Нижній ряд: Сергій Притула, Любов Шипович, Віталій Дейнега. Верхній ряд: Тарас Чмут, Ештон Катчер і Міла Куніс. Фото Getty Images/Олександр Чекменьов/368.media
Категорія
Компанії
Дата

Боги фандрейзингу. Хто залучив найбільше грошей для українців та армії під час війни. Ренкінг від Forbes

10 хв читання

Нижній ряд: Сергій Притула, Любов Шипович, Віталій Дейнега. Верхній ряд: Тарас Чмут, Ештон Катчер і Міла Куніс. Фото Getty Images/Олександр Чекменьов/368.media

Forbes склав перший ренкінг недержавних фондів та громадських організацій, які найефективніше залучають гроші для підтримки українців та Збройних сил під час російської агресії  

Світ обʼєднався у підтримці України. Загальний обсяг фінансової та гуманітарної допомоги від дружніх країн, міжнародних фондів та приватних осіб вже перевалив за $16 млрд (основні донори США – $5,5 млрд, ЄБРР – $2,2 млрд, МВФ – $1,4 млрд, ЄС – $1,3 млрд). Лідери фандрейзингу серед українських інституцій – Національний банк, на спецрахунок якого надійшло пів мільярда доларів, та Мінцифри, яке залучило на свої криптогаманці понад $71 млн. 

Ми вирішили дослідити «ринок» недержавного фандрейзингу. Тут нереальні для мирних часів суми, надходження деяких фондів збільшились на два порядки. Виклик – впоратись із випробуванням грошима, швидко купити й доставити потрібне армії та українцям. Більшість справляється, майже у всіх фондів рівень «засвоєння» грошей понад 50% відсотків. У топ-10 фандрейзерів потрапили фонди, громадські організації та приватні ініціативи, які залучали гроші у широкого кола людей та компаній на потреби ЗСУ чи українців, постраждалих від війни. Та які опублікували або надали редакції суми залучених із початку війни грошей. Непублічні фонди й ініціативи у перелік не потрапили.  

1. «Повернись живим»

$114 млн (2,7 млрд грн, плюс майже $24 млн в криптовалютах)

Спрямування коштів: Допомога армії

Дата заснування: 2015 рік (як ініціатива існує з травня 2014-го)

Найбільший приватний фонд, що допомагає армії. Від початку війни зібрав понад 2,7 млрд грн, плюс $24 млн у криптовалюті. Спеціалізація фонду – захист (бронежилети, шоломи), нелетальна зброя (тепловізори, коптери, приціли) та технічні засоби (від рацій до автомобілів). Фонд «вибухнув» під час війни, за перші три тижні зібрали в 100 разів більше, ніж за минулий рік. Спрацювала бездоганна репутація та відомість фонду, який працює майже 8 років. 

Фонд непогано впорався з випробуванням великими грошима, директор «Повернись живим» Тарас Чмут каже, що наразі витратили понад 1,4 млрд грн. Закупили майже 10 000 броників і шоломів, тисячі коптерів, ноутбуків, рацій, сотні автівок. Перлина закупок фонду – безпілотний літак Raybird 3 вартістю 18,6 млн грн

2. Ініціатива Міли Куніс та Ештона Кутчера

$35,7 млн

Спрямування коштів: Допомога українцям

Getty Images

Міла Куніс та Ештон Катчер. Фото Getty Images

Голлівудські актори Міла Куніс та Ештон Кутчер виявилися дуже ефективними фандрайзерами. Вони розмістили півторахвилине відео із закликом допомагати Україні та українцям на краудфандинговій платформі Gofundme. Розмістили пости у соцмережах і понад 70 000 людей відгукнулись на їх прохання. Загалом вони зібрали понад $35 млн за два з половиною тижні. Гроші продовжують надходити дотепер. Кошти передаються організації Flexport та Airbnb. Flexport організовує доставку гуманітарної допомоги до місць розташування біженців у Польщі, Румунії, Угорщині, Словаччині та Молдові. Airbnb надає безкоштовне короткострокове житло біженцям з України. Міла Куніс народилася у Чернівцях. У 1991 році, коли їй було вісім, емігрувала до США.

3. Благодійний фонд Razom

$21 млн 

Спрямування коштів: Гуманітарна допомога

Дата заснування: 2014 рік

з особистого архіву

На фото частина волонтерів Razom в Україні. Фото з особистого архіву

Понад 62 000 людей пожертвували сумарно понад $21 млн американському фондові Razom за 40 днів війни в Україні. Вже витрачено понад половину грошей. Фонд заснували на початку 2014 року українці, що мешкали в Нью-Йорку. 24 лютого 2022 року Razom поставили на паузу всі проєкти та зосередились тільки на Emergency Response – критично важливій гуманітарній допомозі для України. За перший місяць війни фонд доставив в Україну понад 218 тонн допомоги. «Основна частина грошей приходить із країн Північної Америки, середній чек $120, а найбільша корпоративна пожертва – близько мільйона», – розповідає співзасновниця Razom Любов Шипович. 

4. Благодійний фонд «Київська школа економіки» (KSE Foundation)

$18 млн 

Спрямування коштів: Захист, медицина, гуманітарна допомога

Дата заснування: 2007

До 24 лютого KSE Foundation концентрувалась виключно на освітніх проєктах: допомагала своїм студентам, Природничо-науковому ліцею №145, проєкту «Контора Pi». Але вже 25 лютого ультимативно змінила фокус: запустила фандрейзинг серед спільноти викладачів, студентів, випускників на бронежилети для київської ТрО. «За першу добу зібрали $50 000, я подумала: вау, це майже 100 жилетів», – згадує директор фонду Світлана Денисенко. За кілька днів до фонду звернулись представники низки консалтингових і фінансових компаній і запропонували об’єднати зусилля. «У них були люди, у нас – інституція з аудитом, яка могла приймати кошти у валюті, крипті», – каже Денисенко. Сконцентрувались на трьох напрямках – захист (бронежилети, каски), тактична медицина, гуманітарна допомога. Колаборація дала результат, за березень зібрали $14,2 млн від 5126 донаторів. Половина з яких із закордону. Середній чек від бізнесу – $300 000, від приватних осіб – $400. Операційною діяльністю займаються 58 людей.

Зараз фонд розмірковує над відкриттям четвертого напряму – пряма допомога жертвам війни. 

5. Nova Ukraine, американська неприбуткова організація 

$15 млн  

Спрямування коштів: Медицина, гуманітарна допомога

Дата заснування: 2014

Неприбуткову організацію Nova Ukraine створили американці українського походження у 2014 році. Мета була допомогти розбудовувати постреволюційну країну. Останні довоєнні роки збирали $300 000 – $400 000 на рік, які витрачали на допомогу українським благодійним фондам та культурним ініціативам. Війна перезапустила Nova Ukraine. За перші 40 днів зібрали понад $15 млн. Їм вдалося дуже швидко запустити масову кампанію, вони залучили допомогу від більше ніж 71 000 приватних осіб та сотень бізнесів. Середній чек – близько $100. 

Дві третини зібраних коштів вже витратили. «Зараз важливіше не скільки ти збираєш, а як швидко ти можеш купити й доставити в Україну потрібні речі», – каже співзасновник Nova Ukraine Нік Білогорський. 

Понад третину на тактичну медицину, крім цього, у фокусі фонду медикаменти, налагодження логістики, допомога біженцям. Команда фонду виросла з 15 до понад 100 людей, усі працюють як неоплачувані волонтери.  

Боги фандрейзингу. Хто залучив найбільше грошей для українців та армії під час війни. Ренкінг від Forbes /Фото 1

6. Help Ukraine.center

€7,9 млн

Спрямування коштів: Гуманітарна допомога

Дата заснування: 2022 рік

На другий день війни співзасновник портового оператора ТІС Андрій Ставніцер зателефонував засновникам Rozetka.ua Владиславу Чечоткіну, «Нової Пошти» Вʼячеславу Климову і Fozzy Group Володимиру Костельману. Вони вирішили організувати логістику гуманітарної та медичної допомоги. З цієї ідеї виріс центр, який збирає допомогу у трьох містах, польських Люблені та Хелмі та румунському Хуші і доставляє її в Україну. Кожен охочий може стати волонтером фонду та допомогати сортувати вантажі або надіслати кошти. Останніх виявилось несподівано багато. Усі товари приходять до координаторів ЗСУ, Міністерства охорони здоровʼя або Міністерства реінтеграції для подальшого розподілу нужденним.

7. Фонд Сергія Притули

Понад $6,8 млн, або 200 млн грн (на основі відкритих даних. Фонд консолідовану цифру не надав)

Спрямування коштів: Допомога армії

Дата заснування: 2020 рік (юридичне оформлення фонду)

з особистого архіву

Сергій Притула написав у своему Фейсбуці: «Тиждень тому ми збирали 300 тисяч євро на крутий безпілотний комлекс для ЗСУ. Ця сума була більшою, ніж я зібрав на армію за 2021 рік. А минулого тижня ми зібрали ці гроші за три години». Фото з особистого архіву

24 лютого о 6:20 телеведучий та політичний діяч Сергій Притула прокинувся у поїзді, який прибув на львівський вокзал. Почитав новини. І одразу поїхав назад у Київ на таксі за 10 000 грн. Час повертатись до волонтерського досвіду. Притула допомагав армії з 2014 року. Він збирав гроші, знаходив і купував для ЗСУ найрізноманітніші речі: від карематів до складної оптики.

До війни 2022 року він підготувався краще, встиг зареєструвати фонд, диверсифікував канали надходження грошей. За перші тижні війни Притула відкрив логістичні центри на кордоні з Польщею та у Львові, де сортуються товари з Європи. Фонд Притули – партнер «Повернись живим», вони часто разом закуповують захисне спорядження, оптичні пристрої, дрони, медичне обладнання та транспортні засоби. Сергій працює напряму із командуванням підрозділів і збирає адресну допомогу для конкретних військових частин та формувань.

Суперсила Притули – майстерне володіння словом у соцмережах. На його сторінках у Фейсбуці та Інстаграмі понад 1 млн підписників. І він вміє викликати азарт покупця у своїй аудиторії. Наприклад, 25 березня він оголосив збір понад півмільйона доларів на професійний безпілотник. Пост розшарили 74 000 разів. Через 24 години 21 хвилину він написав, що йому надіслали грошей на два таких безпілотники і ще лишиться на «поточні витрати».    

8. Правозахисна організація «Восток SOS»

$4,3 млн (126 млн грн)

Спрямування коштів: Гуманітарна допомога

Дата заснування – 2015 (як ініціатива 2014)

Правозахисна організація «Восток SOS» вісім років займається допомогою постраждалим від війни на сході України. З 24 лютого по 31 березня організація закупила більше ніж 1000 тонн гуманітарної допомоги населенню. Закуповують та розповсюджують продукти харчування, засоби гігієни, ліки, генератори, приладдя для сну, пальне для евакуації, будівельні матеріали для ремонту вибитих вікон, побутову та сантехніку для компактних поселень та пунктів прийому переселенців.

У пресслужбі організації розповіли, що пожертвування надходять майже з усього світу. Закордонні активісти збирають кошти на благодійних концертах, уроках музики та танців, фотографи та митці продають роботи, а отримані кошти передають в Україну. Допомагає локальний бізнес. Наприклад, група ресторанів у Європі почала готувати українські страви, а у Берліні магазин натуральної косметики виробляє мило «Fuck War», 100% від продажу якого передається до «Восток SOS».

9. Фонд «Голоси дітей»

$2,3 млн (68,3 млн грн)

Спрямування коштів: Гуманітарна та психологічна допомога дітям та батькам

Дата заснування: 2015

З перших днів війни фонд запустив роботу психологів які працюють із дітьми та батьками, постраждалими від війни. Пряму психологічну підтримку уже дістали понад 300 дітей. Допомога працює онлайн та офлайн. Шелтери працюють у Львові, Трускавці, Коломиї, Миргороді, Олександрії та інших містах. Щодня понад 500 людей отримують прихисток та допомогу в шелтерах. Також фонд збирає гуманітарну допомогу та надає паливо евакуаційним авто. Таку допомогу дістали понад 6000 людей.

10. Громадська організація «Армія SOS»

$2,3 млн (Близько 68 млн грн)

Спрямування коштів: Допомога армії

Дата заснування: 2014 рік

Боги фандрейзингу. Хто залучив найбільше грошей для українців та армії під час війни. Ренкінг від Forbes /Фото 2

Громадська організація «Армія SOS»

Зараз працює по трьох напрямах: надає військовим програмне забезпечення «Мапа» та «Кропива» (набір карт для артилерії), виробляє безпілотник «Валькірія», який передають у батальйони або власним волонтерам-розвідникам, котрі співпрацюють із ЗСУ, закуповує мобільні комплекси для радіоелектронної розвідки. За цей час організація також закупила автомобілі, тепловізори, прилади нічного бачення, каски, бронежилети, аптечки, кабелі, блоки живлення, генератори та 20 комплектів супутникового інтернету Starlink. За час війни «Армія SOS» витратила 47 млн грн.

Бонус:

Спільна акція Epic Games та Xbox

Зібрано $144 млн

Розробник ігор Epic Games разом із Xbox залучили до фандрейзингу комьюніті гравців однієї з найпопулярніших онлайн-ігор Fortnite. Розробник з 20 березня по 3 квітня провів акцію: усі доходи від «королівської битви» Fortnite перерахував на гуманітарну допомогу Україні. Пожертвування йшли з усіх покупок гравців за реальні гроші, у тому числі косметичні ігрові предмети та активовані під час акції картки з ігровими B-баксами. На потреби України пішли 100% зібраного з доходів Xbox та PC та 30% з тих хто грав на PlayStation, Switch та мобільних додатках. Продаж віртуальних ігрових цінностей приніс реальні $144 млн. Гроші було передано до DirectRelief, ЮНІСЕФ, Всесвітньої продовольчої програми ООН, Управління верховного комісара ООН у справах біженців та World Central Kitchen.

Додано після публікації

Keep Ukrainian Media Going

€4,7 млн

Консалтингова компанія Jnomics Media розгорнула низку кампаній, спрямованих на підтримку українських журналістів. За перші чотири дні війни на платформі GoFundMe вони зібрали 700 000 фунтів для підтримки видання Kyiv independent. Надихнувшись цим успіхом, запустили на тій же платформі програму Keep Ukrainian Media Going, яка виросла в цілу систему підтримки. Зараз Jnomics разом з організаціями Fix Media, Are We Europe, Media Development Foundation працюють за декількома напрямками: збирають фінансову допомогу від іноземних медіа та міжнародних організацій, яку витрачають на закупівлю бронежилетів, тактичну медицину для журналістів, зовнішні аккумулятори та інші невеликі потреби медіа. Допомагають українським виданням шукати донорів, з якими вони можуть працювати напряму. Допомагають із евакуацією журналістів та членів їхніх сімей по Україні та закордон. Організовують робочі місця у Польщі, Естонії, Словаччині та допомагають із юридичними питаннями. Надають технічну підтримку та забезпечують цифрову безпеку. Допомогу отримують як регіональні так і великі загальнонаціональні медіа.

Save Ukraine

$10 млн

Закритий клуб лідерів бізнесу CEO Club Ukraine с початку війни запустив фандрейзингову кампанію Save Ukraine для підтримки української армії. Зібрані кошти направили на закупівлю аналогових та цифрових рацій, тепловізорів, супутникових телефонів, автомобілів, бронежилетів, плитоносок, плит для бронежилетів, спеціальних оптичних приладів, квадрокоптерів, касок та біноклів.

7 квітня CEO Club анонсував запуск міжнародного фонду Soborna UA. Фонд буде вирішувати гуманітарни проблеми. Забезпечувати обладненням та ліками цивільні та військові шпиталі. Розбудовувати інфраструктуру для внутрішньо переміщених осіб. Створювати стипендіальні програми для дітей учасників бойових дій, відновлювати школи. Займатися юридичною допомогою, наприклад, ствоювати юридичні прецеденти для відшкодування збитків через російську агресію. Новий фонд вже встиг зібрати $50 000 на медикаменти.

United Help Ukraine


$22 млн

З початку війни благодійна організація, яка заснована американськими волонтерами у 2014 році, надіслала в Україну допомоги на $6 млн. Це тактичне спорядження, тактична медицина та обладнання та інша допомога для українських лікарень. За вісім років United Help Ukraine налагодила співпрацію із багатьма відомими фондами та організаціями, наприклад, Razom, Revived Soldiers, USUF, NOVA. Зараз вони спільно знаходять та доставляють допомогу в Україну.

Unite with Ukraine

$18 млн

Світовий Конгрес Українців, організація із 55 річною історією, зібрав $18 млн які спрямовує на закупівлю IFAK – аптечок, бронежилетів та шоломів, прилади нічного бачення, комунікаційного обладнання (засоби звʼязку) та пального тощо. Організація вже витратила $14 млн на ці потреби. Конгрес також координує інші громади та організації які хочуть допомогти Україні. 

Unchain Fund

$9,6 млн

Криптовалютний фонд збирає гроші на індивідуальну фінансову допомогу, гуманітарну допомогу (продукти харчування, одяг, засоби гігієни та інше) та медицину для постраждалих від війни. Фонд запустив криптовалютні картки. Їх можуть отримати матері, з реєстрацією у регіонах, де проходять бойові дії. Карта оформлюється онлайн і працює як звичайна картка. Вони щотижнево можуть отримувати €25 в гривневому еквіваленті. На допмогу фонд вже витратив біля $7 млн. Засновники керуючі партнери криптопроєктів: Рев Міллер з Atlantis World metaverse co-founder, Олексій Мерецький з Weld Money cofounder, Олексій Бобок з Weld Money cofounder, Олег Курченко з Founder Binaryx Crypto Exchange.

Джамала (оновлено)

Приймає участь у концертах в Європі, на яких збирають кошти для підтримки України. У попередній версії статті було написано, що Джамала зібрала 83 млн євро. (Цифра з офіційного Facebook-аккакунту співачки). Але стверджувати, що саме Джамала зібрали ці гроші — некоректно. 

Джамала взяла участь у десяти концертах та ТВ-шоу, на яких збирались кошти для України. Найбільше грошей зібрали на концерті в Бірмінгемі Concert for Ukraine, де виступали світові зірки Ед Ширан, Том Оделл, Грегорі Портер, Палома Фейт — 13,4 млн британських фунтів. Також Джамала заспівала під час національного відбору Німеччини на Євробачення 2022, за час майже тригодинного телемарафону глядачі пожертвували 3,3 млн євро. На концертах за участі Джамали у Вільнюсі та Бухаресті зібрали разом понад мільйон євро. 

Blue/Yellow for Ukraine

$27,5 млн 

Blue / Yellow for Ukraine неурядова литовська організація, яка з 2014 року підтримує українські ЗСУ. З початку війни збори організації зросли в десятки разів. На 15 квітня зібрали 25,4 млн євро. «Надаємо українським військовослужбовцям і волонтерам нелетальні засоби, щоб допомогти їм у боротьбі з російською агресією», — вказано на сайті Blue / Yellow for Ukraine.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд