Керівника «Укренерго» Володимира Кудрицького звільнили 2 вересня нібито через недостатньо добре захищені від російських атак підстанції. Сам Кудрицький вважає, що Міненерго ініціювало його звільнення, щоб централізувати в своїх руках будівництво нової генерації. Forbes вибрав головне з великого інтервʼю Кудрицького «ЕП».
Практичний МBA від Forbes на реальних кейсах, щоб прокачати навички управління на прикладі Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго».
Премʼєра другого сезону YouTube проєкту «Директорія» вже на каналі Forbes Ukraine!
Про звільнення з «Укренерго»
Змінити менеджмент «Укренерго» Міністерство енергетики намагалося з кінця 2021 року. Тоді припинилися повноваження однієї наглядової ради і ще не було обрано іншу. Міненерго видало наказ про розширення правління «Укренерго», включення туди пʼятьох представників, номінованих міністерством. Але цей наказ скасували через день після видачі. У квітні 2022-го заступник міністра листом попросив наглядову раду призначити в правління двох людей від міністерства, але теж не вийшло.
У серпні в медіа з’явилось багато негативних публікацій про мене та компанію. Правоохоронці посилили перевірки наших об’єктів. 30 серпня з’явилися чутки про те, що на Ставці верховного головнокомандувача ухвалили рішення про моє звільнення. Я скликав наглядову раду, щоб розібратися в ситуації і щоб потенційні кадрові рішення ухвалила саме рада, а не міністерство, як воно намагалося це зробити у 2021-му.
Про мету звільнення
Оборот «Укренерго» – 100 млрд грн, залучено понад €1,5 млрд західної підтримки. Наша концепція – лібералізація ринку, зменшення в енергетиці держсектору, залучення приватного капіталу до відбудови енергетики. Інша концепція – держава в централізований спосіб будуватиме нову генерацію, залучатиме західні інвестиції в державні компанії і контролюватиме, хто скільки побудує, хто яким чином, скільки електроенергії і кому протранспортує.
Можливо, мета звільнення в тому, щоб перевести під ручний контроль усі ці майбутні інвестиції у відбудову енергетики та розвиток нової генерації. Крім того, безумовно, «Укренерго» завжди не давало спокою тими рівнями закупівельних цін на обладнання та матеріали, які ми завжди публікували і які часто виявлялися нижчими, ніж в інших компаній енергетичного сектору.
Тепер залишився лише один центр відповідальності в енергетиці – Міненерго. І саме воно відповідальне за все, що відбуватиметься в державних компаніях, галузі чи в енергосистемі.
Про захист підстанцій
Фізичний захист на об’єктах «Укренерго» збудований. Міжнародні партнери це підтвердили. Перший рівень захисту підстанцій – від уламків, він побудований на 100%. Другий – від «Шахедів», і він побудований лише на підстанціях «Укренерго», на 60 із близько 200 в країні. Третій – від ракет, і ним ще не захищений жоден об’єкт.
Захисту третього рівня підлягають 22 підстанції, і на це потрібно приблизно 100 млрд грн. Зараз цей проєкт призупинено, тому що необхідно знайти на нього гроші. За нього відповідало не «Укренерго», а Агентство з відновлення. Гроші має знайти керівництво Агентства з відновлення, яке поки що не призначили. Наскільки я знаю, ці роботи поки що тільки частково фінансував бюджет, донори – ні.
Про відключення світла
Якщо не враховувати ймовірність нових обстрілів інфраструктури та проблем на АЕС, нову хвилю відключень можна прогнозувати на грудень. Саме холодна погода в нашій ситуації – тригер для обмеження електроспоживання.
У теплі періоди зими, коли температура буде вище 0°C, ми можемо обійтись без відключень. Цієї зими не буде катастрофи. Взимку час від часу будуть обмеження електропостачання, але системи тепло- та водопостачання там, де вони централізовані, будуть працювати.
Ми замовили стільки трансформаторів, скільки було до перших обстрілів. За трансформатори можете не переживати. Їх більше, ніж вся потужність споживання Польщі.
Про імпорт електроенергії
У вересні–жовтні ENTSO-E має оголосити про збільшення граничного імпорту, який ми можемо брати з Європи. Це буде кілька сотень додаткових МВт.
Про децентралізовану генерацію
Розбудова децентралізованої генерації на даний момент – повністю сфера відповідальності Міненерго. Воно визначає, кому скільки побудувати, контролює процес. За моєю інформацією, за весь час побудовано тільки 60 МВт. Одну станцію підключали півтора року. Другу, наскільки я знаю, введено недавно. Якщо процес будівництва децентралізованої генерації і далі відбуватиметься в централізований спосіб, через рік ми знову будемо говорити про те, як нічого не побудували.
Нам насправді потрібно 3 ГВт маневрової потужності на газі або на біомасі, 4 ГВт сонячних станцій і до 5 ГВт вітрових, а також 1 ГВт батарейних систем накопичення енергії. Загальний обсяг інвестицій – $10 млрд. І цим має займатися приватний бізнес, а не новий умовний «Укрпостачдержавенерго».
Про плани після звільнення
Їхати з України не збираюсь. Планую популяризувати тут децентралізовану генерацію. Залучати приватні інвестиції, в тому числі закордонні, в українську економіку. Ні на які державні посади поки не претендую.
Енергосистема України має величезний потенціал для відбудови і для того, щоб стати нетто-експортером в Європу, великим гравцем. Український і міжнародний бізнес готові інвестувати гроші в цей сектор, особливо останні пів року. Це шанс побудувати нову енергетику, новий ринок електроенергії і відновити енергетичну роль України на європейській мапі.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.