Категорія
Новини
Дата

Україна заробила 10 млн грн на експорті електроенергії до Європи за перший день торгів

Оператор системи передач «Укренерго» розпродала всі доступні потужності, що становлять 100 МВт у кожній годині доби, під час першого аукціону з продажу електроенергії. Про це повідомив голова правління компанії Володимир Кудрицький на своїй сторінці у Фейсбуці.

Ключові факти

  • «Лише за один перший день державна компанія «Укренерго» заробила 10 млн грн… Ось це і є ціна європейських правил та прозорості й конкурентної аукціонної процедури, на противагу традиційному бажанню «поруліть», яке здатне помножити 72 млрд грн на нуль», – написав очільник компанії.
  • Доступ до перетинів за результатом аукціону отримали пʼять українських компаній. Мінімальна кількість учасників аукціону на розподіл перетину в окрему годину доби склала сім компаній, максимальна – вісім компаній.
  • На першому місці за придбаними обсягами – ДТЕК «Західенерго» Рината Ахметова. Компанія планує експортувати 1088 МВт-год. Також значний обсяг потужності придбала «Ле Трейдінг Україна», зареєстрована на громадянина Канади Євгенія Свірського, для експорту 709 МВт-год. «ЕРУ Трейдинг», пов’язана з Андрієм Фаворовим, експортує 270 МВт-год, «Нексттрейд» поставить 234 МВт-год, а «Артлекс Енерджі» — 90 МВт-год.
  • «Укренерго» констатувало, що перетини були продані за рекордною ціною. На цьому аукціоні найменша гранична ціна за передачу 1 МВт-год склалася лише в трьох окремих годинах доби й становила від 1470 грн до 1680 грн. У решту годин ціна коливалася від 3000 грн за МВт-год до 6000 грн за МВт-год.

Контекст

Україна та ЄС відновлюють міждержавну торгівлю електроенергією з 27 червня. На першому етапі доступна пропускна спроможність міждержавних перетинів (експорт/імпорт) розподілятиметься лише на добових аукціонах і буде обмежена обсягом до 100 МВт, а також підлягатиме щоденному аналізу. 

Експорт електроенергії до країн Європи через рік може приносити 2-3% ВВП, за підрахунками Кудрицького.

Українська енергосистема працює синхронно з енергомережею континентальної Європи ENTSO-E з 16 березня 2022 року. З 30 березня відновлено експорт електроенергії з України до Польщі, а в травні – до Молдови. 7 червня ENTSO-E погодилося покроково відновлювати експорт української електроенергії до Європи та визначило ключові передумови для початку цього процесу.

До кінця року Україна планує експортувати в ЄС близько 800 МВт електроенергії на добу, заявляв прем’єр Денис Шмигаль. За його словами, це допоможе Європі відмовитися від споживання російського вугілля та зменшити споживання російського газу. За поточними цінами в Європі експорт дасть змогу отримати в енергосистему України до €150 млн щомісяця.

Матеріали по темі

Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та новинами від Forbes

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні