У пʼятницю 20 травня у Львові у Центрі Шептицького пройшов Весняний діловий форум. Подія проходить щорічно з 2008 року й спрямована на розвиток бізнес-середовища України, обговорення питань мікро- та макроекономіки, монетарної політики.
Цьогоріч темою заходу стала «Українська МРІЯ – шляхи оновлення держави після війни».
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
З міркувань безпеки форум відбувся у форматі вебінару, а безпосередньо присутніми на події були лише спікери та партнери.
Відбудова держави: після перемоги?
Проведення Форуму у 2022 році було під великим питанням. Проте, за словами організаторів, план дій потрібно формувати вже зараз, адже після перемоги виклики для української економіки не закінчаться.
«На нас чекає величезне економічне потрясіння, багато викликів та важка праця, аби змінити себе та відбудувати країну», – так розпочав дискусію організатор заходу Володимир Глащенков.
Також вступне слово виголосили голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький, міський голова Львова Андрій Садовий, ректор УКУ Борис Прах і міжнародні представники – Матті Маасікас, Посол ЄС в Україні та Голова Представництва ЄС в Україні.
Членство в ЄС може докорінно змінити всю країну і суспільство. Ментально українці готові до цього. Що важливо, і європейська громадськість зараз підтримує вступ України до ЄС
Матті Маасікас, Посол ЄС в Україні та Голова Представництва ЄС в Україні
Весняний діловий форум – 2022: про що говорили?
Аби глибше осягнути наявні та майбутні виклики для бізнесу і держави, на Форум були запрошені не лише підприємці, а й представники місцевої влади, військових адміністрацій, банків та інвестиційних фондів, а також посадовці від ЄС та США в Україні.
Зараз триває процес перегляду міжнародної дипломатії у світі, систем усіх рівнів. Україна відкрила очі світові на багато компонентів, які були присутні в інших конфліктах, але, на жаль, залишилися поза увагою
Манал Фуані, в. о. Постійної представниці ПР ООН в Україні
Під час семигодинної дискусії спікери та учасники Форуму обговорили пріоритетні напрями відбудови та передумови для розвитку бізнесу в межах чотирьох ключових панелей:
- Міжнародна підтримка України під час війни.
- Погляд міжнародних інституцій на можливий розвиток економіки України.
- Фінансовий та інвестиційний сектори економіки: ключові тенденції.
- Лідерство для економічного зростання країни.
Спікерами стали Посол Польщі в Україні Бартош Ціхоцький, заступниця Голови ЄБРР в Україні Ірина Кравченко, власник Meest Group Ростислав Кисіль, перша заступниця Голови НБУ Катерина Рожкова, генеральна директорка інвестиційної компанії ФРІДОМ ФІНАНС Марина Бартошек, власник компаній «Софтсерв» Тарас Кицмей та інші.
Люди повернуться в Україну, якщо буде привабливість. Виїхали переважно жінки. Частина з них була частиною економічної діяльності, частина – ні. Багато професій не будуть актуальними. Тому важливо буде створити нові освітні програми, які мають враховувати, що в них на руках діти. Ці короткі програми дозволятимуть швидше включатися в роботу. Без care economy це не спрацює
Наталія Петрова, USAID
Forbes зібрав ключові тези щодо кожної теми дискусії.
Панель 1. Міжнародна підтримка України під час війни
- Членство в ЄС дасть Україні доступ до єдиного європейського ринку. Проте це передбачає дотримання всіх положень і стандартів ЄС. Тому ключовими векторами для України є подальше впровадження судової реформи, боротьба з корупцією та «зелений» перехід.
- Особливої державної та міжнародної підтримки зараз потребують малий і середній бізнес та ІТ-індустрія, які будуть важливими елементами відновлення країни.
- Для повернення людей, які виїхали за кордон, потрібно створити нові робочі місця. Необхідним є також налагодження тісних зв’язків з українською діаспорою, яка стане вагомою підтримкою на міжнародній арені.
Панель 2. Погляд міжнародних інституцій на можливий розвиток економіки України
- Міжнародні організації економічно підтримують Україну за такими основними напрямками: надання фінансової допомоги та кредитів державним компаніям, установам та приватному сектору, відновлення логістичних зв’язків, житлового фонду, врегулювання питань харчової та енергетичної безпеки, підтримка діяльності експорту/імпорту.
- Для залучення іноземних коштів з метою відбудови Україні потрібно буде створити прозору й ефективну платформу, через яку донори зможуть відстежувати фактичний прогрес.
На короткострокову перспективу країни-партнери нас підтримають. Але якщо говорити про український «план Маршалла», то це не тільки про гроші – це про інституції, про модель існування країни у всіх її вимірах (від економічного до моделі управління) і про бізнес, приватні ініціативи, які теж будуть працювати над цим відновленням
Катерина Рожкова, перша заступниця Голови НБУ
Панель 3. Фінансовий та інвестиційний сектори економіки: ключові тенденції
- Економічна діяльність в Україні після воєнного колапсу почала процес відродження, проте не відновлена повністю. Механізми регулювання НБУ (фіксація курсу, обмеження імпорту) залишатимуться у дії, поки хоча б мінімально не відновляться експортні надходження. Для подальшого розвитку потрібна співпраця уряду з банками та бізнесом, які зможуть долучатися до покриття дефіциту бюджету.
- Важливим аспектом сьогодні є фактор довіри до компаній, банків та всіх інституцій.
Ми працюємо над спрощенням процедури надання фінансування. Підходи, що бізнес має бути прозорим, чесним, прибутковим, з правильним корпоративним управлінням, правильною бізнесовою стратегією, залишаться. Але будемо змінювати деякі кроки, щоб зробити швидшим процес прийняття рішення
Олена Волошина, Міжнародна Фінансова Корпорація
Панель 4. Лідерство для економічного зростання країни
Для ефективної відбудови Україні потрібно пропрацювати три основні напрямки, завдяки яким розвивається економіка будь-якої країни:
- Виробництво – створити сприятливі умови, щоб підприємства залишалися в Україні: індустріальні парки для евакуйованих бізнесів, пільги, знижені податки;
- Інновації – перейти від аутсорсингу до власних стартапів;
- Якість людського капіталу – відкрити освітні центри і запровадити скорочені навчальні програми для людей, які через війну будуть змушені перекваліфіковуватися.
Щодо якостей лідера, спікери зійшлись на ключових вимогах:
- Не шкодувати за тим, що втрачено;
- Не впадати у крайнощі;
- Розвʼязувати проблеми поступово;
- Вселяти впевненість у правильності ухваленого рішення;
- Постійно комунікувати з командою.
«Час відновлення – це час позбутися наших слабкостей»
В межах економічної тематики також сформувались ключові передумови для перезавантаження економіки: зміна системи управління, повернення населення, зміна підходів до зовнішньої політики та побудова нової економічної моделі.
В межах економічної тематики також сформувались ключові передумови для перезавантаження економіки: зміна системи управління, повернення населення, зміна підходів до зовнішньої політики та побудова нової економічної моделі.
Щодо фінансової панелі, спікери наголосили на важливості створення сприятливих умов для розвитку фондового ринку й притоку інвестицій. Зокрема, генеральна директорка Фрідом Фінанс Україна Марина Бартошек запропонувала план прискорення розвитку фондового ринку після війни:
- Полегшити доступ інвесторів до фінансових інструментів.
- Забезпечити повноцінну торгівлю українськими цінними паперами на іноземних фондових біржах через міжнародний депозитарій Clearstream
- Дозволити розрахунки у валюті на фондових біржах
- Організувати «народне IPO» перспективної державної компанії
Обговорювались і завдання зовнішньої політики, виклики на ринку праці та демографічна ситуація.
Ознайомитись із повною програмою та спікерами Форуму можна за посиланням.
Повну версію дискусії можна переглянути тут.
Автомобільним партнером Форуму виступив Audi центр Львів на Липинського.
Вы нашли ошибку или неточность?
Оставьте отзыв для редакции. Мы учтем ваши замечания как можно скорее.