Економіка країн-кандидатів зростає швидше, ніж членів ЄС. Що ще дає кандидатство. Інфографіка Forbes /Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна
Категорія
Світ
Дата

Економіка країн-кандидатів зростає швидше, ніж членів ЄС. Що ще дає кандидатство. Інфографіка Forbes

Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна

23 червня Європейська рада одностайно надала Україні статус кандидата в ЄС. У середньому країнам знадобилося понад 8 років, щоб стати повноцінними членами Євросоюзу. Проте реформи, які змушував виконувати ЄС, дали поштовх до розвитку національних економік ще на етапі кандидатства

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Випадок України унікальний – разом з кандидатством ЄС оприлюднив сім вимог, які країна має виконати, щоб зберегти статус. Тобто Україна отримала кандидатство «авансом», зазвичай умови для його отримання країні оголошують до рішення, а не після.

Серед вимог:

  • реформа Конституційного Суду;
  • судова реформа;
  • зміни антикорупційної політики, призначення керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • антиолігархічний закон;
  • гармонізація аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Статус кандидата не означає вступ до Європейського союзу, але дає зрозуміти – це реально. У середньому країни проходили шлях від кандидата до члена за 8,4 року, підрахували CASE. Найкоротшим цей строк був для Фінляндії – близько 3 років. Найдовшим для Туреччини – країна стала кандидатом у 1999 році і досі веде перемовини про членство. 

Кандидати та потенційні кандидати в ЄС можуть розраховувати на спеціальну допомогу від Європейської комісії (IPA). Програма розрахована на п’ять років і збільшується з кожним новим етапом. 

На 2007–2013 роки бюджет інструменту був €11,5 млрд. Його наступнику – IPA II – виділили €12,8 млрд на 2014–2020 роки. Бюджетный пакет IPA III (2021–2027) становить €14,16 млрд. На цю допомогу може розраховувати й Україна. 

Найбільше за програмою IPA II отримала Туреччина – €3,53 млрд за п’ять років, найменше Чорногорія – €279 млн. 

З початку 2014 року по січень 2022 ЄС та європейські фінансові організації вже виділили Україні понад €17 млрд у вигляді грантів та позик. Ще €4,5 млрд – після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, сказав заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква.

Інфографіка: Олександр Скоріченко

Інфографіка: Олександр Скоріченко

Статус кандидата на вступ до ЄС дає поштовх для розвитку економіки країни, яка його отримує. За підрахунками Forbes, з 1996 по 2020 рік ВВП країн-кандидатів зростав у середньому майже на 2% швидше, ніж у Євросоюзі. Це може пояснюватися декількома факторами. По-перше, економіка країн-кандидатів зазвичай поступається економікам членів ЄС, тому має більший потенціал до зростання. По-друге –фундаментальними реформами, що має зробити країна на шляху до членства, які й штовхають ВВП країни вперед.

Інфографіка: Олександр Скоріченко

Інфографіка: Олександр Скоріченко

За довоєнними розрахунками, якщо б Україна стала членом ЄС, то займала б 12,5% площі всього Європейського союзу, а українці становили б 8,4% від його населення.

Росія окупувала 21% території України. За прогнозами, річний ВВП України впаде в середньому на 30–40%.

Після повномасштабного наступу Росії з України виїхало 8 млн людей, говорить ООН. З них 2,9 млн вже повернулись додому. Таким чином, кожний восьмий українець виїхав після 24 лютого і досі не повернувся.

 

 

Матеріали по темі

 

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні