Фото надане Alcor-D
Категорія
BrandVoice
Дата

Нація діамантів. Як у Києві вирощують етичні алмази, що б’ють світові рекорди 

3 хв читання

Фото надане Alcor-D

Alcor-D – лабораторія, що з 2015 року вирощує етичні діаманти на базі ювелірного заводу «Ізумруд» у Києві. Підприємство вирощує 150-каратні діаманти-рекордсмени, а також постачає коштовне каміння іноземним ювелірним гігантам із США, Японії та Австралії.

Про можливості підприємства та майбутнє лабораторних діамантів розповіла Юлія Кушер, комерційна директорка Alcor-D.

Нація діамантів. Як у Києві вирощують етичні алмази, що б’ють світові рекорди  /Фото 1

Юлія Кушер, комерційна директорка Alcor-D. Фото: Артем Галкін

Від ювелірного заводу до інноваційної діамантової фабрики

Історія заводу почалась у 1953 році. На «Ізумруді», одному із семи найсильніших ювелірних підприємств регіону, до початку 2000-х ограновували діаманти, привезені закордонними ювелірними компаніями. Продавали коштовне каміння переважно на американських аукціонах. 

Але часи змінювалися, і у 2015 році на базі заводу народився стартап. Тоді команда Alcor-D вирішила ризикнути й запустити напрям, який не обіцяв ні популярності, ні шалених прибутків, але набував інтересу в США – лабораторне вирощування діамантів. 

«Хочеться, аби українці пишалися своїми успіхами у різних сферах, особливо чимось інноваційним, адже за цим майбутнє», – пояснює Юлія. 

Нація діамантів. Як у Києві вирощують етичні алмази, що б’ють світові рекорди  /Фото 2

Фото: Артем Галкін

Два роки виробництво було на стадії експерименту: відточували технологію, аби створити діаманти потрібного кольору, чистоти і розміру. Незабаром команда почала їздити на світові виставки на кшталт JCK до США та Гонконгу, де ще у 2016 році мало хто сприймав лабораторні діаманти серйозно. Але згодом динаміка ринку помітно змінилася. 

Протягом останніх двох років кілька творінь Alcor-D – два вирощені діаманти на 109 та 150 каратів – побили світовий рекорд Гіннеса. Кожен алмаз пройшов сертифікацію GIA (Гемологічний інститут Америки) – найавторитетнішої установи в діамантовій індустрії.

Як лабораторні діаманти змінюють ринок 

З липня 2019 року GIA прирівняли лабораторні діаманти до натуральних. Сертифікація тепер проходить за усіма критеріями шкали Рапопорта – міжнародної системи оцінки, що з 1978 року використовується для узгодження цін на діаманти. 

Відтоді вирощені діаманти стають повноцінними гравцями на ювелірному ринку, тому інтерес до лабораторного коштовного каміння невпинно зростає. Якщо зараз сегмент займає приблизно 7–9% від загального ринку діамантів, то за 5–6 років експерти очікують зростання частки до 25%. 

Нація діамантів. Як у Києві вирощують етичні алмази, що б’ють світові рекорди  /Фото 3

Фото: Артем Галкін

Вирощені діаманти стають не лише трендом, а й соціальною позицією. Етичні алмази популяризують і носять селебріті: Пенелопа Крус, Меган Маркл, Леонардо Ді Капріо, який інвестував у виробництво лабораторних діамантів Diamond Foundry. 

Ювелірні бренди теж поступово розширюють свою присутність у сегменті ринку: навіть головні монополісти діамантової індустрії De Beers, автори знаменитого гасла Diamonds are forever, запустили дочірній бренд Lightbox Jewelry з використанням вирощених діамантів. А Pandora у травні 2021 року оголосила, що повністю переходить на лабораторне каміння. 

Окрім ювелірної галузі, діамантові пластини застосовують в електроніці, квантовій фізиці та оптиці як напівпровідники. Алмазним напиленням покривають космічні кораблі, компʼютери, медичне устаткування.

Нація діамантів. Як у Києві вирощують етичні алмази, що б’ють світові рекорди  /Фото 4

Фото: Артем Галкін

Етичний підхід: чим лабораторні діаманти підкорили міленіалів

Лабораторні діаманти приваблюють молоду аудиторію етичним походженням і доступністю. Вирощені алмази коштують до 50% менше, ніж видобуті, при цьому маючи рівноцінну якість. 

До того ж діаманти вирощують у спеціальному пресі за технологією HPHT (High Pressure, High Temperature). Це метод, що відтворює природний тиск і температуру, за яких ростуть діаманти, без руйнування шарів землі та експлуатації праці. 

За словами Юлії Кушер, лабораторні діаманти – це альтернатива, що уможливлює персональний підхід і простір для експериментів.

Нація діамантів. Як у Києві вирощують етичні алмази, що б’ють світові рекорди  /Фото 5

Фото: Артем Галкін

Лабораторне каміння не обтяжене спадщиною, що часто супроводжує натуральні діаманти – «заплямовані» алмази не вписуються в життєву позицію молодого покоління. Натомість лабораторне виробництво дає можливість у буквальному сенсі створити свою історію. 

Заведено вважати, що діаманти – ознака певного статусу, який потрібно підтримувати. Кушер же впевнена, що алмази не повинні зобовʼязувати та встановлювати межі. Діамант залишиться діамантом, навіть якщо одягати його під спортивний костюм. 

Diamonds are forever: що таке діаманти памʼяті?

Один із найцікавіших сервісів, доступних в Alcor-D – діаманти памʼяті. Це алмази, що вирощують із використанням біоматеріалу: волосся, крові чи навіть праху покійних. Біоматеріал графітизують, додають вуглець і поміщають у ростовий осередок – з цих атомів виростає камінь.

Таким чином люди увічнюють памʼять про близьких людей чи домашніх улюбленців, створюючи власні сімейні реліквії. Найцікавішим замовленням такого типу в Alcor-D були весільні обручки, вирощені з крові молодят. Закохані пожертвували одне одному кілька крапель крові та «скріпили» союз діамантами – прикраси вийшли вельми сакральні. 

Нація діамантів. Як у Києві вирощують етичні алмази, що б’ють світові рекорди  /Фото 6

Фото: Артем Галкін

Pure Freedom: благодійна колекція діамантів свободи

У квітні Alcor-D спільно з брендом Solo for Diamonds – першим в Україні брендом ювелірних прикрас з етичними діамантами – випустили благодійну колекцію прикрас Pure Freedom.

Нація діамантів. Як у Києві вирощують етичні алмази, що б’ють світові рекорди  /Фото 7

Фото надане Alcor-D

Вихід колекції планувався ще у 2021 році, проте сенси, що вкладались у прикраси, сьогодні стали ще більш актуальними та глибокими.

Знакова прикраса колекції – пара тонких перснів блакитного та жовтого кольорів. Після другого Саміту перших леді та джентльменів, що відбувся 23 липня у Києві, перші леді Литви та Латвії також дізналися про красу українських вирощених діамантів і носять каблучки на знак підтримки України. 

«Справжнє каміння гартується під шаленим тиском. Нам теж доводиться проходити своєрідне переродження та міцнішати. Ми – нація справжніх діамантів», – вважає Юлія Кушер.

Усі вторговані від продажу прикрас кошти компанія надсилає на рахунок фонду гуманітарної та медичної допомоги Help Ukraine Center. Також компанія купувала тепловізори та турнікети із США для бійців на передову. Фінансово допомагали Україні й міжнародні партнери Alcor-D з діамантової індустрії.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд