Категорія
Свій бізнес
Дата

Поцупити з-під носа власника. Три типові схеми крадіжок у компаніях

Поцупити з-під носа власника. Три типові схеми крадіжок у компаніях /Getty Images

Getty Images

Через схеми український бізнес втрачає в середньому третину річного обороту. Як виявити найтиповіші з них

Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.

Кожен бізнес специфічний і вимагає індивідуального підходу. Але з корпоративним шахрайством це не так. Більшість схем реалізуються за однаковим сценарієм, змінюються лише окремі деталі та суми збитків.

Незважаючи на таку, здавалося б, передбачуваність, компанії все одно страждають від співробітників-шахраїв. Через їхні маніпуляції український бізнес втрачає в середньому 15–50% від річного обороту. З огляду на поточну кризу це катастрофічно багато.

Зупинимося на трьох схемах, які застосовують частіше за інші, тому що реалізувати їх шахраєві простіше.

1. Незаконне відчуження активів

Загальний сценарій фрода (англ. fraud – несумлінна дія, злодійство) такий: співробітник-шахрай, користуючись посадовими повноваженнями, привласнює собі власність компанії.

Це необов'язково готівку, привласнити можуть рухоме/нерухоме майно, складські запаси, продукцію. При цьому в документації все відзначено «красиво», як має бути, але в реальності активи вже не належать власнику.

Красти таким чином може кожен: і рядовий співробітник, і топ-менеджер. Але на відміну від умовного комірника, у керівника більше повноважень, тому і вкрасти він здатен більше.

Сотні таких шахрайських схем було розкрито в бізнесах із найрізноманітніших галузей. Одне з останніх розслідувань проводили в українському представництві великої австрійської компанії.

У ході інвентаризації було виявлено недостачу трьох виробничих верстатів вартістю 300 тис. євро кожен. Директор пояснила, що один верстат віддали як донат інституту в зоні АТО, другий продали іншій компанії, яка збанкрутувала і не змогла погасити свої зобов'язання. Третій списано через брак.

Усі аргументи, на перший погляд, логічні, але подальша перевірка показала, що раніше згадана збанкрутіла компанія, якій передали верстат, не мала власних активів, а її директор – так званий фунтик (номінальний керівник без реальних повноважень).

При цьому директор, яка прогавила три верстата, у цей же період купила собі новий Lexus. Усі ці факти зовсім чітко свідчать про шахрайство.

Методи боротьби: проведення спонтанних інвентаризацій, автоматизація бізнес-процесів, посилення контролю фізичної безпеки й обліку активів, введення процедури комплаєнс в юридичних питаннях.

2. Незаконне перекручення фінансової звітності

Іншими словами – навмисне завищення або заниження цифр у ключових документах. Вигоду від цього отримують по-різному. Деякі, занижуючи показники продажів, залишок кладуть собі в кишеню. Інші завищують стовпчики з прибутком, щоб отримати більш високий бонус до зарплати.

Подібна справа була якраз перед новорічними святами. Замовник сам виявив фрод у себе на підприємстві та дірку в $3 млн. Він звернувся з проханням з'ясувати, як зникли гроші і хто винен.

Розслідування виявило цілу змову. Головний бухгалтер у зв'язці з директором і начальником служби безпеки – ключові особи компанії, на хвилинку! – створили підставні ФОПи, які нібито надавали компанії консалтингові та брокерські послуги, отримуючи за це величезну винагороду. У реальності, звичайно, ніяких послуг не було.

Як було виявлено недостачу у $3 млн?

Банально – головний бухгалтер «спалилась» сама. За документами її підприємство було предствлено як неприбуткове через коронакризу. Справи йшли настільки «погано», що робітникам перестали виплачувати зарплату. Але головний бухгалтер у таких умовах зненацька купує собі новий автомобіль Honda. Власник після цього захотів зробити перевірку й зажадав доступ до клієнт-банку. Бухгалтер у відповідь екстрено лягає в лікарню з серцевим нездужанням.

Після всіх наступних розглядів з'ясувалося, що компанія весь цей час мала постійний прибуток. Винних було покарано за статтею 190 ч.4 КК – шахрайство в особливо великих розмірах із позбавленням волі до шести років і конфіскацією майна.

Методи боротьби: проведення незалежного фінансового аудиту від міжнародної аудиторської компанії. Здійснення спонтанних перевірок зі звіркою: клієнт-банку, первинної документації, податкових накладних, бухгалтерських проводок у базі обліку.

3. Корупційні схеми та схеми відкатів

Це найпоширеніший вид шахрайства в компаніях. Характерний для менеджерів із закупівель і комерційного департаменту. Реалізується по-різному.

Був випадок, коли один з акціонерів, який перебував в операційному контролі компанії, створив пов'язану юридичну особу. Через цю особу він купував сировину за завищеною вартістю. Іншими словами, просто виводив гроші за межі компанії. Він же створив ще одну пов'язану особу, через яку продавав уже готову продукцію, але за заниженою ціною

Така схема призвела до того, що компанія, з одного боку, переплачувала за сировину, з іншого – недоотримувала прибуток за реалізацію продукції кінцевому споживачеві.

В іншому кейсі менеджер із закупівель брав гроші у власника, за його словами, «для виведення продукції на прилавки торгових мереж». Насправді гроші осідали в кишені самого менеджера.

Методи боротьби: проведення процедури «таємний покупець». Виключення розрахунків у кеші (Ф2), а також посередників при веденні переговорів.

Що таке форензик і в чому її роль

Усі описані випадки розслідувалися з повним або частковим застосуванням процедури форензик. Її мета – виявити шахрайські схеми всередині компанії. Для цього застосовують спеціальні методики OSINT (англ. оpen source intelligence – збір інформації на основі відкритих джерел) і HUMINT (англ. human source intelligence – здобування й розслідування інформації, отриманої від людей). Обидва елементи є частиною методів зі збору інформації в рамках корпоративної розвідки (англ. сorporate intelligence).

Також, часто в проектах форензик використовують процедуру «таємний покупець» (англ. – secret buyer). У цьому випадку форензист під виглядом покупця здійснює покупку в підозрюваного менеджера чи іншого співробітника компанії з метою упевнитися в його чесності.

За допомогою цієї процедури можна дізнатися безліч фактів. В одному з розслідувань з'ясувалося, що менеджери з продажу в одній компанії не були зацікавлені в збільшенні кількості продажів. Вони просто не захотіли оформляти максимально дозволені політикою компанії знижки потенційним клієнтам.

В іншому випадку за допомогою «таємних покупців» було виявлено, що керівник здавав площі в оренду за заниженою ціною. Залишок суми виплачувався в готівковій формі та осідав у кишенях шахрая, що завдало підприємству серйозної шкоди.

Основні правила форензик

• Довіряй, але перевіряй. Менеджерів і партнерів з бізнесу необхідно регулярно перевіряти, щоб уникнути ситуацій із виникненням фродів.

• Вихід власника з операційного контролю дорівнює втраті бізнесу. Не довіряйте всі питання управління підлеглим – рано чи пізно це обернеться проблемами.

• Helicopter view (з англ. – вид зверху). Намагайтеся максимально об'єктивно оцінювати всі процеси, що відбуваються в компанії. Форензік – один із способів досягнення цього.

• Крадуть у кожній компанії. Питання лише в матеріальності сум. Це так званий forensic catch (англ. – виверт форензик).

Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд