Економіка країн-кандидатів зростає швидше, ніж членів ЄС. Що ще дає кандидатство. Інфографіка Forbes /Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна
Категорія
Світ
Дата

Економіка країн-кандидатів зростає швидше, ніж членів ЄС. Що ще дає кандидатство. Інфографіка Forbes

2 хв читання

Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна

23 червня Європейська рада одностайно надала Україні статус кандидата в ЄС. У середньому країнам знадобилося понад 8 років, щоб стати повноцінними членами Євросоюзу. Проте реформи, які змушував виконувати ЄС, дали поштовх до розвитку національних економік ще на етапі кандидатства

⚡️Інвестуйте у свої знання з сайтом Forbes. Лише з 18 по 21 липня знижка 40% за промокодом FLASH. Отримайте доступ до матеріалів, які формують лідерів. Підписуйтеся.

Випадок України унікальний – разом з кандидатством ЄС оприлюднив сім вимог, які країна має виконати, щоб зберегти статус. Тобто Україна отримала кандидатство «авансом», зазвичай умови для його отримання країні оголошують до рішення, а не після.

Серед вимог:

  • реформа Конституційного Суду;
  • судова реформа;
  • зміни антикорупційної політики, призначення керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • антиолігархічний закон;
  • гармонізація аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Статус кандидата не означає вступ до Європейського союзу, але дає зрозуміти – це реально. У середньому країни проходили шлях від кандидата до члена за 8,4 року, підрахували CASE. Найкоротшим цей строк був для Фінляндії – близько 3 років. Найдовшим для Туреччини – країна стала кандидатом у 1999 році і досі веде перемовини про членство. 

Кандидати та потенційні кандидати в ЄС можуть розраховувати на спеціальну допомогу від Європейської комісії (IPA). Програма розрахована на п’ять років і збільшується з кожним новим етапом. 

На 2007–2013 роки бюджет інструменту був €11,5 млрд. Його наступнику – IPA II – виділили €12,8 млрд на 2014–2020 роки. Бюджетный пакет IPA III (2021–2027) становить €14,16 млрд. На цю допомогу може розраховувати й Україна. 

Найбільше за програмою IPA II отримала Туреччина – €3,53 млрд за п’ять років, найменше Чорногорія – €279 млн. 

З початку 2014 року по січень 2022 ЄС та європейські фінансові організації вже виділили Україні понад €17 млрд у вигляді грантів та позик. Ще €4,5 млрд – після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, сказав заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква.

Інфографіка: Олександр Скоріченко

Інфографіка: Олександр Скоріченко

Статус кандидата на вступ до ЄС дає поштовх для розвитку економіки країни, яка його отримує. За підрахунками Forbes, з 1996 по 2020 рік ВВП країн-кандидатів зростав у середньому майже на 2% швидше, ніж у Євросоюзі. Це може пояснюватися декількома факторами. По-перше, економіка країн-кандидатів зазвичай поступається економікам членів ЄС, тому має більший потенціал до зростання. По-друге –фундаментальними реформами, що має зробити країна на шляху до членства, які й штовхають ВВП країни вперед.

Інфографіка: Олександр Скоріченко

Інфографіка: Олександр Скоріченко

За довоєнними розрахунками, якщо б Україна стала членом ЄС, то займала б 12,5% площі всього Європейського союзу, а українці становили б 8,4% від його населення.

Росія окупувала 21% території України. За прогнозами, річний ВВП України впаде в середньому на 30–40%.

Після повномасштабного наступу Росії з України виїхало 8 млн людей, говорить ООН. З них 2,9 млн вже повернулись додому. Таким чином, кожний восьмий українець виїхав після 24 лютого і досі не повернувся.

 

 

Матеріали по темі

 

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні