Президент Європарламенту Роберта Мецола припустила, що Євросоюз може відключити Росію від SWIFT у новому раунді санкцій
Проти таких санкцій виступали Німеччина, Італія, Франція, Угорщина та Кіпр, побоюючись негативних наслідків для свого бізнесу. На другий день військового вторгнення в Україну з обстрілом житлових будинків президент Франції Емманюель Макрон підтримав відключення Росії від SWIFT. Міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо запевнив українського колегу Дмитра Кулебу, що Італія також підтримає це рішення. Уряд Німеччини, за словами міністра фінансів країни Крістіана Лінднера, також заявив про готовність переглянути своє рішення. Що це означає для Росії?
Через SWIFT щодня відправляються понад $330 млрд. Якщо російським банкам заборонять користуватися SWIFT, це обмежить доступ країни до фінансових ринків у всьому світі. Російські компанії зіштовхнуться зі складнощами при експорті та імпорті товарів, отриманні кредитів та інвестуванні за кордоном. Системи Visa та Mastercard почнуть показувати збої при зарубіжних та внутрішніх переказах. Російські інвестори можуть поквапитися з розпродажем російських паперів. Це вдарить і по банках, і приватних інвесторах, і всьому фондовому ринку.
Проте наслідки можуть бути не катастрофічними, пише Esquire. У 2014 році під час анексії Криму Росії погрожували відключенням від SWIFT. Тоді російський ЦБ створив аналог системи СПФС. Вона не така популярна, але у критичній ситуації Россія може перейти на неї.
Якщо відключити РФ від SWIFT, пояснив голова парламентського комітету з питань фінансів, платежі з цивілізованим світом для неї різко ускладняться. Росіяни не зможуть проводити платежі з банками, що використовують SWIFT, — експорт, імпорт, інвестиції, платежі картками та з рахунків за кордон і за кордоном.
Платежі усередині РФ не зупиняться, зазначив Гетманцев, як і розрахунки з Китаєм. Залишиться також екзотика — платежі за готівку, крипту, золото, Western Union. «Це значний крок до міжнародної ізоляції РФ», — резюмував Гетманцев.
SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications) – міжнародна міжбанківська система передачі та проведення платежів. Вона дозволяє світовим фінустановам надсилати та отримувати інформацію про фінансові операції у безпечній та стандартизованій формі. Система заснована у 1973 році. Штаб-квартира знаходиться у Бельгії. Учасники SWIFT – понад 11 000 організацій у більш ніж 200 країнах світу.
Глобальний трафік SWIFT 2020-го, за даними «Россвіфт», перевищив 9 млрд повідомлень, з яких 143 млн відправлено російськими користувачами. РФ займає у світовому трафіку 13 місце. Найбільшу вагу займають платежі – 87,4%, і за цим показником Росія посідає шасте місце у світі. На 1 січня 2021 року у РФ до SWIFT було підключено 291 банк у 48 містах, серед яких Москва, Санкт-Петербург, Казань та Владивосток.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.