Forbes оцінює статки американського підприємця Ілона Маска у $260 млрд, що робить його найбагатшою людиною на Землі. Проте, майже усі статки Маска заховані у двох активах – компаніях Tesla та SpaceX. Знайти $43 млрд на оголошену 14 квітня купівлю Twitter – завдання не з простих. Як Маск може профінансувати угоду
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Викупивши наприкінці березня 9,2% акцій соціальної мережі Twitter, Ілон Маск зрозумів, що цього недостатньо, аби мати вплив на політику компанії. 14 квітня, Маск оголосив, що хоче повністю прибрати до рук Twitter, викупивши його приблизно за $43 млрд – це $54,2 за акцію. Пропозиція вигідна, зважаючи на те, що зараз одна акція Twitter коштує $45 у порівнянні з $70 минулого року. Але чи є у Маска гроші, щоб фінансувати угоду та чи погодяться на неї інші акціонери Twitter – відкрите питання.
Більшість джерел, дотичних до угоди, розповідають іноземним ЗМІ, що рада директорів Twitter налаштована відхилити пропозицію Маска. Їх лякає його непередбачуваність, погляд на майбутнє компанії та відсутність чіткого плану щодо оплати угоди. За джерелами Bloomberg, рада директорів навіть ухвалила так звану «отруйну пігулку» – план, який захистить акціонерів від небажаного поглинання. Працівники Twitter теж скаржаться на зміни: у багатьох є опціони компанії й не відомо, що з ними буде, коли бізнес стане приватним.
Маск і сам не хоче віддавати повну суму за Twitter: він каже, що має гроші для угоди, але хотів би зберегти «якомога більше акціонерів». Капіталізація Twitter зараз $37 млрд. Найбільший акціонер – фонд Vanguard Group, який цього тижня збільшив свою частку до 10,3%, випередивши Маска. У портфоліо Vanguard є десятки технологічних компаній, адже він зазвичай інвестує в індекси та не втручається у політику бізнесів.
Для Маска ж економіка питання не так важлива, як реальний вплив. Він хоче зробити Twitter захисником свободи слова, дати більше прав голосу користувачам та опублікувати код платформи на GitHub, щоб кожен розробник мав до нього доступ. Якщо рада директорів Twitter відкине його пропозицію, Маск «перегляне свій статус акціонера компанії». Це ускладнює ситуацію, бо тоді акції здешевшають.
Щоб купити Twitter, Маску треба зібрати близько $36 млрд від заявленої суми, адже він уже володіє понад 9% компанії. Для цього Маск може продати акції своїх компаній – космічного стартапу SpaceX, який оцінюють у $100 млрд або Tesla, капіталізація якої понад $1 трлн. Це не найкращий план, адже продаж акцій цих компаній потягне за собою великі податки та розмиє частку Маска, а отже й контроль над ними.
Інший варіант – конвертувати акції у банківський кредит. Тут є дві проблеми. Перша – не всі банки готові працювати з Маском. Вони вже знають, що один його твіт може посіяти паніку на фінансовому ринку. Зокрема JPMorgan наприкінці минулого року вимагав у суді в Маска $162 млн через те, що у 2018 той написав у Twitter, начебто хоче зробити Tesla приватною компанією.
Інша проблема – обмеження на конвертацію акцій. Так, Tesla дозволяє керівникам брати в позику 25% своїх акцій. У компанії Маск має частку $176 млрд – це дозволило б йому покрити вартість Twitter, проте Маск ще раніше заставив майже половину акцій Tesla під особистий кредит, що зменшує його ліміт до $21 млрд.
Один із варіантів, який більш-менш вигідний Маску – знайти компанії, які можуть «позичити» йому готівку. Деякі приватні інвестори готові профінансувати угоду Маска, адже менше бояться ризику, ніж банки, пише Financial Times. За оцінками FT, такі інвестори можуть дати Маску від $10 до $15 млрд на купівлю Twitter.
«Який би спосіб фінансування Маск не обрав, саме від нього залежатиме майбунє Twitter», — сказав FT Ніл Беглі, аналітик Moody’s.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.