Понад 300 000 реєстрацій нових ФОП та 37 000 нових компаній було зафіксовано в Україні за 2023 рік. Найпопулярнішими сферами стали роздрібна та оптова торгівля, ІТ та надання індивідуальних послуг. Про це повідомляє Опендатабот, посилаючись на дані Єдиного державного реєстру.
🎬 YouTube-проєкт Forbes Next про майбутніх зірок українського бізнесу. Новий випуск про школу програмування GoIT. Як вона будує мільярдну компанію на світчерах 👉 Дивіться за цим лінком
Ключові факти
- 304 048 нових реєстрацій ФОП було зафіксовано в Україні станом на 29 грудня 2023 року. Кількість нових бізнесів перевищила показники 2021 року на 7%.
- Найпопулярнішими серед нових ФОП у 2023-му були такі сфери: роздрібна торгівля, ІТ, надання інших індивідуальних послуг, оптова торгівля, діяльність із забезпечення стравами та напоями.
- Серед нових ФОП, які надають індивідуальні послуги, найбільше користувалися попитом перукарні та салони краси – 18 059 нових бізнесів.
- Київ – лідер за кількістю нових реєстрацій ФОП – 14,18% нових справ. Дніпропетровська (8,97%) та Львівська області (7,73%) посідають друге і третє місця за кількістю нових підприємців.
- На відміну від ФОП, нові компанії відкриваються не так часто та ще не сягли показників, що були до початку повномасштабного вторгнення. 37 297 нових компаній було відкрито за 2023 рік. Це на третину менше, ніж у 2021 році, коли було зареєстровано 56 267 нових бізнесів.
- Найпопулярнішими сферами для нових компаній стали оптова торгівля, діяльність громадських організацій та надання соціальної допомоги.
- Найбільше нових компаній реєстрували у столиці, на Дніпропетровщині та Львівщині. На ці три регіони припадає майже половина реєстрацій нових справ. Місце реєстрації бізнесу може відрізнятись від фактичного місця діяльності.
Контекст
У 2020 році Мінцифри запустило реєстрацію бізнесу онлайн через портал «Дія». Відкрити ФОП можна було за 10 хвилин. Пізніше процес автоматизували, прибравши з нього людину-реєстратора, і скоротили за часом у пʼять разів. Оновлену послугу Мінцифри презентувало на Diia Summit навесні 2021 року.
21 червня на порталі «Дія» запустили автоматичне закриття ФОП.
За даними Опендатабот, перший рік повномасштабної війни не став рекордним за кількістю закритих справ. За рік закрито 203 921 ФОП. У попередні роки в середньому в Україні закривалось 260 000 ФОП на рік.
Оцінки поточних результатів та перспектив діяльності бізнесу у грудні значно погіршилися через невизначеність із тривалістю бойових дій, ризики надходження міжнародної допомоги, зростання витрат через блокування кордону, падіння попиту та брак кадрів, свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який щомісяця розраховує Нацбанк. Зокрема, у грудні 2023 року ІОДА знизився до 45,7 з 49,1 у листопаді.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.