Мехралі Гасимов, Почесний Консул України в Азербайджані. Фото: Орхан Асланов
Категорія
BrandVoice
Дата

«Ми віримо у світле майбутнє незалежної України та застосовуємо для його наближення весь наш міжнародний досвід». Інтервʼю з Почесним Консулом України в Азербайджані Мехралі Гасимовим

Мехралі Гасимов, Почесний Консул України в Азербайджані. Фото: Орхан Асланов

Мехралі Гасимов, Почесний Консул України в Азербайджані, розповів, як сьогодні складаються відносини між двома країнами та яку підтримку Азербайджан надає Україні на державному та бізнесовому рівні.

Мехралі Гасимов народився в Баку, проте 10 останніх років його життя тісно повʼязані з Україною. У 2013 році здобув вищу освіту в Київському Інституті міжнародних відносин ім. Тараса Шевченка. Починаючи з 2015 року втілив низку як міжнародних, так і двосторонніх українсько-азербайджанських бізнес-проєктів у сфері енергетики, транспорту й інфраструктури.

Указом президента України нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня за великий особистий внесок у розвиток українсько-азербайджанських відносин. А також «Подякою голови Верховної Ради України» за значний особистий внесок у зміцнення міжнародного авторитету України й активну діяльність із забезпечення надання дієвої допомоги Україні в умовах російської агресії.

Україна відкрила перше Почесне Консульство в Азербайджані 2020 року. Які основні напрями охоплювала його робота до початку повномасштабної війни і які завдання є пріоритетними сьогодні?

До повномасштабного вторгнення діяльність Почесного Консульства переважно охоплювала питання сприяння розвитку науки, торговельно-економічних і культурно-гуманітарних звʼязків. Два роки тому в Баку створили Український центр, де ми розвиваємо звʼязки між двома країнами у культурній, освітній та туристичній сферах. З перших днів вторгнення центр використовують як координаційний штаб української громади зі збору гуманітарної допомоги.

У перші дні повномасштабного вторгнення ми намагалися надати усіляку підтримку громадянам України та Азербайджану. Допомагали в евакуації мешканців з Одеси, Харкова, Дніпра, Києва, Львова й інших регіонів України.

Через два дні після вторгнення Росії в Україну перший літак з гуманітарною допомогою від уряду Азербайджану приземлився в польському Жешуві. Відтоді Азербайджан без зволікання систематично підтримує Україну всім необхідним, зокрема медикаментами, медичним обладнанням та продуктами харчування. Також було закуплено та передано в Україну партію бронежилетів турецького виробництва зі ступенем захисту В4, дрони DJI та спеціальні планшети Samsung Tablet.

Загальна вага наданої Азербайджаном гуманітарної допомоги сьогодні – понад 2050 т

Ми приєдналися і до проєктів енергетичної допомоги, й у максимально стислий термін урядом Азербайджану відправлено в Україну генератори та трансформатори великої потужності. Азербайджан також бере активну участь у реалізації ініціативи Володимира Зеленського UNITED 24, зокрема у відновленні громадянської інфраструктури.

Крім того, ми беремо активну участь у захисті прав та інтересів громадян України на території Азербайджану. Ми забезпечили житлом, харчуванням і медичною допомогою понад 200 тимчасово переміщених осіб, провели низку регулярних консультацій з правових, міграційних, освітніх та соціальних питань.

«Ми віримо у світле майбутнє незалежної України та застосовуємо для його наближення весь наш міжнародний досвід». Інтервʼю з Почесним Консулом України в Азербайджані Мехралі Гасимовим /Фото 1

Мехралі Гасимов, Почесний Консул України в Азербайджані. Фото: Орхан Асланов

Як азербайджанський бізнес може допомогти Україні у відновленні економіки?

На Україну чекає всеосяжна програма економічного відновлення та оновлення, в реалізації якої можуть взяти участь азербайджанські компанії. Азербайджанський бізнес зацікавлений у розвитку відносин із українським. До повномасштабної війни кількість спільних з Україною підприємств, які реалізовували проєкти у різних сферах – від сільського господарства до ІТ, – збільшувалася рік-річно. Сьогодні бізнес також зацікавлений в інвестуванні у повоєнне відновлення країни.

Країни мають великий потенціал для нарощування співробітництва у сфері сільського господарства, що сприятиме ще більшому зміцненню продовольчої безпеки Азербайджану.

Азербайджан також традиційно є стратегічним партнером України в енергетичній сфері, важливою є співпраця з питань розвитку нафтогазового комплексу. Перспективним спрямуванням також може стати участь азербайджанських компаній у розробленні вуглеводневих родовищ на території України, приватизації обʼєктів енергетики, спільна реалізація інфраструктурних проєктів.

Сьогодні бізнес-спільнота Азербайджану підтримує Україну

Сьогодні бізнес-спільнота Азербайджану підтримує Україну – завозить на територію країни скло найвищої якості М1 азербайджанського виробництва, проводить переговори з українськими компаніями, зацікавленими у такій продукції, як карбамід, полімер, первинний поліпропілен, паливо, бітум. Коли виникла проблема нестачі палива в Україні, азербайджанська компанія SOCAR миттєво прийняла рішення надавати своє пальне для автомобілів аварійно-рятувальних служб, швидкої допомоги та пожежної служби. Компанія SOCAR сьогодні в Україну поставляє великий обсяг палива.

Бізнес-спільнота Азербайджану щиро вірить у світле майбутнє незалежної України та використовує весь свій міжнародний досвід для його наближення. Ми готові взяти безпосередню участь у повоєнному відновленні країни шляхом вливання прямих інвестицій, а також залучення іноземних інвесторів як бізнес-партнерів.

У якому ключі взаємини між країнами розвиватимуться після війни?

Повернення до мирного життя в Україні стане основою нарощування взаємовигідної торгівлі. Україна зацікавлена у зміцненні енергетичної безпеки, розширенні транспортних маршрутів. Ці самі сфери цікавлять і Азербайджан, який, своєю чергою, зацікавлений у посиленні своєї продовольчої безпеки. Обидві країни можуть об’єднати зусилля, використовуючи можливості агропромислового комплексу України та її традиційний досвід у сфері меліорації та тваринництва.

Країни можуть і мають розширювати взаємодію у сфері освіти, науки та технологій, без яких розвиток сучасного суспільства й економіки неможливий.

З огляду на багатий військовий досвід України та Азербайджану ми маємо всі підстави для розвитку співпраці у військово-технічній сфері. Нам є чим доповнити один одного у цьому чутливому для нас аспекті.

Ми не зупиняємось на досягнутому і ставимо перед собою нові амбітні цілі. Плануємо реалізацію нових проєктів і, звісно, працюватимемо на нашу спільну перемогу. Як сказав президент України Володимир Зеленський, 2023 рік має стати роком перемоги. І ми маємо згуртуватися та мобілізувати всі наші зусилля для цього. Слава Україні! Слава Азербайджану!

Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні