Жодна інша країна на землі не може запропонувати такий природний спектр ароматів, як Шотландія.
Від димчастих смаків примор’я Шетландських островів до соковитих фруктових ноток долини річки Спей – все це вміщено у шотландське односолодове.
Атмосфера місця, індивідуальність, вправність майстрів і старовинні традиції. Найкраще у цьому те, що для кожного знайдеться унікальний букет односолодового віскі, бо найважливіша роль у ньому відводиться смаку.
Отже, треба почати з власного смаку і сортів, які найбільше йому відповідають. Але як саме зрозуміти свої уподобання перед тим, як скуштувати все? І як визначитись, які саме куштувати, аби сформувати власну думку, не спираючись на чужі поради? Чи варто дивитись, де і як виготовлялося і дозрівало віскі?
Очевидно, смаки односолодових віскі можуть сильно різнитись. Аби не заплутатись, можна скористатись коротким гайдом для початківців.
У чому природа смаку?
Розгляньмо основні фактори, що впливають на смак солодового віскі. Односолодове шотландське віскі – це, по суті, спирт, дистильований з ячмінного солоду у конкретній шотландській віскікурні з використанням води, ячменю і дріжджів. Неймовірно, але жоден із цих інгредієнтів сам по собі не впливає значним чином на смак. Які фактори тоді мають значення?
Віскікурня
Перше, що насправді має значення, – це віскікурня. У кожній віскікурні використовують спеціально підготовлений ячмінь та власну технологію виробництва унікального «новоствореного» спирту.
Дистиляційні та інші апарати мають свою унікальну конструкцію і технологію. При виведенні обладнання з експлуатації воно завжди замінюється на ідентичне. Усе це впливає на смак і надає віскі неповторного «характеру віскікурні».
Дозрівання
Це другий і найбільш важливий фактор смаку віскі. Розмаїття поєднань порід дерев, з яких виготовлені діжки, їхній розмір та походження заздалегідь формують смак. Тривалість перебування віскі у діжці визначається рецептурою.
Глибока музика смаку односолодового віскі пропорційна балансу всіх цих нюансів.
Дистилятори та купажисти
І, нарешті, майстерність купажиста, його натхнення при виборі тієї самої правильної діжки та влучного часу для відкупорювання – завершальний і найважливіший інгредієнт симфонії смаку.
Розгляньмо детальніше найважливіші фактори, що впливають на смак віскі.
Торфʼяний дим
Якщо весь або майже весь ячмінь висушують на торф’яному димі, він матиме димний присмак, який полюбляють справжні поціновувачі віскі. За технологією, можна сушити димом якусь частину ячменю або взагалі його не висушувати, що також впливає на смак.
• Кожна віскікурня має свій особливий ячмінь.
• Ячмінь, висушений на торф’яному димі, надає віскі яскравий присмак диму.
• Такий присмак ви неодмінно відчуєте в односолодовому віскі Шетландських островів.
Ферментація
Під час ферментації тривалість бродіння, а також тип посуду впливають на витонченість смаку віскі. Ферментація займає декілька днів. Якщо продовжити час ферментації, у смак віскі додадуться фруктові та трав’яні нотки.
Дистиляція
На етапі дистиляції на смак віскі впливають такі фактори, як форма і технологічні характеристики мідних перегінних кубів.
• Розмір дистиляторів. Невеликі дистилятори передбачають більший контакт з міддю, що надає віскі м’ясного та сіркового присмаку.
• Кількість дистиляцій. Зазвичай дистилюють двічі. Лише деякі віскі проходять потрійну дистиляцію, але не для підвищення градусу спирту, а з метою пом’якшення смаку.
• Охолодження. Повільне охолодження у класичних вигнутих трубах впливає на перший акорд смаку готового віскі.
Тип діжки
Односолодове віскі майже завжди дозріває у діжках американського чи європейського дуба, що збагачує віскі різними ароматами:
• американський дуб додає до букета солодкі нотки ванілі, кокосу, меду та ірису;
• європейський дуб привносить у віскі насичений аромат фруктів і прянощів;
• для збільшення інтенсивності, насиченості аромату та ноток ванілі, прянощів, меду діжки проходять «оновлення» або просушення.
Попереднє наповнення
Значна частка діжок раніше була наповнена іншими алкогольними напоями, такими як бурбон, вино, ром, що також позначається на смаку віскі.
Повторне наповнення діжок, в яких зберігали віскі, надає напою «характеру віскікурні».
Діжки, в яких дозрівав тільки бурбон, наділяють віскі солодкуватим присмаком.
Діжки з-під кріпленого вина дарують віскі насичений фруктовий аромат.
Час
Мінімальний термін витримки становить три роки; у деяких випадках необхідно більше часу.
Майстерність купажиста полягає у знаходженні найвищої точки смаку кожної окремої діжки для створення найкращого віскі.
Знайомство з односолодовим віскі рекомендують розпочати з віскі The Singleton of Dufftown: воно легке, питке та збалансоване. Коли скуштувати всі три види цього напою, стане зрозуміло, що з трьох інгредієнтів (солод, вода та дріжджі) навіть на одній віскікурні можна отримати зовсім різні на смак напої.
Усе завдяки витримцув різних бочках і купажуванню. В основі односолодового віскі The Singleton of Dufftown лежить наша любов і пристрасть до створення збалансованого, гладкого та насиченого віскі, чудового з першого ковтка.
Історія віскі The Singleton
У Даффтауні, Шотландія, кажуть: «Рим був побудований на семи пагорбах, а Даффтаун стоїть на семи перегінних кубах». Маючи свіжий, складний смак, Singleton захопить як початківців, так і досвідчених гурманів своєю неперевершеною вишуканістю.
Віскі The Singleton має «гостинну» характеристику: у нього один із найприємніших смаків зі спектром односолодового шотландського віскі.
Витриманий в американських та європейських дубових бочках для абсолютно збалансованого, дуже гладкого та мʼякого смаку, односолодовий 12-річний напій завоював чимало міжнародних нагород. Але найважливіше те, що він легко та приємно пʼється. З насиченими відтінками коричневого цукру, печених яблук та ноткою вершкової карамелі, це віскі призначене для вживання у приємній та веселій компанії.
The Singleton of Dufftown – це унікальне універсальне односолодове віскі з багатою історією. Його можна вживати у чистому вигляді, з краплею води, з льодом або у коктейлях.
Яскравий момент заслуговує на те, щоб розділити його з односолодовим віскі The Singleton – у компанії друзів, знайомих чи колег.
Вы нашли ошибку или неточность?
Оставьте отзыв для редакции. Мы учтем ваши замечания как можно скорее.