Європейська Рада надала Україні статус кандидата в ЄС. Що це змінює для бізнесу? Як збільшиться допомога? Чи відкриється ринок ЄС? Forbes відповідає /ілюстрація Getty Images / Анна Наконечна
Категорія
Світ
Дата

Європейська Рада надала Україні статус кандидата в ЄС. Що це змінює для бізнесу? Як збільшиться допомога? Чи відкриється ринок ЄС? Forbes відповідає

3 хв читання

ілюстрація Getty Images / Анна Наконечна

Україна отримала статус кандидата у члени в ЄС. Цей статус вікриває для країни нові політичні та економічні можливості, дозволяє отримати фінансову допомогу, на яку можуть розраховувати лише кандидати.

Forbes розповідає, що зміниться після того, як Україна отримає новий статус

📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку

Що чекає Україну?

Наразі про вступ України до ЄС не йдеться, проте це офіційне свідчення того, що це реально. 17 червня Єврокомісія розглянула заявку України та надала державам-членам висновок, що країна готова бути кандидатом на вступ до Європейського Союзу. Паралельно ЄК запропонувала скасувати статус кандидата, якщо Україна не робитиме реформ.

23 червня Європейська рада ухвалила рішення підтримати Україну.

На шляху до членства Євросоюз був не одностайний у своєму ставленні до України, довгий час не могли визначитися Нідерланди та Австрія. Противниками кандидатства України були Швеція та Данія, які критикували Київ за недостатньо рішучу антикорупційну політику. 

Проте, сигнали говорили: висновок Єврокомісії буде на користь України. Щоб підтримати євроінтеграційні амбіції України 16 червня до Києва приїхали президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц та прем’єр Італії Маріо Драгі. Вони заявили про підтримку негайного отримання Україною статусу кандидата, хоча ще декілька тижнів тому позиція президентів Франції та Німеччини не була такою категоричною. 

Підтримують Україну й громадяни європейських країн. 93% схвалюють надання гуманітарної допомоги постраждалим від війни, 71% вважають, що Україна є частиною європейської родини, 66% погоджуються, що «Україна має вступити до ЄС, коли буде готова», говорять дані Євробарометра

«Дипломати сходяться у тому, що ЄС підтримає кандидатство України, але подальші повномасштабні перемовини розпочнуться вже після війни», — вважає ексглава МЗС Павло Клімкін.  

Україна отримала статус кандидата. Що далі? Коли очікувати членства в ЄС?

Статус кандидата відкриває початок переговорів про членство, які можуть тривати роками. Під час перемовин Україні передадуть список реформ у 35 сферах з конкретними термінами, в які їх потрібно буде виконати. Під час впровадження змін Єврокомісія слідкуватиме за результатом і звірятиме, наскільки Україна відповідає Копенгагенським критеріям

Коли Україна стане членом Європейського Союзу? Час підготовчого етапу не прописаний офіційно. 

Приклад Балканських країн говорить, що шлях може тривати понад 15 років — Північна Македонія отримала статус кандидата ще 2004, проте досі не вступила до ЄС. В середньому країни витрачають 8,4 років, щоб стати повноцінними членами Союзу, підрахували аналітики CASE Україна. 

Європейська Рада надала Україні статус кандидата в ЄС. Що це змінює для бізнесу? Як збільшиться допомога? Чи відкриється ринок ЄС? Forbes відповідає /Фото 1

Проте ситуація України унікальна — війна з Росією змушує європейську бюрократичну машину рухатися швидше. Та й Україна готова докладати зусиль: дві частини опитувальника для майбутніх кандидатів Київ заповнив безпрецедентно швидко — трохи більше ніж за два місяці від подачі заявки. 

Далі все залежатиме від того, як ефективно Україна буде впроваджувати реформи. Особливо голосно в Європі ставлять запитання щодо верховенства права, судової реформи та антикорупційної політики. Саме через ці проблеми Данія та Швеція відмовлялися підтримувати Україну.

Але як би український уряд не докладав зусиль, швидше за все, йтиметься про роки. 

Чи збільшиться фінансова допомога?

Після отримання статусу Україна зможе претендувати на додаткову фінансову допомогу від Європи — pre accession assistance (ІRA), яка передбачена для кандидатів та потенційних кандидатів. Нею вже користуються Албанія, Боснія і Герцеговина, Чорногорія, Косово, Північна Македонія, Сербія і Туреччина. Наразі триває третій етап роботи програми, який розрахований на сім років — з 2021 до 2027 рік. Загальний бюджет на всіх учасників — 14,16 млрд євро. 

Офіційні документи говорять, що гроші, які надійдуть завдяки ІRA, сприятимуть соціально-економічному розвитку кандидата та наблизять його до цінностей і стандартів Союзу. На них зможе претендувати й Україна. 

Використовувати ці транші Києву доведеться максимально ефективно, оскільки європейські структури контролюватимуть підзвітність та перевірятимуть цільове призначення витрачених грошей. 

Чи відкриється повністю ринок ЄС для українських товарів? 

Формально рішення про кандидатство не змінює європейських мит та не відкриває ринок ЄС для українських виробників. Проте, незалежно від статусу України, щоб підтримати економіку у війні з Росією 4 червня ЄС на рік скасував ввізні мита для української продукції.

Наприкінці червня також має запрацювати «транспортний безвіз» з Європою. Він спростить вантажні перевезення, які зросли в декілька разів після блокади Росією українських портів, та вирішить проблему дозволів для водіїв — вона заважала збільшувати кількість перевезених вантажів територією ЄС. З осені 2021 року працює спільний українсько-європейський авіаційний простір — так званий авіабезвіз.

Допоки Україна не стала членом Євросоюзу, на підписаних раніше умовах буде діяти Угода про асоціацію і Угода про вільну торгівлю з ЄС. Квоти та обмеження на українську продукцію залишатимуться і після отримання кандидатства. Проте український уряд може використати рік, поки скасовані мита, для перемовин і перегляду умов — такий варіант передбачений в Угоді про Асоціацію.

Крім того, статус кандидата дозволить Україні швидше інтегруватися в ринки ЄС, зʼявляться можливості для підписання окремих секторальних угод.

Під час підготовки матеріалу Forbes звертався за коментарями до ексглави МЗС України Павла Клімкіна та керівниці Центру аналітики міжнародної торгівлі Trade+, KSE Institute Світлани Таран.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд