Джо Байден погрожує накласти санкції на активи Путіна. А яким саме багатством володіє президент Росії? Три теорії
Категорія
Картина дня
Дата

Джо Байден погрожує накласти санкції на активи Путіна. А яким саме багатством володіє президент Росії? Три теорії

5 хв читання

Головне питання, коли президент США Джо Байден говорить про санкції щодо активів Володимира Путіна: з чого саме складається багатство президента Росії? Та й як Путін, який все життя обіймав державні посади, накопичив його?

Відповіді на це Forbes шукає 20 років. Розібратися в багатстві Путіна – це те ще завдання. Воно навіть складніше, ніж знайти таємних спадкоємців, порахувати активи інших глав держав або, скажімо, наркоборонів – за роки ми змогли розкопати фінанси багатьох.

До розкриття особистого багатства ми ставимося серйозно, особливо у Росії. Редактор-засновник «Forbes Росія» Пол Хлєбніков ризикував життям заради цієї справи. Його застрелили на вулиці у Москві у 2004 році. У той час він розслідував активи російських олігархів-початківців.

Де ж знахотиться і з чого складається багатство Путіна, на яке Байден загрожує накласти санкції через російську агресію проти України? Точної відповіді у нас немає, але, спираючись на багаторічний досвід, джерела та експертизу, Forbes висуває три теорії.

Перша теорія: модель Ходорковського

Forbes почав дізнаватися про багатство Путіна з дослідження російських мільярдерів у 1997 році. Пізніше, 2002 року, видання опублікувало статтю Хлєбнікова – профайл висхідного тоді мільярдера Михайла Ходорковського.

На той час на компанію Ходорковського ЮКОС припадало 17% видобутку нафти в Росії. У Кремлі вважалося, що вона має значний вплив. Особисті статки Ходорковського становили $3,7 млрд, і він був найбагатшою людиною в Росії. Один із його колишніх співробітників колись був міністром палива та енергетики, інший – заступником голови адміністрації Путіна. Протягом наступного року статки Ходорковського подвоїлися.

А у жовтні 2003 року Ходорковського посадили до вʼязниці за шахрайство та ухилення від сплати податків – звинувачення, які він заперечував.

Мало хто сумнівався, що за арештом, заморожуванням активів і зрештою крахом компанії Ходорковського стояв Путін. Доля мільярдера стала уроком для інших російських олігархів. І все ж таки залишається питання: яку частину статків Ходорковського Путін забрав собі?

Американський фінансист Білл Браудер, який вів великий бізнес у Росії і стоїть за законами Магнітського, багато років стежив за цією історією. Він упевнений, що після арешту Ходорковського Путін уклав угоду із провідними олігархами країни. «Ви віддаєте мені 50% своїх статків, а решту 50% я залишаю вам – такою була угода, – розповідає Браудер. – Якщо ви не погоджуєтесь, він забере 100% ваших статків і кине вас до вʼязниці».

Ґрунтуючись на цій теорії, Браудер підрахував у 2017 році, що статки Путіна становлять $200 млрд. На той момент такий статок зробив би його найбагатшою людиною у світі. Розрахунок Браудера був простий: він склав статки всіх російських олігархів і розділив на два.

Петро Авен, який очолює найбільший приватний банк Росії, і статки якого Forbes оцінює в $4,8 млрд, підтвердив цю теорію. Авен сказав Роберту Мюллеру під час розслідування про втручання у вибори 2016 року, що він був одним із 50 російських бізнесменів, які регулярно зустрічаються з Путіним у Кремлі. «Авен сказав, що серйозно ставився до цих зустрічей і розумів, що будь-які пропозиції або критичні зауваження, зроблені Путіним під час них, були непрямими наказами, і що для Авена будуть наслідки, якщо він не виконає їх», – йдеться у звіті Мюллера.

Друга теорія: мафія

Інший сценарій – Путін допомагає своїм друзям та сімʼї розбагатіти, надаючи їм державні контракти чи бізнес. Натомість, згідно з теорією, він отримує відкати готівкою або частки в компаніях. У певному сенсі це схоже на мафіозну структуру, в якій поплічники та виконавці (у даному випадку, мільярдери) у вічному боргу перед босом (Путіним). Вони роблять брудну роботу – він отримує частку.

За словами шведського економіста Андерса Ослунда, автора книги «Російський клановий капіталізм» (2019 рік), Путін найняв членів сімʼї, друзів дитинства, охоронців та інших осіб, щоб берегти його гроші. За його оцінками, кожна людина має від $500 млн до $2 млрд, а власний капітал Путіна – $100–130 млрд.

Серед наближених Путіна, які стали надзвичайно багатими, – його колишній спаринг-партнер із дзюдо Аркадій Ротенберг, із яким вони досі грають у хокей. Ротенберг отримав понад $7 млрд у межах різних державних контрактів напередодні Олімпіади у Сочі. Гроші були призначені для всього поспіль – від контракту на будівництво електростанції до розвитку гірськолижних курортів. Нещодавно Ротенберг, чиї брат Борис та син Ігор теж мільярдери, сказав, що це він володіє величезним комплексом будівель на березі Чорного моря, який російський опозиціонер Олексій Навальний прозвав «палацом Путіна».

Ще є Кирило Шамалов, колишній зять президента РФ. Син давнього друга Путіна Шамалов почав користуватися своїми сімейними звʼязками, коли став головним радником юридичного відділу Газпромбанку, одного з найбільших фінансових інститутів Росії. Але для нього все стало ще краще, коли він таємно одружився з донькою Путіна (цей факт заперечують).

Після весілля Шамалов купив 17% акцій нафтокампанії «Сібур» у іншого друга Путіна, Геннадія Тимченка. Кошти зайняв у Газпромбанку – установі, яка відповідає за дві третини багатства Путіна, каже Аслунд. Шамалов став мільярдером у 34 роки, за три роки після весілля. Шлюб, одначе, був розірваний десь у 2016-му чи 2017 році, а Шамалов, як повідомляється, втратив статки і був змушений продати свою частку в «Сибурі».

Один із найближчих друзів Путіна – віолончеліст Сергій Ролдугін. Вони потоваришували в молодості в Санкт-Петербурзі, Ролдугін познайомив Путіна з його тепер уже колишньою дружиною. OCCRP у розслідуванні Panama Papers у 2016 році повʼязувало імʼя Ролдугіна із мережею компаній, оборот яких – до $2 млрд. Він володіє активами на $100 млн, писало видання. Ролдугін розповів The Guardian, що гроші надійшли від пожертв багатих бізнесменів на покупку музичних інструментів для бідних студентів.

«Що ви багатші, то більш залежні, – каже Аслунд. – Багатство не дає свободи, особливо у Росії. Так багато речей може статися, коли у вас дуже багато грошей».

Третя теорія: блеф

Суть теорії: Путін майже не має грошей. Він просто хоче, щоб люди думали, що він багатий, тому що це надає йому ваги.

За документами, це так і є. У його офіційному фінансовому звіті, який щорічно публікується Кремлем, зазначається, що його дохід за 2020 рік – близько $140 000. Єдині активи, на які він претендує – три автомобілі, трейлер, квартира площею 74 кв. м, гараж на 18,5 кв. м та службова квартира на 148 кв. м із двома паркомісцями.

Ніяких згадок про його вражаючу колекцію наручних годинників високої якості або «палац Путіна» (яким він нібито володіє; він заперечує), не кажучи вже про величезне «портфоліо» палаців, яхт і літаків, які він використовує як президент Росії.

Деякі спостерігачі наводять ці щедрі атрибути державної влади як приклад того, чому Путіну не потрібне особисте багатство. «Уся країна у нього на побігеньках, – писав колумніст Bloomberg Opinion Леонід Бершидський у 2013 році. – Путіну достатньо клацнути пальцями, і держкомпанії поступляться активами його друзям задешево. Йому досить шепнути, і багаті приватні бізнесмени скинуться на шикарний ремонт президентської резиденції».

Зрештою, Путін може і не потребувати грошей, поки складається враження, що вони в нього є, – разом із владою, яку гроші зазвичай дають. Зараз Путін залякує та погрожує Україні. Можна дивитися на цю теорію і сподіватися, що його загрози – просто блеф.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні