Ігор Тесленко, президент Corteva Agriscience в регіоні Європа, Близький Схід та Африка. Фото: пресслужба Corteva Agriscience
Категорія
BrandVoice
Дата

Цінності та репутація вартують більше, ніж зручні рішення. Corteva Agriscience – про українське сільське господарство та вихід з ринку Росії

Ігор Тесленко, президент Corteva Agriscience в регіоні Європа, Близький Схід та Африка. Фото: пресслужба Corteva Agriscience

Corteva Agriscience – глобальна науково-дослідницька сільськогосподарська компанія, що виробляє та продає насіння і засоби захисту, працює з аграріями в 130 країнах, має штаб-квартиру в США, її акції торгуються на Нью-Йоркській фондовій біржі. Це чи не єдина глобальна компанія в агроіндустрії, яка остаточно вийшла з російського та білоруського ринків.

Ігор Тесленко, президент Corteva Agriscience в регіоні Європа, Близький Схід та Африка, розповів про виклики агросектору, героїзм українських фермерів і чому будь-який бізнес має насамперед керуватись етичними принципами.

Чи стала самовідданість і сміливість українських фермерів для вас несподіванкою?

Українські фермери – це без перебільшення герої тилу. Їхні стійкість і готовність працювати заради продовольчої безпеки світу викликають захоплення навіть у людей, які не мають жодного стосунку до сільського господарства. Праця аграріїв важка й у мирний час, але зараз, в умовах шаленої небезпеки та невизначеності, вони продовжували працювати й врешті забезпечили врожай, який хоч і поступається минулорічному, але ще в березні здавався б нереальним.

Для нас честь працювати з ними та заради них, і ми робимо все, щоб забезпечити їх насінням, засобами захисту, допомогти з агрономічною підтримкою. На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому цього року багато представників великого бізнесу говорили про необхідність виходу з ринку країни-агресора. Зокрема, цього вимагало українське суспільство. Але врешті частина обмежила інвестиції або згорнула нові проєкти.

Серед ваших конкурентів Corteva – чи не єдина велика компанія, яка остаточно вийшла з РФ. Як ви прийняли таке рішення?

Ми також спочатку оголосили про те, що компанія призупиняє свою бізнес-діяльність у Росії. Зважаючи на масштаб, нам потрібен був час, але ми відразу підготували до завершення всю комерційну діяльність та відмовилися від постачання нової продукції в Росію та Білорусь.

Бізнес у Росії був великим, Corteva мала багато юридичних зобов’язань перед клієнтами та партнерами, вийти за один день з такого ринку міжнародній компанії просто нереально. Проте не було сумнівів, що виходити з РФ треба. Тому 28 квітня Радою директорів було прийнято рішення про те, що Corteva Agriscience повністю припиняє ведення бізнесу на території РФ.

Також Corteva зупинила свою діяльність у Білорусі. Я впевнений, що працювати зараз у країнах, які ведуть або активно підтримують війну, означає фактично фінансувати вбивства українців. Ті, хто продовжує працювати в Росії, часто говорять, що підтримують продовольчу безпеку. Але я кажу «ні!». Це може бути зручним аргументом, але робити бізнес на війні неправильно.

Наскільки війна вплинула на ваш бізнес? Як ваші партнери відреагували на вихід з РФ?

Для компанії фінансові наслідки стосовно виходу з Росії лише у II кварталі 2022 року становили $45 млн, але загалом, враховуючи втрачений майбутній щорічний прибуток, ця сума значно вища. До того ж цінність людського життя не має порівнюватися із фінансовими втратами, і я радий, що наші партнери розділяють з нами це переконання.

Як українець я пишаюся нашим виходом з Росії та підтримкою, яку Corteva надає Україні після повномасштабного вторгнення. Попри все, ми передусім сконцентровані на безпеці українських колег. Але, що цікаво, в нас майже не було перерви в діяльності, бо від клієнтів вже на початку березня надійшли сигнали, що посівна має відбутися, і наша українська команда прагнула забезпечити фермерам цю підтримку. Проведення посівної під час війни було дуже обнадійливим для всіх і дуже мотивуючим.

Колеги продемонстрували дива згуртованості, взаємопідтримки та вміння гнучко реагувати на виклики. Ніхто не міг очікувати, що бізнес в Україні не тільки втримає темп, а й зростатиме. Але це сталося. Так само я в захваті від того, як колеги в інших країнах підтримали Україну: вони надавали прихисток, збирали допомогу, підтримували в робочих питаннях, тобто робили все залежне від них.

Працювати зараз у країнах, які ведуть або активно підтримують війну, означає фактично фінансувати вбивства українців. Ті, хто продовжує працювати в Росії, часто говорять, що підтримують продовольчу безпеку. Але я кажу «ні!». Це може бути зручним аргументом, але робити бізнес на війні неправильно

І ми, окрім фермерів, підтримуємо соціально вразливі верстви суспільства. З лютого Corteva виділила на підтримку людей на деокупованих і прифронтових територіях, ВПО, забезпечення громад понад 60 млн грн, і ця допомога триває. Причому ми не просто передали ці гроші великому фонду – наші українські колеги самі пропонують ініціативи, які варто підтримати, а потім контролюють, щоб усі гроші пішли за призначенням. 

У компанії були складнощі з логістикою?

Україна розташована в центрі Європи, через її територію проходить багато логістичних шляхів. Наприклад, у Corteva в Полтавській області є насіннєвий завод, з якого відбувається експорт як до ЄС, так і в напрямку Середньої Азії та Кавказу. Своєю чергою, частину насіння та засоби захисту рослин Corteva завозить на територію України з інших заводів компанії в ЄС. 

Війна змусила переналаштувати всю логістику, але наші колеги блискавично впоралися зі змінами в логістиці: всі наші споживачі змогли отримати необхідне насіння та засоби захисту, а експорт насіння з України в ЄС навіть зріс у 16 разів.

Як ви співпрацюєте з державою?

В Україні ми завжди були у гарних стосунках з Міністерством аграрної політики та продовольства, і протягом війни наша співпраця тільки зміцнювалася. У жовтні ми уклали спільну декларацію про поглиблення та подальший розвиток співробітництва в інтересах продовольчої безпеки в Україні та світі, де окреслили напрями співробітництва та домовилися про всебічну співпрацю.

Як, на вашу думку, бізнес в Україні має реагувати на виклики часу?

За таких мінливих умов головне – бути готовим реагувати на постійні зміни та шукати відповідні їм рішення і чітко пам’ятати, що бізнес має успіх не сам по собі, а коли послідовно й чітко працює заради своїх споживачів.

Для Corteva у фокусі завжди були й будуть фермери, заради яких ми працюємо. Вони це цінують, знають, як наші колеги робили все залежне, щоб забезпечити посівну. Для них важлива проукраїнська позиція компанії й те, що ми не підтримуємо у війні державу-терориста. Тому навіть попри складнощі воєнного часу кількість наших клієнтів зростає.

Етика поведінки та цінності мають велике значення. Наприклад, серед наших цінностей у Corteva – бути чесним, сміливим, та збагачувати життя, але якщо ми не діятимемо відповідно до цих принципів, то яка цінність наших слів? Ми віримо в те, що декларуємо, та належно діємо. Що більш глобальна компанія, то більша на ній відповідальність і бездоганними, з етичної точки зору, мають бути її рішення, оскільки вони впливають на багатьох людей одночасно. 

Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні