З початку червня долар стабільно дешевшає, а Нацбанк після двомісячної паузи повернувся на міжбанківський ринок і викуповує валюту в резерви. Головними спонсорами міцної гривні стали експортери, українці, що розпродають валюту, і іноземні інвестори, які викуповують ОВДП.
За перші 10 днів літа і вперше в цьому році курс нацвалюти наблизився до позначки 27 грн/$. Весь травень на валютному ринку пропозиція переважала над попитом. За останній місяць весни обмінний курс гривні до долара ревальвував на 0,9%, повідомили в Нацбанку. В кінці травня вперше з серпня 2020-го нацвалюта зміцнилася до 27,5 грн/$. Весь цей час регулятор на валютний ринок не виходив.
Долар продовжив дешевшати і до кінця першого тижня літа курс склав 27,34 грн/$. «Червень починаючи з 2016 року традиційно сприятливий місяць для нацвалюти. У першу чергу через сплату квартальних податків», – каже Сергій Колодій, головний менеджер з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Аваль.
Нинішнє зміцнення гривні викликане цілою низкою чинників.
По-перше, це рекордно високі ціни на продукти українського експорту, який виріс на 34,8% у річному вимірі. Ціни на кукурудзу й пшеницю збільшилися з початку року на 40-50% і 8-10% відповідно. Одна з причин – поганий урожай в Бразилії в результаті посухи і підвищення попиту виробників продукції тваринництва та біоетанолу, повідомили в НБУ. А ціни на залізну руду з початку року зросли майже на 25–30% через істотний дефіцит на ринку.
По-друге, споживча активність українців після локдауну зашкалює. «Сальдо продажу валюти фізособами з початку року близько $1,4 млрд», – каже Олексій Блінов, начальник аналітичного відділу Альфа-Банку Україна. А попит на валюту з боку фізосіб нижчий, ніж зазвичай. «Менше подорожей і потреби в іноземній валюті для розрахунків за кордоном», – пояснює Антон Стадник, директор департаменту інвестиційного бізнесу ПУМБ.
В останні дні до цих чинників додався жвавий попит із боку іноземних інвесторів на гривневі ОВДП. Фінансові аналітики та міжнародні фінансові організації не прогнозують значну девальвацію гривні. Тому інвестиції в ОВДП привабливі для нерезидентів навіть за відсутності «супервисоких» доходів зразка 2019 року, каже Сергій Колодій.
З початку червня портфель ОВДП нерезидентів зріс на 8,5% – до 106,6 млрд грн. 8 червня Міністерство фінансів на аукціоні з продажу ОВДП залучило рекордні з початку року 19,1 млрд грн. З них майже 6 млрд грн викупили іноземні інвестори. В 2021-му Мінфін провів 22 аукціони з розміщення ОВДП, у більшості випадків обсяг залучення не виходив за 10 млрд грн. Найбільші аукціони пройшли саме в травні–червні.
Підвищений інтерес нерезидентів також пов'язаний з розміщенням нового випуску п'ятирічних облігацій, пояснює Тарас Котович, старший фінансовий аналітик групи ICU. Цей випуск має перспективу включення в індекс JPMorgan GBI-EM. «Збільшення портфеля нерезидентів продовжиться в найближчі місяці, – вважає Сергій Колодій. – Вони вже звикли до думки, що Мінфін не буде підвищувати прибутковості по облігаціях».
Щоб придбати гривневі папери, гравці продавали валюту, що зміцнювало гривню. Це призвело до повернення на міжбанківський валютний ринок НБУ, який викупив $70 млн з понад $150 млн усього обсягу операцій 8 червня. На наступний день Нацбанк викупив ще близько $120 млн. У результаті котирування на міжбанку не змогли опуститися нижче 27,09 грн/$.
НБУ продовжить викуповувати надлишок інвалюти, щоб уникнути коливань курсу, особливо якщо надлишок виникне через зростання портфеля ОВДП нерезидентів, вважає Антон Стадник. «Ревальвація погіршує умови зовнішньої торгівлі і стримує зростання ВВП», – пояснює Сергій Колодій.
Зміцнення гривні триватиме доти, доки нерезиденти зацікавлені в покупці ОВДП, а ціни на сировинні активи на світових ринках залишаються високими, каже Ігор Левченко, начальник департаменту персональних банківських послуг UKRSIBBANK BNP Paribas Group. На його думку, така ситуація може тривати, як мінімум, до осені. Поки що гривня буде рухатися далі в бік зміцнення, до рівня 26,9–27 грн/$.
Але розраховувати на значний приріст валюти від нерезидентів не варто. Апетит інвесторів до emerging markets нестійкий. З урахуванням зростаючої інфляції, яка в травні склала 9,5% рік до року, поточні прибутковості ОВДП не надто привабливі.
Традиційно з кінця літа починається сезонна девальвація. Період сплати квартальних і річних податкових платежів припадає на кінець серпня. Тоді ж підвищується попит на валюту з боку аграріїв і покупців енергоносіїв. У третьому кварталі 2021-го Україна має погашення зовнішнього боргу в $4 млрд, що також може послабити курс. Згідно з оцінками ICU, середньостроковий курс гривні до долара в 2021–2022 роках буде коливатися на рівні 27,5–28,5 грн/$.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.