Правляча партія «Право і справедливість» (ПіС) Ярослава Качиньского набирає 36,8% голосів на парламентських виборах у Польщі, свідчать результати екзит-полів. Як зазначають польські медіа, такий розподіл голосів дає шанс опозиції сформувати коаліцію. Зранку 16 жовтня доповнено оновлені дані.
Ключові факти
- За даними опитувань міжнародної дослідницької компанії Ipsos, опозиційна «Громадянська коаліція» отримала 31,6% голосів.
- Коаліція «Третій шлях», куди входять партії «Польща 2050» та «Польська народна партія», набрала близько 13% голосів, «Нові ліві» – 8,6%, «Конфедерація свободи та незалежності», що відома антиукраїнськими гаслами, – 6,2%.
- Виборчий поріг на парламентських виборах у Польщі становить 5% для політичних партій та 8% – для коаліцій.
- За такого сценарію опозиція може сформувати правлячу коаліцію. Партії «Громадянська коаліція» і «Третій шлях» отримають більшість у парламенті – 218 місць, «Право і справедливість» – 200, «Ліві» – 30, а «Конфедерація» – 12.
- Після оголошення даних екзит-полу лідер опозиції, експрем’єр-міністр і голова блоку «Громадянська коаліція» Дональд Туск заявив, що опозиція має достатньо голосів, щоб змістити правлячу партію ПіС.
- Явка виборців склала рекордні 73%. На попередніх парламентських виборах у 2019 році вона була близько 62%.
- Державна виборча комісія планує оприлюднити офіційні результати голосування у вівторок, 17 жовтня.
- Доповнено. Вранці, 16 жовтня, Ipsos опублікувало оновлені результати екзит-полу: «Право і справедливість» отримає 36,6% (порівняно з 36,8% у вечірніх результатах), блок «Громадянська коаліція» – 31% (31,6%), «Третій шлях» – 13,5% (13%), «Лівиця» – 8,6% (без змін), «Конфедерація» – 6,4% (6,2%). Оновлені дані свідчать, що опозиція все одно матиме більшість у парламенті.
Контекст
Якщо польській опозиції вдасться сформувати коаліцію, то можна не сумніватися, що як ставлення до російської агресії, так і всебічна підтримка України у будь-якому разі залишаться незмінними, вважає ексголова Комітету з розвитку промисловості та інфраструктури СУП Геннадій Радченко. За його словами, поляки – прагматична нація і найменше хочуть побачити російські танки на своєму кордоні.
І все ж таки цікаво, якою буде позиція нинішньої опозиції, що має значні шанси на те, щоб уже за кілька днів стати владою, щодо України та взаємодії з українським керівництвом.
На одній із виборчих зустрічей Дональду Туску поставили пряме питання щодо можливих перших кроків у міжнародній політиці у разі перемоги його партії на виборах. Лідер «Громадянської коаліції» відповів, що польський премʼєр повинен мати в серці дві столиці – Київ та Брюссель, і не має значення, в якому порядку.
Ця відповідь, безумовно, не заперечує важливості співпраці Польщі із США та НАТО, але явно свідчить про думку Туска, де зараз вирішується доля обʼєднаної Європи. Більше про найгарячіші вибори у Польщі за 30 років читайте тут.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.