Тороновського є найбільшим імпортером бананів у цій частині Європи, і компанія займає 70% ринків, тобто охоплює практично всі торговельні мережі країни. Вона продає фрукти і за кордон, переважно в Румунію та Угорщину, де у Citronex власні цехи для дозрівання. У 2016 році Тороновський зайнявся ц помідорами. Завдяки розширенню комплексу сучасних теплиць на 80 га, компанія стала не тільки найбільшим виробником помідорів у Польщі, але й значним гравцем у Європі.

44. Кшиштоф Павіньський

Власний капітал: $359,02 млн

Галузь діяльності: товари масового споживання

Кшиштоф Павіньський – один із засновників Maspex, найбільшої харчової компанії не лише в Польщі, а й у всьому регіоні Центрально-Східної Європи. Основними продуктами компанії є соки Tymbark і Kubuś, напої Tiger, паста Lubella і джеми Ło.

45. Здзіслав Стуглік

Власний капітал: $359,02 млн

Галузь діяльності: товари масового споживання

Здзіслав Стуглік – ще один засновник Maspex, який також контролює 16,5% компанії.

46. Славомір Русінек

Власний капітал: $359,02 млн

Галузь діяльності: товари масового споживання

Славомір Русінек – акціонер Maspex, у якого теж 16,5% акцій компанії. Не бере участі в управлінні Maspex.

47. Єжи Касперчик

Власний капітал: $359,02 млн

Галузь діяльності: товари масового споживання

Єжи Касперчик – один із засновників Maspex. Він також тримає 16,5% акцій компанії, але не бере участі в повсякденному управлінні нею.

48.  Юзеф Щур

Власний капітал: $359,02 млн

Галузь діяльності: товари масового споживання

Юзеф Щур – ще один співзасновник Maspex із 16,5% акцій компанії.

49. Єнс і Матіас Крьогери

Власний капітал: $359,02 млн

Галузь діяльності: вироби з пластмаси

Хоч їхнє прізвище звучить по-німецьки і брати Крьогери живуть у Швейцарії, вони ведуть бізнес у Польщі з 1992 року. Саме тоді вони заснували компанію Jelenia Plast, яка займається виробництвом пластикових предметів домашнього вжитку.

50. Збіґнєв Моленда

Власний капітал: $352,24 млн

Галузь діяльності: торгівля

Студентський друг та партнер Яцека Швайцовського, з яким у 1990 році вони заснували найбільшого польського фармацевтичного оптовика Pelion. Розширення компанії в нових бізнес-напрямах і триразове зростання EBIDTA компанії з 2017 року призвели до того, що Моленда, у якого вдвічі менше акцій, ніж у Швайцовського, цього року зміг дебютувати у списку найбагатших поляків.

Конвертація злотих у долари відбувалася за курсом валют польського Нацбанку станом на 06.03.2023.

100 найбагатших поляків 2023. Рейтинг Forbes Польща /Фото 3
100 найбагатших поляків 2023. Рейтинг Forbes Польща /Фото 4
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні