Сергій Шакалов, співвласник і генеральний директор Kness. /надано пресслжбою Kness
Категорія
Компанії
Дата

Як врятувати компанію, орієнтовану на ринок, якого більше немає? Кейс одного з найбільших в Україні виробників сонячних панелей – Kness

Сергій Шакалов, співвласник і генеральний директор Kness. Фото надано пресслжбою Kness

Криза неплатежів у зеленій енергетиці залишила без замовлень одного з найбільших в Україні виробників сонячних панелей – Kness. Повномасштабна війна змусила шукати порятунку за кордоном. Чи вистачить завзяття пережити найглибшу кризу? 

Новий номер журналу Forbes Україна /Олександр Чекменьов

Новий номер журналу Forbes Україна

Цей матеріал із останнього номера Forbes. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: 50 найбільших експортерів країни, вісім детальних кейсів вдалої експансії, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та все про ШІ-лихоманку.

Криза неплатежів у 2020 році перервала бум зеленої енергетики: потужність сонячних електростанцій в Україні зросла за шість років у 15 разів, до більш як 6 ГВт. Десятки інвесторів, серед яких іноземці та найбагатші українці, потребували девелоперів. Українська енергокомпанія Kness, яка заявила про себе раніше за інших, побудувала майже 20% сонячних станцій. 

Щоб задовольнити попит, що підживлюється високим «зеленим» тарифом, у лютому 2019‑го Kness запустила перший в Україні завод із виробництва сонячних панелей потужністю 600 панелей на день. Компанія збиралась подвоїти потужності, проте у березні 2021‑го завод зупинився через відсутність замовлень. 

Обслуговування запровадженого у 2010 році стараннями впливового віцепрем’єра Андрія Клюєва найвищого у Європі тарифу на сонячну енергію виявилося не під силу державі. Восени 2020‑го борг перед інвесторами перевищив 23 млрд грн. Інвестори погодились на зниження тарифу, виплати відновилися, але будівництво нових станцій – ні. У 2020–2021 роках в Україні збудували 288 МВт, свідчать дані ExPro Consulting. 

У 2021 році чистий дохід Kness скоротився майже у 10 разів порівняно з піковим 2019‑м, до 590 млн грн. Виторг у 2022‑му – 1,2 млрд грн, збиток – 50 млн грн. Співвласник і генеральний директор Kness Сергій Шакалов збирається повернути прибутки у 2023 році. Який у нього план?

Диверсифікація

Як врятувати компанію, орієнтовану на ринок, якого більше немає? Падіння ринку зеленої енергетики застало компанію зненацька. «Почали диверсифікацію», – каже Шакалов. У 2021‑му Kness розробила прототип energy storage потужністю 1 МВт та ємністю 1 МВт на годину, який встановили на території компанії у Вінниці. Павербанки накопичують сонячну енергію вдень і відпускають у систему вночі. Україна потребувала 500 МВт energy storagе у 2020 році, повідомляло «Укренерго». 

Запуск виробництва запланований на кінець 2023-го. Окупність інвестицій Шакалов оцінює у три роки. Побудова системи на 1 МВт, за даними «Укренерго», коштує $500 000−800 000. 

Компанія належить студентським друзям по Вінницькому політеху: Сергій Шакалов, 46, здійснює операційне управління, Іван Векірчик, 46, відповідає за фінанси, Євген Дідиченко, 46, – за розробку систем збереження енергії. Юрій Таранюк, 47, – з літа 2022-го служить у лавах ЗСУ. 

Як збільшувалась потужність промислових сонячних станцій в Україні, МВт

Як збільшувалась потужність промислових сонячних станцій в Україні, МВт

У пошуках Ельдорадо 

У 2022 році потужність сонячних панелей у Польщі зросла на 67%, до 11,9 ГВт. Середня динаміка зростання решти відновлювальної енергетики скромніша – 7%, свідчать дані Rynek elektryczny. 

Польща входить до трійки розбудовників сонячних електростанцій зі збільшенням потужностей на 4,9 ГВт. Попереду тільки Німеччина та Іспанія, йдеться у звіті консалтингової компанії Solargis. 2021 року Інститут відновлюваної енергетики Польщі оцінював місцевий ринок будівництва сонячних панелей у $3,3 млрд. «Дохідність співставна з українською на піку розвитку зеленої енергетики», – каже Шакалов. Ціль – закріпитись на польському ринку. 

У 2025 році сукупна встановлена потужність сонячних електростанцій сягне 20 ГВт, прогнозує Інститут відновлюваної енергетики Польщі. До 2030-го цей показник збільшиться на 43%. 

Частка альтернативних джерел енергії у структурі генерації, %

Частка альтернативних джерел енергії у структурі генерації, %

Девелопери ледве встигають задовольняти попит, каже Адрієн Фуше, засновник компанії GreenFuture з будівництва сонячних електростанцій у Польщі. Дефіцит підрядників на польському ринку сонячних панелей він оцінює у 20%. «Знайти розробника нового проєкту складно», – повідомляє юрист Dentons, який супроводжує проєкти у сфері відновлюваної енергетики, Максим Сисоєв. 

Kness Polska, яка працює з середини 2021-го у Вроцлаві, не може похизуватись великими здобутками. На кінець 2022-го Kness виконує будівельно-монтажні роботи на невеликих електростанціях сумарною потужністю 62 МВт. «Треба збудувати репутацію», – каже співзасновник і керівний партнер компанії UDP Renewables Сергій Євтушенко. У Kness для цього все є. «Вони вигадують ефективні технічні рішення, які обходяться клієнту значно дешевше, – пояснює Євтушенко, який був клієнтом компанії. – Але за винахідливість просять ціну вищу, ніж у конкурентів». 

надано пресслжбою Kness

Перевинайти себе. Вінницький завод із виробництва сонячних панелей 1,5 року шукав клієнтів. Знайшов у Польщі. Фото надано пресслжбою Kness

Валовий прибуток бізнес‑юніта у Польщі за 2022 рік становив €300 000, повідомили у пресслужбі Kness. Інвестиції в польський напрям Шакалов оцінює в €2 млн.

У польському офісі працюють майже 180 людей. Монтажники – переважно поляки, каже Шакалов. Раніше в Kness працювало близько 800 співробітників, зараз – 750. 

Наприкінці 2022-го Kness отримав контракт із розробки та будівництва СЕС у Польщі. «Півтора року до генпідряду – це недовго,– переконує Євтушенко.– У цій сфері один проєкт втілюється до дев’яти місяців». Шакалов не розкриває комерційні деталі, втім запевняє, що проєкт робить окупним вихід на польський ринок. Частину обладнання, наприклад металоконструкції, виготовлятиме завод у Винниці.

В Україну через Європу 

Шакалов дивиться в бік країн Балтії, Румунії, Албанії, Північної Македонії. У виході на нові ринки враховано досвід Польщі, де компанія довго не могла отримати великих контрактів. Перед відкриттям представництва Kness відряджає представників для вивчення місцевої специфіки та пошуку замовників. У листопаді 2022‑го компанія відкрила Kness Baltic із офісом у Ризі, після того як отримала генпідряд на будівництво сонячної електростанції. 

«Місія незмінна, – каже Шакалов. – Перехід України на 100% відновлюваної енергетики». Тепер шлях до цієї мети лежить через Європу.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні