Щастя від розуму. Чому емоційний інтелект важливіший за ментальний /Getty Images
Категорія
Лідерство
Дата

Щастя від розуму. Чому емоційний інтелект важливіший за ментальний

4 хв читання

Getty Images

Коли мова заходить про інтелект, усі чомусь одразу думають про IQ. Проте когнітивний розум – не єдиний, і навіть не найважливіший.

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

Що таке емоційний інтелект

Природа людського розуму троїста: коґніціо відповідає за свідомість, емоціо – за афекти і спотворення реальності, конаціо – за волю. Про волю ми колись поговоримо окремо, зараз же про стосунки між ментальним інтелектом і емоційним.

Усупереч міфу про те, що розум важливіший за емоції, роль емоційного інтелекту для виживання цінніша від ментального. Не обов’язково знати, чому ця людина твій друг – досить відчувати.

Я не вірю в розвинене коґніціо без розвиненого емоціо. Людина біосоціальна: нам потрібні не тільки ресурси для виживання, але й соціальні зв’язки. За їх встановлення і розвиток відповідає емоційний інтелект. Емоційна тупість трапляється у хворих деякими формами аутизму. Ментально ці люди повноцінні, але не розпізнають невербальних сигналів інших і не можуть відповісти. Жест, поза, усмішка: соціальний контакт починається з дрібниць.

В ерудитів і навіть вундеркіндів – та ж проблема: когнітивний інтелект розвинений, емоційний буксує. Побудувати щасливе життя, не «відчуваючи» інших людей, неможливо.

Розумна людина, безумовно, емоційна. Ставка лише на логіку і пам’ять – шлях до депресії.

Найсильніша людська емоція – любов. Усупереч стереотипному уявленню про дихотомію «розум – емоції», любов і є виявом розвитку емоційного інтелекту. Саме він здатен так спотворити реальність, що хтось здається нам винятковим. Це вкрай важлива для виживання властивість розуму.

Людина дарма вважає себе найрозумнішою істотою в живій природі. Уся наша інтелектуальна перевага над шимпанзе – один-два додаткові рівні ретроградного мислення (здатність встановлювати причинно-наслідкові зв’язки). Але завдяки цьому людина побудувала цивілізацію, де в тих, хто ніколи не вижив би в дикій природі, з’явився шанс на щасливе майбутнє й реалізацію.

Коґніціо, або ментальний інтелект,– це насамперед логіка (здатність встановлювати зв’язки між подіями) і пам’ять.

На жаль, основа системи освіти в нашій країні – це fact collecting, безглузде зазубрювання даних. Це небезпечно: зубріння блокує творче мислення. Такі люди бояться нового й не підтримують оригінальних ідей. У них немає зухвалості інноваторів. Ще цей шлях позбавляє шансу на щастя від ментального інтелекту. Так стають «освіченими роботами».

Люди часто думають, що мозок – таємнича матерія, яку ми залучаємо всього на 5%. Нісенітниця. Будь-який мозок заповнений на 100%. Ні в кого немає «порожньої голови», навіть у двієчника.

У людському мозку 100 млрд нейронів. Раніше вважали, що кожен нейрон контактує з обмеженою кількістю «побратимів». Згодом встановили, що в них є маленькі відростки – дендритні шипики: на кожному нейроні їх 200 тисяч. Уявляєте кількість можливих нейронних зв’язків?

Створюючи нові зв’язки, ми буквально будуємо наш розум. Мозок – пластичний і динамічний, «пластиліновий». Він дуже чутливий до тренувань. До речі, всупереч стереотипу про перевагу когнітивного розуму, за найміцніші нейронні зв’язки відповідає емоційний інтелект.

Як підвищити емоційний інтелект

Рівень емоційного інтелекту та коефіцієнт інтелекту задані від народження. Але все можна розвинути. Найкращий інструмент для розвитку та підвищення рівня EQ – культура. Кіно, література, мистецтво – усе, де є яскрава емоція. Корисно дивитися на того самого актора в різних фільмах: наприклад, порівняйте, як Аль Пачіно грає в «Обличчі зі шрамом» і в «Адвокаті диявола». Розширюйте коло спілкування. Ключові слова – різноманітність і новизна.

Як розвинути IQ? Цікавитися різними царинами знань. Постійно дізнаватися і відкривати щось нове. Дотримуватися ментальної гігієни: перезавантажувати мозок, забувати непотрібне, вдосталь спати і відпочивати, чергувати різні види навантажень.

Щастя емоційного інтелекту – це кайф від розуміння емоцій іншого. Когнітивного – радість усвідомлення логічних зв’язків, здатності робити висновки. Тут неважливо бути першовідкривачем: головне – навчитися чогось нового. Це потужний наркотик!

Формула «високий рівень емоційного інтелекту + високий рівень когнітивного інтелекту» і робить нас інтелігентними людьми (до речі, це слово придумали римляни: «інтелігентами» називали легіонерів, що їм не потрібні були накази на полі бою).

Для того, аби «щастя від розуму» не перетворилося на «горе від розуму», важливо знати ще дещо. Є кілька варіантів акцентуації психіки – найбільш яскравих властивостей характеру, які роблять людину вразливою перед певними психологічними навантаженнями. Вони спровоковані патологіями, до яких ми генетично схильні.

Уявіть собі компас із чотирма стрілками (це найпростіша модель, оскільки ці акцентуації різноспрямовані).

Маніакально-депресивна акцентуація проявляється як повна віддача якійсь справі, занурення в неї з головою. На це витрачається величезна кількість психологічних ресурсів. Як наслідок, депресії, хвороби, зриви. Людина «згорає».

Для шизоїдної акцентуації характерна емоційна тупість – людині складно розпізнавати чужі емоції. Вона може лише аналізувати інформацію, нескінченно її дроблячи. У якийсь момент можна просто випасти з реальності.

Люди з епілептоїдною акцентуацією дуже беручкі. Вони «влипають» у якусь тему й методично її вивчають. Усе на світі розкладають по поличках. Основа їхнього життя – порядок. Коли він порушується, їхній світ летить сторчголов.

Радість інтелекту – це задоволення бути людиною, яка осмислює світ навколо себе, гармонійно розвинена, розуміє інших

Ретардантна акцентуація – мій авторський термін. Це синонім розумової відсталості. Такі люди можуть бути повноцінними членами суспільства. Їм важко запам’ятати інформацію, але, навчившись чогось, вони роблять це з повною самовіддачею.

У психіатрії немає понять «здоровий» і «хворий». Усі акцентуації розвиваються поступово і в певний момент переходять у хворобливі стани. Як контролювати свою? Прокачувати навички, яких вам бракує. Непосидючим – розвивати концентрацію, інтровертам – емпатію. Це допоможе збалансувати індивідуальні перекоси.

У світі, де є Google і Wikipedia, більше не важливо, скільки фактів і дат ти визубрив. Перевага надається тому, хто жваво мислить, здатний до аналізу і постійно вчиться нового. Розуміє інших і вміє знайти до них підхід. Володіє гнучкістю розуму і фантазією. Діловий світ стрімко переходить на новий формат взаємодії – проєктні команди. Емоційний інтелект тут навіть важливіший за ментальний: незлагідні диктатори й генії-одинаки нікому не потрібні.

Добре розвинені логіка і пам’ять (IQ) + вміння знаходити спільну мову з іншими, відкритість до нового (EQ) – проста, але робоча формула «щастя від розуму».

Опубліковано в третьому номері журналу Forbes (вересень 2020) 

Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд