Олена Кіор, HR директорка «Монделіс Україна» /Сергій Пірієв
Категорія
BrandVoice
Дата

Формула людяності. Як корпоративна культура допомагає «Монделіс Україна» підтримувати команду під час війни

5 хв читання

Олена Кіор, HR директорка «Монделіс Україна» Фото Сергій Пірієв

Після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році Ольга, співробітниця «Монделіс Україна», виїхала до Греції. Там вона отримала роботу в місцевому офісі Mondelēz International, адаптувалася, отримала новий досвід роботи в іншій країні. Але через рік свідомо вирішила повернутись — і знову приєдналася до української команди компанії. «Я хотіла використати той досвід, який здобула, для розвитку саме тут. Мене надихало те, що компанія чекала. Що я не втратила зв’язок», — ділиться Ольга. — «І тепер я бачу, як глобальний погляд поєднується з нашою локальною силою».

Уже чотири роки поспіль компанія «Монделіс Україна» входить до рейтингу 50 найкращих роботодавців країни за версією Forbes Ukraine та сайту пошуку роботи Robota.ua. Як компанії вдається створювати атмосферу довіри? Про особливості корпоративної культури та стратегії утримання співробітників в інтервʼю Forbes BrandVoice розповіла Олена Кіор, HR директорка «Монделіс Україна».

Довідка про компанію

«Монделіс Україна» входить до складу Mondelēz International – одного з найбільших у світі виробників шоколаду, печива, цукерок та жувальної гумки. В Україні компанія працює з 1994 року – до 2014-го вона називалася «Крафт Фудз Україна». На українському ринку компанія представлена брендами шоколадної продукції Milka, Toblerone, «Корона», Picnic; печива Oreo, TUC, Belvita, Milka Choco bakery; бісквітних тістечок та випічки: «Ведмедик Барні», 7Days; чипсів «Люкс», жувальної гумки Dirol та льодяників Halls. Продукцію реалізують на внутрішньому ринку, а також експортують до країн Європи та Центральної Азії. «Монделіс Україна» має власні виробничі потужності в місті Тростянець Сумської області та в селі Старі Петрівці, що поблизу Києва. У компанії працюють близько 1000 співробітників. Генеральний директор «Монделіс Україна» – Андрій Самусенко.

Стратегія підтримки

Як ви пережили перші дні повномасштабного вторгнення?

У тих складних та невизначених обставинах ми розуміли, що, в першу чергу, потрібно тримати зв’язок із співробітниками. Для цього ми створили внутрішній координаційний центр. Наша стратегія будувалась на довірі, постійній комунікації та підтримці одне одного. На жаль, наша Тростянецька фабрика опинилася в окупації вже з перших днів російського вторгнення. Вивезти звідти людей було неможливо, проте ми намагалися різними способами підтримувати з ними звʼязок. Друга фабрика – у Старих Петрівцях – не була окупована, але громади на півночі Київщини, де проживає багато наших колег, також опинились в окупації. Загалом по трьох локаціях, включаючи офіс у Києві, у нас було більше тисячі співробітників. 

Тростянецька фабрика «Монделіс»

Тростянецька фабрика «Монделіс»

Якою була стратегія підтримки працівників?

24 лютого 2022 року з безпекових міркувань нам довелось зупинити роботу обидвох фабрик. Попри це ми продовжували виплачувати зарплату в повному обсязі, надавали фінансову допомогу, створили фонд підтримки для людей, які втратили житло чи рідних. Колеги «Монделіс» у Центральній Європі влаштували центри тимчасового розміщення та центри підтримки для наших співробітників, які виїжджали за кордон та потребували допомоги.

Регулярна комунікація з лідерами компанії була особливо важливою для колег. Тому ми одразу ж запровадили щоденні онлайн-зустрічі генерального директора з працівниками. В умовах невизначеності, стресу та тривоги людям дуже важливо чути лідерів, розуміти, що робить компанія, і що можуть зробити вони. Наразі такі зустрічі проходять двічі на місяць, і це найпопулярніший канал комунікації з топменеджментом компанії.

Під час окупації сталось руйнування Тростянецької фабрики. Як це вплинуло на роботу компанії? 

У березні 2022 року фабрика зазнала значних руйнувань внаслідок ворожих обстрілів та пожежі. Після звільнення громади з окупації й коли ми отримали доступ до фабрики у квітні 2022-го, ми побачили руйнування, знищене обладнання, спалені склади. Одразу ж як це стало можливим ми почали відновлювальні роботи. Люди дуже активно до них долучалися, приходили самостійно, не тому що була команда чи хтось казав «треба», а тому що це було їхнє місце, їхній «другий дім», як вони самі кажуть. Вони разом прибирали, лагодили, сортували. Найважчим тоді було не відновлення процесів, а зберігати свою внутрішню стійкість. Бути для інших, коли не впевнені, що буде завтра. Але за таких обставин і народжуються справжнє лідерство та справжня культура.

Зруйнована Тростянецька фабрика

Зруйнована Тростянецька фабрика

Відновлення Тростянецької фабрики відбувалось поетапно: в грудні 2022-го ми змогли відновити випуск шоколадної продукції Milka та «Корона», у 2023 році запустили лінію бісквітних тістечок «Барні», а повністю відновили потужності уже в травні 2024-го, коли до Тростянця повернулось виробництво печива Oreo.

Співробітники Монделіс Україна у відбудованому цеху з виробництва бісквітів Тростянецької кондитерської фабрики

Співробітники Монделіс Україна у відбудованому цеху з виробництва бісквітів Тростянецької кондитерської фабрики

Корпоративна культура як опора

З 2022-го року український бізнес гостро відчуває кадровий голод, особливо на виробництвах. Як ви долаєте цей виклик?

З початку повномасштабного вторгнення багато наших колег долучились до Сил Оборони. Маємо уже й ветеранів, які повернулись до роботи. Також хочу відзначити, що абсолютна більшість співробітників фабрики, які у 2022 року виїхали за кордон, повернулись і відновили роботу. У Тростянці за цей час ми долучали всіх, хто був поруч, зокрема і наших пенсіонерів. Багато хто приходив не «допомогти компанії», а з внутрішньої потреби зробити свою частину: навчити інших, підставити плече. Через нестачу кадрів жінки опановували технічні «чоловічі» професії. Вони знали: якщо зупиниться лінія — зупиниться фабрика. І цього не дозволили. Це була не інструкція — це було рішення, яке приймаєш, коли відчуваєш відповідальність.

Як сьогодні змінилася ціннісна пропозиція «Монделіс Україна» у порівнянні з довоєнним періодом?

Ми бачимо, що зараз для людей на першому місці – компанії з міцною корпоративною культурою, які справді підтримують та турбуються про своїх співробітників. Саме така культура дозволила нам досягти високого показника повернення співробітників, навіть попри всі виклики та розташування фабрик поруч з кордоном. Наша ціннісна пропозиція сьогодні – це про довіру, стабільність та відчуття приналежності. Люди відчувають себе частиною компанії, де у них є можливості для розвитку. Звичайно, ми надаємо стандартний пакет переваг, як і багато інших великих міжнародних компаній: бонуси та винагороди, але є й інша, не менш важлива частина – це атмосфера в команді. Це двосторонній процес: і зверху – через лідерство, регулярні зустрічі з лідерами, і знизу – коли ми підтримуємо культуру нематеріального визнання, наприклад, через систему Bravo.

Формула людяності. Як корпоративна культура допомагає «Монделіс Україна» підтримувати команду під час війни /Фото 1

Що це за система та як вона працює?

Це культура визнання, яка існувала у нас ще до повномасштабного вторгнення, але під час війни вона набула набагато глибшого значення. Bravo – це спосіб висловити подяку. Наприклад, сказати: «Дякую, що чудово попрацювала», «Дякую, що підстрахував». Ми бачимо: саме в часи турбулентності люди почали дякувати одне одному більше. Залученість до Bravo зросла на 260%. Це про зв’язок, про «Я бачу тебе».

Про програми розвитку

Які ще ініціативи впроваджує «Монделіс Україна» для підтримки співробітників?

Ми здійснюємо регулярний перегляд заробітних плат, зберігаємо повні виплати для мобілізованих колег, підтримуємо звʼязок з ними та їхніми родинами, надаємо підтримку дітям наших героїв, пропонуємо можливості стажування. Паралельно ми постійно інвестуємо у розвиток та навчання наших людей. Про те, що ми на правильному шляху, свідчать результати рейтингу 50 найкращих роботодавців країни, за версією Forbes Ukraine, в який ми входимо вже чотири роки поспіль. А також результати внутрішнього анонімного опитування, які свідчать, що індекс залученості команди зріс, в середньому, на 5% порівняно з 2021 роком.

Команда Монделіс Україна

Команда Монделіс Україна

Які програми у рамках концепції Wellbeing нині діють у компанії?

Маємо програму Employee Assistance Program, що діяла ще до великої війни, але торік ми її перезапустили — вже з українським провайдером. Бо важливо не просто «мати доступ до підтримки», а розуміти й бути почутими у власному культурному та емоційному контексті. Тепер EAP охоплює не лише психологічні, а й юридичні консультації. Програма доступна не лише співробітникам, а й їхнім родинам. Це — про мову, розуміння й довіру. Бо саме ці речі дозволяють людині в кризі сказати: «Я потребую допомоги» — і почути у відповідь: «Ми з тобою». Ще одна наша гордість — Agile-чемпіони. Це команда, яка фасилітує ініціативи, запускає мікропроєкти, ділиться знаннями. Вони — горизонтальні лідери, які створюють нову культуру управління.

Які ініціативи утримання співробітників ви плануєте запустити найближчим часом?

Коли мене запитують, якою є наша стратегія в HR, я часто відповідаю, що вона досить проста: бути поруч, бути чесними і бути в русі. Я часто згадую слова з книги Віктора Франкла: «Той, хто знає навіщо жити, витримає майже будь-яке як». Тому для нас сьогодні особливо важливо зберігати та розвивати таланти, створювати умови для повернення і залучення нових людей, зокрема, через програми стажування, ставитись до всіх чесно та з увагою. 

Ми готуємося до повернення ветеранів, розробляємо програми реінтеграції, продовжуємо адаптуватися, цифровізуватися і спрощувати процеси. Нам важливо залишатися «маяком стабільності в океані невизначеності», як кажуть наші працівники.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Другий випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні