Попри поширену думку, що IT – це лише розробники та QA, майже третина IT-фахівців займаються зовсім іншими речами, не повʼязаними з написанням коду. Отже, для входу в IT не обовʼязково вчитися програмуванню.
Мері Ротар, CEO онлайн-школи IAMPM, розповіла Forbes, чому в IAMPM немає курсів для програмістів, з яких професій найлегше перейти в IT, наскільки реально зараз знайти роботу людям без досвіду і хто може отримати бюджетне місце на курсах.
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
Скільки в IT не-програмістів?
Насправді в IT працюють 30% нетехнічних фахівців — людей, які не пишуть код. Це менеджери IT-проєктів та продуктів, бізнес-аналітики, менеджери з продажу, IT-маркетологи, HR.
IT-продукти та рішення — речі складні і для їх створення, просування та розвитку потрібно багато зусиль: побудувати правильний маркетинг, знайти клієнта та продати йому рішення, виявити технічні та бізнес-вимоги до продукту, запланувати хід проєкту, врахувати всі ризики, виконати зобовʼязання перед замовником та отримати прибуток для компанії.
Наскільки реально отримати роботу в IT спеціалісту без досвіду
Досвід є завжди! Наприклад, спеціаліст, який працював у логістиці, часто має хорошу англійську, вміє спілкуватись з людьми, але має труднощі з «технічними науками». Як перекваліфікуватися на «айтівця?» Вчитися на програміста довго, а ось нетехнічним фахівцем можна стати за 2 місяці, якщо у вас є певний набір навичок, а саме:
- Вміння спілкуватися з людьми, домовлятися, вирішувати конфлікти — без цих скілів не стати Project Manager чи Sales.
- Хороша іноземна мова: англійська, звичайно, must have, але досконале знання мови іншої країни може бути плюсом і переважить відсутність досвіду.
- Аналітичні навички, здатність працювати з великими обсягами інформації дуже потрібні бізнес та data-аналітикам.
- Досвід у продажах, здатність спілкуватися з великою кількістю людей, стійкість до стресу допоможуть стати хорошим IT Sales та BizDev менеджером.
- Диджитал-маркетологи та власники невеликих бізнесів можуть сміливо пробувати свої сили у розвитку IT-продуктів.
Звичайно, в IT є своя специфіка і потрібні додаткові скіли: знання технічних термінів, етапів розробки, розуміння, як вести IT-проєкт, але цьому можна навчитися за короткий час.
Чи можливо освоїти нову професію самостійно
До 24 лютого було багато якісних платних та безплатних курсів для нетехнічних IT-фахівців, можна було вчитися самому та витратити на це скільки завгодно часу. Але війна все змінила: люди втратили роботу і потребували швидкої перекваліфікації. Зараз важливо знайти інтенсивне навчання, здобути практичні навички, одразу спробувати себе у новій ролі — і почати заробляти.
Безкоштовні програми можуть дати хорошу теорію, але ви не освоїте в теорії як виявити вимоги до програми, мотивувати команду, спланувати проєкт і довести його до завершення — тут потрібно вчитися у живої людини, експерта.
Саме тому вже в березні ми відновили живі навчальні вебінари. Люди приходили, щоб послухати та поговорити про робочі питання: як переконати клієнта співпрацювати з українською компанією, як допомогти команді зібратися, врахувати ризики, планувати в умовах невизначеності.
Зараз ми концентруємось на неминучому онлайні, постійному аналізі ринку вакансій, актуалізації програм під ситуацію та підтримці наших студентів. З початком масштабних військових дій багато людей втратили роботу та розглядають сферу IT як новий варіант для себе. Тому ми запустили безкоштовні мінікурси за кожною спеціальністю, щоб люди розібралися, чи підходить їм обрана професія, — і не витрачали даремно гроші та час.
Розуміємо, що гроші для навчання є не у всіх, тому відкрили набір на бюджетну освіту на курсах, не просто щоб допомогти новими знаннями, а з метою працевлаштування. Безкоштовні місця ми надаємо виключно за свої гроші, тому вимагаємо максимального залучення до навчання, натомість гарантуємо разом зі студентом дійти до мети — до працевлаштування в IT-компанію.
Наскільки реально знайти роботу після курсу
Усі чули думку, що новачкові влаштуватися на роботу важко, бо в кожній вакансії пишуть «фахівець із досвідом». По-іншому й не напишуть, інакше на компанію рине потік нерелевантних кандидатів.
На практиці не всі вакансії мають на увазі під «досвідом» саме роботу в IT-компанії. Зараз ми постійно моніторимо ринок і збираємо відповідні пропозиції від партнерів, щоб запропонувати нашим студентам. Потрібний досвід даємо на курсах через домашні завдання та пет-проєкти. Звісно, доведеться попрацювати, пошук роботи триває кілька місяців, але той, хто шукає — завжди знайде.
Постійний моніторинг ринку та звʼязки з партнерами дозволяють нам працевлаштовувати найкращих студентів. В IT-компанії часто беруть за рекомендаціями, адже з резюме важко зрозуміти, наскільки навички відповідають практиці. Здатність кандидата до концентрації, стабільної роботи — видимі лише якщо працював із людиною або навчав її. Ми знаємо своїх студентів, тому особисто рекомендуємо тих, хто зміг закінчити курс та виконати всі домашні завдання навіть за нинішніх умов підвищеного стресу.
А якщо всі «підуть в айті» — й місця закінчаться?
Я впевнена, що вакансії на українському ІТ-ринку будуть. Зараз залишили ринок російські та частково білоруські підрядники, які продавали послуги на захід, а це означає приплив західних клієнтів на український ринок.
До війни компаніям не вистачало грамотних нетехнічних фахівців, і після лютневого стиснення ринок вакансій поступово знову повертається до довоєнних показників. Потрібні будуть люди, які можуть керувати, взаємодіяти з технологіями, хоча самі не є технарями. Фахівці потрібні, й цю думку наочно демонструє динаміка нетехнічних вакансій за квітень-травень 2022 р.
Не лише вижити, але й розвиватися
Зараз в онлайн-освіті передбачувано збільшився попит на курси для новачків. Бізнес-аналіз, управління IT-проєктами, продаж IT-продуктів — це сфери, з яких найлегше стартувати в IT.
Занурення в одну сферу дозволяє нам швидко бачити тренди, тому ми навчаємо middle і навіть senior спеціалістів. Досвідчені українські айтівці зацікавлені перейняти знання колег на курсах та розібрати на воркшопах ситуації зі своїх проєктів.
Зазвичай в IAMPM збираються студенти з різних компаній, але буває, що компанія має конкретний запит на навчання групи співробітників. На наших корпоративних потоках вчились менеджери та бізнес-аналітики із Ciklum, S-PRO, ZeBrains.
Ми думали, що корпоративне навчання зупиниться під час війни, але навпаки, приходить більше заявок від компаній. Керівництво почало інвестувати у знання своїх спеціалістів, бо ціна помилки сильно зросла.
Тому саме зараз ми бачимо у своїй роботі особливу місію — розвивати нетехнічне ІТ у всіх його проявах: від новачків, які хочуть змінити своє життя та знайти застосування знанням, до фахівців із десятками років досвіду, які представляють Україну на світовій арені.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.