Компанія Google DeepMind і німецький виробник ліків BioNTech створюють лабораторних помічників на основі штучного інтелекту, які допоможуть дослідникам планувати наукові експерименти та краще прогнозувати їх результати, пише Financial Times.
Біологія «переживає революцію» в результаті розвитку ШІ, сказав на нещодавньому заході Нобелівського фонду очільник підрозділу ШІ у Google Деміс Гасабіс.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- Гасабіс очолює зусилля компанії з розробки спеціалізованої моделі ШІ, яка виступатиме як помічник дослідника, «Ми працюємо над великою науковою мовною моделлю, яка могла б стати чимось на зразок помічника дослідника і, можливо, допомогти вам передбачити… результат експерименту», – сказав він.
- За його словами, найближчими роками інструменти, які розробляє DeepMind, зможуть пропонувати та розробляти експерименти на основі заданої гіпотези та давати вченим уявлення про потенційний успіх чи невдачу запропонованого експерименту.
- Тим часом, BioNTech та його лондонське дочірнє підприємство зі штучного інтелекту InstaDeep заявили у вівторок, що розробили спеціалізованого помічника на основі штучного інтелекту під назвою Laila з «найглибшими знаннями в галузі біології», створеного на основі моделі Llama 3 від Meta.
- У ході демонстрації було продемонстровано, як ШІ-помічник може автоматизувати рутинні наукові завдання в експериментальній біології, такі як аналіз та сегментація послідовностей ДНК, а також візуалізувати експериментальні результати.
- Вчені з лабораторії BioNTech у Майнці також продемонстрували, як Laila може підключатися до лабораторних пристроїв та контролювати поточні експерименти або завдання, які виконують роботи.
- «Ми не віримо, що найближчим часом настане повна автоматизація ШІ. Ми розглядаємо повічників ШІ, таких як Laila, як прискорювач продуктивності, який дозволить вченим та технікам витрачати свій обмежений час на те, що справді важливо», – сказав в інтервʼю Financial Times генеральний директор InstaDeep Карім Бегір.
- InstaDeep також представила моделі штучного інтелекту, які можуть допомогти BioNTech ідентифікувати чи відкрити нові цілі для боротьби з раком. Це була перша презентація технології з того часу, як виробник вакцини від COVID-19 придбав InstaDeep у 2023 році за £500 млн.
- Категорія
- Рейтинги
- Дата
Контекст
Нові наукові помічники зʼявляються на тлі того, як технологічні компанії витрачають мільярди доларів на моделі та продукти ШІ, вважаючи, що ця технологія може змінити галузі – від охорони здоровʼя до енергетики та освіти.
Метою помічника-дослідника з використанням НІ буде спрощення процесів за рахунок більш ефективного планування експериментів.
Такі компанії, як Google і Microsoft, адаптують великі мовні моделі – програмне забезпечення, здатне генерувати текст, код, зображення і навіть послідовності ДНК або молекул на основі великих наборів навчальних даних для сприяння науковим проривам.
У 2022 році компанія DeepMind розробила систему штучного інтелекту AlphaFold, яка може передбачити форму практично кожного відомого білка, вирішивши цим наукове завдання 50-річної давності та потенційно значно скоротивши час, необхідний для здійснення біологічних відкриттів. У 2023-му дослідники з Google DeepMind використовували штучний інтелект, щоб передбачити, чи мутації в людських генах можуть бути шкідливими.
Дослідницький підрозділ AI4Science компанії Microsoft також використовує LLM для прискорення наукових відкриттів. Його директор Кріс Бішоп сказав, що команда працювала з Інститутом глобальних досліджень лікарських засобів, щоб використовувати LLM для відкриття нових молекул для більш ефективного лікування туберкульозу.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.