Категорія
Компанії
Дата

Дедалі більше шахраїв збирають гроші під виглядом допомоги українцям. Як не попастися на гачок аферистів

Шість порад, які допоможуть переказувати гроші на благодійність і не стати жертвою шахраїв

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

З першого дня війни переказувати гроші на потреби ЗСУ, ліки та підтримку людей, які залишилися без даху над головою, стали мільйони людей з усього світу. Це призвело до активізації інтернет-шахраїв і діяльності фейкових благодійних фондів.

Які ознаки можуть свідчити про непорядність фонду.

Просять переказувати гроші на карту

Війна в Україні триває третій місяць, у людей накопичується емоційна втома, а критичне мислення підводить дедалі частіше. Цим і користуються шахраї.

У соціальних мережах і групах регулярно з'являються пости, в яких псевдоволонтери та представники фейкових фондів просять терміново закрити збір для пораненого бійця, вагітної жінки з дітьми, знедоленої через ракетний обстріл сім'ї тощо.

Щоб не стати жертвою шахраїв, варто ретельно перевіряти інформацію (аккаунт волонтера у соцмережах, контакти фонду тощо), достовірність осіб, які потребують фінансової підтримки, актуальність викладених фотографій.

Зазвичай гроші для їхніх потреб збирають через соціальні мережі, а пожертвування просять переказувати на картку фізичної особи. Використання особистих банківських карток – поганий знак. Офіційний благодійний фонд (і його представник) повинен мати офіційний розрахунковий рахунок.

Відсутні контакти для зворотного зв'язку, неактивні соцмережі

Щоб пожертвування принесло користь, перевіряйте контакти фонду. На сайті організації мають бути вказані не лише реквізити для грошового переказу, а й номери телефонів, які діють, фізична/юридична адреса, посилання на офіційні акаунти в соціальних мережах. Зверніть увагу, що вони мають регулярно оновлюватися і містити реакції з боку підписників.

Не варто переказувати гроші організаціям, контакти для зворотного зв'язку з якими недоступні.

Бажано, щоб крім них на сайті також була представлена інформація про керівництво фонду, команду, фінансові звіти й офіційний розрахунковий рахунок.

Підроблений сайт

Перевірка домену сайту не забере багато часу, але мінімізує ризик потрапляння на фішинговий онлайн-майданчик, тобто підроблений сайт, який маскується під ресурси благодійного фонду.

Як стверджують експерти, на хвилі військових дій і величезної кількості людей, які потребують допомоги, фішинг розвивається настільки стрімко, що якісні фейкові сторінки дедалі важче відрізнити від справжніх – домени можуть відрізнятися лише кількома символами.

Дізнатися, чи сайт не фішинговий, легко. Перевірте домен в адресному рядку, порівнявши його з початковою адресою домену. Фішингові сайти використовують схожі домени для інтернет-користувачів. Наприклад, домен благодійного фонду має такий вигляд: helpukrainenow.com. Домен фішингового сайту може мати такий вигляд: help ukrainewar.com.

Домени зовні однакові, але пишуться з незначними відмінностями.

Відсутня інформація про фонд в youcontrol.com.ua

Сервіс перевірки контрагентів youcontrol.com.ua також допоможе підтвердити справжність благодійного фонду. Зокрема, тут можна дізнатися про статус юридичної особи (чи не перебуває вона в процесі скорочення), дату реєстрації, організаційно-правову форму, контакти тощо.

Дедалі більше шахраїв збирають гроші під виглядом допомоги українцям. Як не попастися на гачок аферистів /Фото 1

Фейкові новини про фонд

Шахраї чудово знають: що більше ЗМІ пишуть про діяльність благодійної організації, то більше їм довіряють і жертвують.

Уважно вивчіть результати пошуку за ключовими запитами: назва фонду, заходи, власник фонду, команда фонду.

Зверніть увагу не лише на системність та кількість згадок про фонд, а й на якість ЗМІ. Розміщення новин фонду в провідних інформаційних агентствах і ключових регіональних медіа свідчать про його надійну репутацію, у той час як публікації на сайтах «третього ешелону» (або відсутність у ЗМІ новин організації) є приводом для того, щоб замислитися.

Де шукати надійні фонди

Перевірка фонду на благонадійність й у мирний час була непростим завданням, а під час війни – це справжній челендж. Тому доведеться або витратити час на самостійну перевірку фонду, або надсилати внески організаціям, які вже пройшли перевірку та відповідають усім критеріям безпеки.

Список благодійних фондів, які ефективно підтримують українські війська й український народ.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні