ЖК Park Land. Фото: Павло Товтин
Категория
Партнерский материал
Дата

Нерухомість у часи війни: де краще придбати нове житло і чому зараз слушний момент

5 хв читання

ЖК Park Land. Фото: Павло Товтин

У перші місяці бойових дій ринок нерухомості та житлового будівництва фактично зупинився на всій території Україні. Мін’юст відключив доступ до майнового реєстру, щоб не допустити втручання в систему і незаконного заволодіння житлом. Купувати нерухомість на вторинному ринку було ризиковано, адже неможливо було перевірити, чи не арештоване майно, чи продавець дійсно є власником квартири, чи не перебуває він у шлюбі й повинен отримати згоду другого члена подружжя.

В цих умовах єдиним виходом було купляти нерухомість у новобудовах у забудовників, які мають надійну репутацію в області. Зазвичай, це перший продаж, у квартирах ніхто не проживав, немає обтяжень. Угоди можна оформити шляхом укладення попереднього договору купівлі-продажу, який завіряють нотаріуси.

Наприкінці квітня роботу реєстрів частково відкрили в регіонах, де не ведуться бойові дії. Наразі експерти відзначають позитивну динаміку: будівництво відновлюється, продажі запускаються, зацікавленість в купівлі нерухомості серед українців зростає. Девелопери та рієлтори починають адаптуватися до нових реалій, вдаючись до антикризових рішень з курсом на подальший розвиток. Так само і суспільство: оскільки викладати захмарні суми за оренду не надто доцільно, люди починають будувати плани на кілька років уперед і вирішують інвестувати в нерухомість в інших, безпечніших регіонах. 

Нерухомість у часи війни: де краще придбати нове житло і чому зараз слушний момент /Фото 1

Клубне містечко "SHERWOOD", м. Ужгород. Фото: Павло Товтин

Що відбувається з будівництвом та цінами на квартири в Україні

У Західній Україні будівництво практично не зупинялося: навіть під час активних бойових дій у березні-квітні в Закарпатті продовжували зводити нові помешкання, адже від початку війни попит на нерухомість в цьому регіоні значно підстрибнув. Завдяки таким компаніям, як Gazda, яка продовжувала безперебійно працювати, Ужгороду є що запропонувати українцям, які хочуть придбати нове житло подалі від лінії фронту.

За статистикою ЛУН, на кінець травня найбільше забудовників відкрили продажі в Закарпатській області – 98%. Майже з такою ж активністю відновили роботи компанії у Львові (92%), Тернополі (96%), Івано-Франківську (94%). 

Коли після двомісячного застою попит на новобудови почав поволі відновлюватися, з ним поповзли вгору й ціни – в середньому на 10% по всій Україні. З квітня ціни на житло зростали в межах 5% на місяць, тобто значно швидше, ніж за нормальних умов, адже на вартість нерухомості сьогодні впливають підвищені ризики, подорожчання будівельних матеріалів, ускладнена логістика, а також загальна економічна ситуація в країні. 

На думку експертів Національного банку України, ціни на нерухомість сьогодні не підкріплені попитом та підігріті переважно очікуваннями продавців. Хоча динаміка на ринку вселяє надію й дозволяє мислити оптимістично. У Києві більшість забудовників залишили ціни на довоєнному рівні – $1270 за метр. Економ- та комфорт-класи повернулися до лютневих цін, а от бізнес-клас у столиці навіть трохи подешевшав. Оскільки найважливішими факторами при купівлі нерухомості тепер є безпека та віддаленість від кордону з Росією, Західна Україна здобула першість серед охочих інвестувати в нерухомість. У зв’язку з підвищенням попиту середня ціна за метр у львівських новобудовах зросла на $90 порівняно з лютневою у всіх категоріях житла і тепер складає $900 за метр.

Де краще інвестувати в нерухомість сьогодні

Після 24 лютого, за приблизними підрахунками, на Західну Україну переселилося понад 600 тисяч чоловік. Спочатку люди розраховували, що все швидко закінчиться й готові були орендувати житло за будь-які кошти. За підрахунками Flatfy, попит на оренду помешкання у Тернопільській області зріс на 373%, в Закарпатській – на 316%, у Хмельницькій – на 280%.

Здавалося б, у стані війни, коли мова йде не про життя, а про виживання, купувати нове житло мало кому спаде на думку. Однак на третій місяць бойових дій люди почали замислюватися про майбутнє. Багато українців звернули увагу на Закарпаття, де найменше повітряних тривог і рукою подати до Європи. В регіоні немає промислового виробництва, тут чисте повітря, хороший клімат, а також низький рівень злочинності. 

Центр Закарпаття – Ужгород – найменший обласний центр України, який приваблює своїми затишними вуличками, старовинними будівлями, мальовничою набережною та квітучою сакурою навесні. Ужгород – багатонаціональне місто, оскільки Закарпатська область межує зі Словаччиною, Угорщиною та Румунією. А от від російського кордону Ужгород максимально далеко, що робить його одним з найбезпечніших міст України.

Це європейське місто, притому не тільки географічно й візуально, але й за настроями та світоглядом місцевих мешканців. У цей складний для країни час доброзичливі й чуйні ужгородці радо приймають співвітчизників з інших областей, які втекли від пострілів та вибухів чи взагалі залишились без домівки.

«Багато молодих людей, які переїхали з зон бойових дій до Закарпаття або зараз повертаються з-за кордону, вирішили будувати нове життя в нашому регіоні. Ми хочемо допомогти цим людям у вирішенні житлового питання, тому не збавляємо темпів будівництва й не опускаємо свої стандарти навіть в умовах війни», – говорять в будівельній компанії Gazda, яка працює на закарпатському ринку нерухомості вже понад 15 років. 

Нерухомість у часи війни: де краще придбати нове житло і чому зараз слушний момент /Фото 2

Клубне містечко "SHERWOOD", м. Ужгород. Фото: Павло Товтин

Яке житло в тренді у часи війни

За статистикою Gazda, зараз найбільше цікавляться великими квартирами від двох кімнат та будинками, тому що люди переїжджають родинами й багато з них не планують повертатися додому. «Багато клієнтів шукають житло з готовим ремонтом, тому що займатися цим самостійно зараз немає ні часу, ні ресурсів. Однак таких пропозицій на ринку було мало, тому вирішили своїми силами робити ремонт у наших квартирах і продавати їх готовими до заселення», – розповідає керівниця відділу продажу компанії Gazda Маріанна Бігунець.

Нерухомість у часи війни: де краще придбати нове житло і чому зараз слушний момент /Фото 3

Маріанна Бігунець, керівниця відділу продажу компанії Gazda. Фото: Павло Товтин

Оскільки зараз найактивніше купівлею нерухомості цікавляться немісцеві, у Gazda допомагають зорієнтуватися по місту й підібрати житло за індивідуальними потребами і смаком. Від 2 кімнатних квартир до пентхаусів, від квартир в центрі міста до затишних заміських таунхаусів – повністю облаштоване помешкання можна придбати у ЖК Dream City, ЖК River Land, ЖК Сакура, ЖК Park Land та ЖК Sherwood.

Як компанія Gazda змінила свій бізнес після початку війни

«Звичайно, спочатку у всіх був ступор і паніка. Президент закликав продовжувати працювати і платити податки, адже ми мусимо виконувати обовʼязки перед нашими клієнтами», – поділилася Маріанна Бігунець.

У Gazda почали підлаштовуватися під нові запити клієнтів: оперативно відкрили продажі у всіх шоурумах, відкоригували планування квартир у не зданих в експлуатацію будинках, у максимально короткі терміни зробили ремонт у вже зданих ЖК, щоб люди могли заїжджати і жити майже відразу після підписання договору. Крім того, компанія пропонує зручні способи оплати й дає можливість розтермінування на нерухомість без ремонту – розподіл оплати на частини без відсотків.

«Наші менеджери з продажу нерухомості не тільки виконують свою звичну роботу. Ми допомагаємо нашим клієнтам організувати ремонт у квартирах, облаштувати їх меблями та технікою. Навіть підказуємо, в які школу чи садочок віддати дітей, до яких салонів краси сходити і як підписати декларацію з сімейним лікарем. Ми докладаємо всіх зусиль, щоб українці, які зараз вимушено покинули свої домівки, почували себе в Ужгороді спокійно, затишно і комфортно», – розповідають у Gazda.

Тенденції на українському ринку нерухомості

Експерти прогнозують, що найбільшою проблемою вже наступного року стане дефіцит готового житла. До скорочення обсягів будівництва призведуть зупинка будівельних робіт, велика кількість знищених будинків, міграційні процеси, зростання вартості будівельних матеріалів та дефіцит робочої сили. 

Наразі компанії будуть завершувати об’єкти на фінальній стадії будівництва, що не вимагає значний фінансових вкладень. Також роботу продовжать забудовники, які мають запаси коштів та ресурсів. Однак, за прогнозами, вже 2023 року Україна зіткнеться з дефіцитом готового житла, оскільки комерційні інвестиції в нове будівництво зараз не здійснюються, до того ж, НБУ збільшило облікову ставку до 25%, що значно ускладнює програми кредитування як забудовників, так і потенційних покупців житла.

На динаміку цін на нерухомість впливатимуть менший попит та менша пропозиція житла, а також подальше підвищення собівартості будівництва. Країна зосередить увагу на будівництві та відновленні житла для постраждалих, куди буде спрямовуватися левова частка інвестицій. 

У часи тотальної невизначеності, люди бояться втратити свої заощадження. Тому вкласти кошти в нерухомість, яка постійно зростає в ціні, – найбільш логічний і перспективний спосіб інвестування, адже квартиру чи будинок завжди можна продати, здати в оренду чи використати для власних цілей. Це дає змогу не тільки зберегти свої заощадження, але й примножити їх.

Вы нашли ошибку или неточность?

Оставьте отзыв для редакции. Мы учтем ваши замечания как можно скорее.

Предыдущий слайд
Следующий слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Заказывайте с бесплатной доставкой по Украине