За ініціативою Тоомаса Гендріка Ільвеса, міністра закордонних справ у кінці 1990-х – на початку 2000-х, Естонія розпочала переговори про вступ до ЄС і стала його членом у 2004 році. Через два роки він виграв президентські вибори і очолював Естонію з 2006 по 2016 рік. Forbes поспілкувався з ним про те, що може чекати на Україну під час вступу до ЄС та як повторити успіх Естонії
Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного!
У ніч з четверга на пʼятницю, 11 березня, лідери 27 європейських держав провели у Версалі екстрений саміт ЄС. В адженді було одне питання: агресія РФ проти України. Результатом пʼятигодиної зустрічі стало компромісне рішення щодо української заявки на вступ до ЄС. Європейці визнали «європейський вибір» України та сказали про готовність прийняти до «європейської родини». Коротко кажучи, Україна буде членом ЄС, але коли і за якою процедурою – незрозуміло. Свій висновок щодо Версальської заяви має зробити Єврокомісія.
Деякі країни сумніваються, що в України вийде почати процес вступу в ЄС найближчим часом. Президент Франції Еммануель Макрон каже, що ЄС не може вести переговори з країною у стані війни. Прем’єрміністр Нідерландів Марк Рютте вважає, що прискореної процедури вступу в ЄС просто не існує.
Експрезидент Естонії Тоомас Гендрік Ільвес не знає, чому Франція та Нідерланди зайняли таку позицію. Проте він певен, що процес вступу має початися саме зараз, під час війни.
Forbes публікує відредаговану та скорочену для зрозумілості версію інтервʼю.
Чи реально Україні цього року вступити в ЄС?
Перед тим як стати частиною Європейського Союзу Україна повинна отримати статус кандидата у члени ЄС. Ставши кандидатом, країна може перейти до наступного етапу – переговорів. Це ще довше й важче. Переговори визначають, скільки триватиме процес переходу до ЄС. Естонія витратила шість років, а вона була одним із «найкращих студентів».
Очікувати на швидкий вступ України до ЄС не варто. Результат цього бюрократичного процесу залежить як від політичної волі європейських високопосадовців, так і від можливостей України задовольнити десятки критеріїв.
Виконувати вимоги ЄС під час переговорів треба крок за кроком. Змінити їх не можна. Лідерів ЄС можна попередити, що виконання певних вимог займає більше часу – іноді на це погоджуються.
Але говорити про членство України в ЄС поки що рано. Це більш ніж точно не станеться цього року. Перший крок – отримати статус кандидата.
Які проблеми має вирішити Україна, щоб стати кандидатом?
Корупція – велика проблема, бо шкодить виконанню законів. Це стало проблемою і в ЄС після вступу деяких країн (не називатиму їх, але долучилися вони після нас). ЄС дуже чутливий до корупції у будь-якій формі. Особливо, коли його гроші крадуть або використовують друзі прем’єрміністрів. Лідерам ЄС легше відмовити корумпованій країні у членстві, ніж потім вирішувати проблеми.
Тому Україні краще оцифрувати свій уряд, щоб збільшити прозорість. Естонія це зробила, і зараз рівень корупції у нас нижчий, ніж у більшості інших країн ЄС.
Ми були корумповані. Але зараз ми настільки прозорі, що давати хабарі просто складно.
Україна вже зробила значний прогрес у боротьбі з корупцією. Про це мені кажуть спеціалісти з Естонії, які допомагають Україні ставати цифровою.
Що найважче під час переговорів?
Найважче переконати своїх людей, що їм треба щось зробити. ЄС дає список вимог і законів – їх треба виконати.
Вимоги стосуються не лише законодавства. Є ще фітосанітарний контроль – здоров’я рослин і тварин, які використовують для приготування їжі. Тут недостатньо сказати: «Окей, ми зробимо це». Регулятор прийде на фабрики, ферми, м’ясокомбінати, щоб перевірити, чи дотримуються вони вимог Європейського Союзу.
Не можна просто «перескочити» ці етапи.
Хочете вступити в ЄС і НАТО одночасно? Це різні процедури.
Вступаючи в НАТО, ти купуєш «обладунки» за певну суму і кожного року платиш 2% свого доходу, щоб одягати їх.
Долучившись до ЄС, ти маєш замінити кожну свою стару скрипучу костомаху на титановий стержень.
Чи можна почати процес вступу до ЄС під час війни?
Це важко, але який ще є вихід? Росія однозначно не хоче бачити Україну в ЄС. Треба Європі казати: одна з причин, чому Путін пішов на війну, – щоб не дозволити Україні вступити до ЄС.
Які країни виступають проти України в ЄС?
Найбільше – Франція, а також Нідерланди. Я не знаю чому, треба запитати в них.
Який рецепт успішного вступу?
Багато хто не вірив, що Естонія зможе вступити в ЄС. Навіть деякі естонці думали, що це не спрацює.
Тоді я був міністром закордонних справ. Щоб переконати співгромадян, я багато розповідав про ЄС, працював по 18 годин на добу протягом майже пʼяти років.
Нам треба було вирішити так багато проблем! Основне завдання було привести до порядку юридичну систему, змінити закони. Також треба знайти надійного міністра юстиції, міністра закордонних справ, міністра аграрної політики.
Наступний крок – переконати політичні партії, що країні потрібно в ЄС. Адже лише завдяки підтримці партій можна змінювати закони.
Ще одна проблема, яка особливо чутлива в Україні, це власність на землю. Якщо країна не хоче продавати землю іноземцям, то як вона може долучитися до ЄС?
Як закінчиться війна між Україною і Росією?
Поразкою Росії.
Для цього важливо мати друзів у ЄС, які можуть постояти за Україну. Естонія також підтримує Україну, і якщо це не подобається Путіну, то fuck him!
На відміну від деяких країн у ЄС, ми не зраджуємо нашим принципам залежно від обставин. Нас не хвилює, що про нас думає Путін. Деякі країни поводять себе так, але не ми.
Допомога Естонії для України під час війни
- Передала Україні третину протитанкових ракетних комплексів «Джавелін», які є на її озброєнні.
- Доставила сухі продукти, медичне обладнання, особисте спорядження, боєприпаси.
- Близько 250 українських студентів зможуть протягом року безкоштовно навчатися у Тартуському університеті. Вони та їхні сім’ї отримають місця для проживання.
- Оформити дозвіл на проживання чи роботу українцям можна протягом 24 годин – зазвичай це займає місяці.
«У нас більше людей, які готові прийняти українців, ніж самих українців в Естонії», – каже Ільвес.
Чому Україна досі не в ЄС?
Мене часто запитують, що Естонія зробила, щоб потрапити в ЄС. Серед виправдань українців, які я чув:
- Естонія маленька, а Україна велика;
- В Естонії більше протестантів, а в Україні – православних християн;
- Естонія була окупована лише 50 років, тому має бабусь, які знають, що таке бути вільними.
Щоб відповісти на це, перефразую вступ із книги Льва Толстого «Анна Кареніна»: «Усі успішні посткомуністичні країни реформуються однаково. Усі неуспішні посткомуністичні країни шукають собі виправдання».
Ви завжди можете знайти причину, чому ви не зробили щось, але на цьому зазвичай спеціалізується Росія. У неї завжди винне «щось», але не вона.
Що зміниться, коли Україна вступить до ЄС?
У Європі ти еволюціонуєш по-іншому. Моя країна виглядала зовсім по-іншому перед тим, як вступила в ЄС.
Усе змінюється: політика, економіка, життя людей, дороги в країнах, якість їжі, з’являються освітні можливості.
Не всі зміни хороші, звісно, – у ЄС теж є багато негідників.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.