Фото надані MITP
Категорія
BrandVoice
Дата

Українське ІТ шукає можливості. Moldova Innovation Technology Park – перспективний хаб Східної Європи

5 хв читання

Фото надані MITP

Галузь IT – одна з опорних гілок української економіки, яку не оминула війна. Хоча початок вторгнення не став перешкодою для ефективної роботи айтівців, значна частина компаній відкрили додаткові офіси за кордоном, деякі здійснили релокейт. 

Релокейт: куди переміщуються ІТ-компанії 

За даними дослідження асоціації IT Ukraine разом із юридичною фірмою Sayenko Kharenko, понад 50% українських компаній не здійснювали релокейт, водночас 26% провели часткову релокацію за кордон зі збереженням основних офісів в Україні. 

Це свідчить, що ІТ-бізнес радше прагне мати додатковий офіс у безпечній локації та нарощувати свої можливості в інших країнах, аніж повністю перенести бізнес. Найпопулярніші країни для релокації – Польща, Німеччина, Португалія, Нідерланди, Туреччина, Словаччина, Чехія, Молдова та Хорватія. 

Є й держави, які створюють пільги для українського ІТ-сектора. До прикладу, Молдову варто розглядати як привабливу опцію з демократичною податковою політикою, розвиненою ІТ-інфраструктурою та низкою інших переваг.

Лише 7% єдиного податку та IT-віза: що доступно резидентам Moldova Innovation Technology Park

Відкриття проєкту Moldova Innovation Technology Park (MITP) у 2018 році стало переломним моментом для становлення Молдови як потужного технологічного центру у Східній Європі. 

Українське ІТ шукає можливості. Moldova Innovation Technology Park – перспективний хаб Східної Європи /Фото 1

Фото надані MITP

Парк надає українським IT-компаніям та розробникам можливість вільно обирати форму присутності в країні: можна обрати «віртуальну присутність», яка не обмежує компанію щодо її територіального розташування. Водночас MITP має механізм спрощеного оформлення іноземних ІТ-спеціалістів і менеджерів, що дає можливість перемістити всю компанію без зайвих барʼєрів, якщо така потреба виникне.

Крім того, Молдова пропонує унікально низький, єдиний податок на ІТ-діяльність – лише 7%. Це майже втричі менше, ніж оподаткування в Естонії, та вигідніше, ніж у Болгарії чи Румунії. Фактично це найнижче оподаткування в усій Європі. 

Українське ІТ шукає можливості. Moldova Innovation Technology Park – перспективний хаб Східної Європи /Фото 2

Фото надані MITP

Переваги резидентства в «Парку» цілком очевидні для будь-якої ІТ-компанії, яка шукає можливості оптимізувати податковий тягар і зменшити регуляторні бар’єри для сталого розвитку своїх проєктів. Наразі резидентами «Парку» є близько 1200 компаній та більш як 15 000 фахівців з понад 40 країн. 

Уже більш як 10 українських компаній повноцінно працюють у MITP, на додаток до великої кількості українських талантів та фахівців. Іван Паскаль, засновник XFamily, один з українських підприємців, що стали резидентами «Парку». 

Іван Паскаль

Підприємець – резидент MITP, власник IT-компанії XFamily

Ми у XFamily обрали Молдову як країну для подальшого розвитку нашої компанії з багатьох причин, насамперед макроекономічних. Влада країни готова інвестувати в розвиток економіки та поліпшити добробут місцевого населення. Тут є прозорі, комфортні та стабільні умови для розвитку бізнесу. 

Найвагомішою перевагою для нас є єдиний податок 7%, який сплачується за спрощеною системою адміністрування одним платежем. Це значно полегшує бізнес-процеси. Також ми дуже вдячні місцевій владі за надання нам усієї необхідної інфраструктури.

Додаткові переваги резидентства у MITP

Українське ІТ шукає можливості. Moldova Innovation Technology Park – перспективний хаб Східної Європи /Фото 3
  • Унікально низький єдиний податок 7%. Приваблива податкова політика, що передбачає сплату роботодавцем чи компанією-резидентом лише одного уніфікованого податку у 7%, водночас працівники не сплачують жодних додаткових податків. Така політика зберігатиметься мінімум до 2026 року. Також резидентам пропонують повне медичне страхування та соцпакет. 
  • IT Visa та спрощені умови для працевлаштування. За програмою IT Visa можна легко отримати дозвіл на проживання з метою роботи на два роки (для IT-фахівців) або на чотири роки (для IT-менеджерів). Крім того, така віза передбачає дозвіл на життя та роботу для всіх членів сімей цих працівників. Для українців процедура отримання IT Visa діє за спрощеним процесом. 
  • Значний іноземний капітал. У MITP майже 200 компаній-резидентів мають іноземний капітал із більш як 40 країн – у цих компаніях залучено 55% усього молдавського ІТ-сектора. MITP довіряють не лише іноземні інвестори, а й дедалі більше талантів з-за кордону, що створює активне та професійне ком’юніті для розвитку. 
  • Міжнародні інвестиції. Розвиток молдавської ІТ-екосистеми фінансують та підтримують міжнародні організації, як-от USAID та Естонський центр міжнародного розвитку (ESTDEV), а також Future Technologies Activity (FTA), який реалізує Chemonics за фінансової підтримки USAID та Швеції. Українські IT-спеціалісти змогли продовжити свою професійну діяльність у заснованих USAID центрах передового досвіду, таких як Mediacor, Tekwill та Artcor.
Українське ІТ шукає можливості. Moldova Innovation Technology Park – перспективний хаб Східної Європи /Фото 4

Фото надані MITP

Наталія Донцу, адміністраторка Moldova Innovation Technology Park, розповідає, що керівництво «Парку» з перших днів війни працювало над пропозиціями для українських компаній, які шукали безпечну локацію для свого офісу чи працівників. Адміністратори створили додатковий інформаційний ресурс для українських біженців та сприяли створенню спрощених умов для працевлаштування. 

Наталія Донцу

Наталія Донцу

Адміністраторка Moldova Innovation Technology Park

Український ІТ-сектор – надзвичайний та прогресивний, проте ми не ставимо собі за мету «переманити» компанії у Молдову. Радше нашою ціллю є запропонувати безпечну та зручну можливість, якою українські компанії могли б користуватися, скільки вважають за потрібне.

Новий ІТ-хаб Східної Європи: чому додатковий офіс варто відкрити у Молдові

ІТ є одним із найважливіших секторів економіки Молдови, який у 2021 році становив 4,2% загального ВВП країни – за останні шість років цей показник зріс утричі. Крім того, галузь займає 11% від загальних експортних потужностей країни. Прогнозується, що обсяг обороту з ІТ-індустрії продовжуватиме зростати й у 2022 році, попри очікуваний економічний спад. Окрім того, з перших днів російського вторгнення Молдова створила умови для легкого працевлаштування українських біженців.

Українське ІТ шукає можливості. Moldova Innovation Technology Park – перспективний хаб Східної Європи /Фото 5

Премʼєр-міністерка Республіки Молдова Наталія Гаврилиця вважає, що Молдова має потенціал стати однією із провідних технологічних країн у регіоні, тому активно інвестує в освіту, дослідження та розробки, інновації та цифрову економіку.

Наталія Гаврилиця

Наталія Гаврилиця

Прем'єр-міністерка Республіки Молдова

Молдова як ніколи відкрита для іноземних талантів і зацікавлена ​​у партнерстві з найкращими людьми в технологічному секторі, включаючи українських ІТ-фахівців. Ми працюємо з нашими європейськими партнерами, щоб зробити нашу країну більш привабливою для ІТ-бізнесу й талантів.

Окрім перспективної бізнес-спільноти, у Молдові хороша якість життя та гостинне середовище для сімей – країна прийняла найбільшу кількість українських біженців на душу населення. 

Скотт Хокландер, директор USAID Moldova Mission, зазначає, що інвестиції в підприємницьку екосистему Молдови та зокрема у MITP створюють фундамент для інновацій, а також генерують високооплачувані робочі місця. 

Лише у 2021 році ІТ-індустрія Молдови заробила $425 млн, що на 37% більше, ніж у 2020-му. З цієї суми $345 млн було отримано резидентами MITP.

Скотт Хокландер

Скотт Хокландер

Директор USAID Moldova Mission

Ми давно підтримуємо ІТ-індустрію Молдови й тісно співпрацюємо з урядом країни щодо впровадження реформ з цифровізації, оскільки це трансформаційний сектор, який має потенціал зростання. Сьогодні IT є одним з найбільш прогресивних та перспективних секторів економіки Молдови. 

Українське ІТ шукає можливості. Moldova Innovation Technology Park – перспективний хаб Східної Європи /Фото 6

Фото надані MITP

Джордж Теодореску, підприємець – резидент MITP, бачить майбутню роль Молдови як високоякісного ІТ-кластера.

Джордж Теодореску

Джордж Теодореску

Підприємець – резидент MITP, власник компанії MixBook

Моя компанія приєдналася до «Парку», коли там було близько 50 резидентів, а зараз їх уже понад 1000. Це партнерство принесло величезну цінність для бізнесу. Також у Молдові діє низка законів, які спрощують ведення бізнесу для ІТ-компаній та фахівців. Дедалі більше інвесторів не лише вкладають капітал, а й переміщують свої офіси сюди.

ІТ у Молдові – найшвидша за зростанням та розвитком галузь, і MITP відіграє у цьому дуже важливу роль. 

Для українських ІТ-компаній та фахівців резиденція у MITP – це надійна, безпечна та вигідна можливість для розширення бізнесу, відкриття додаткового офісу, а також для повного чи часткового релокейту

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні