Захід обговорює ембарго на російську нафту. Чи зайдуть союзники так далеко? Це залежить від того, наскільки далеко Путін зайде у війні
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Санкції щодо відключення від SWIFT окремих російських банків ще не набули чинності, але на європейських енергетичних ринках уже почалися хвилювання.
У середу ціна на російську нафту впала: Urals продавалася із дисконтом $20 за барель до ціни Brent, яку пропонували за $114,25.
Президент Джо Байден стурбований тим, що перебої у постачанні російської нафти позначаться на США і призведуть до нового зростання цін на бензин. Але найбільша проблема – не нафта, а російський газ. На його частку припадає 40% постачання до ЄС. Їхнє припинення завдасть удару по економіці Росії, але змусить європейців мерзнути.
Коли адміністрація Байдена та її партнери складали проєкт відключення Росії від SWIFT, вони старанно стежили, щоби під санкції не потрапили фінансові транзакції за енергоносії. Із системи SWIFT виключили сім російських банків. Але Сбербанк та Газпромбанк, які обслуговують платежі за експорт російського газу, до цього списку не увійшли.
Байден та його союзники із Західної Європи та Канади балансують на тонкій межі між покаранням Путіна за вторгнення в Україну та збитком самим собі через обмеження експорту російських енергоресурсів. Вони заявили, що поки що лише обговорюють можливість тотальної економічної блокади Кремля за допомогою санкцій на експорт нафти і газу. У своїх публічних виступах Байден, схоже, готує виборців до того, що подальші санкції проти Росії можуть вдарити по них.
Чи зайдуть союзники так далеко? Це залежить від того, наскільки далеко Путін зайде у війні.
«Президент спільно із союзниками намагається накласти на Росію економічні санкції, які завдають біль російській економіці, але мінімізують негативні наслідки для економіки США, – заявила голова Ради економічних консультантів Сесілія Раус. – Як сказав президент, без певних фінансових втрат для США нам не зупинити російське вторгнення в Україну, яке має серйозну загрозу демократії в усьому світі».
«У геополітичному вольовому протистоянні західні країни сподіваються зберегти Путіну шлях до відступу, якщо той вирішить піти на військову деескалацію, – каже директор напряму енергетики, клімату та ресурсів консалтингової компанії Eurasia Group Хеннінг Глойстейн. – Тому через тиждень після вторгнення світові фінансові інститути не повинні викладати одразу всі карти на стіл. Вони зберігають «на потім» розширення санкцій на інші банки, потім на експорт вугілля та сталі. Їхня козирна карта, ембарго на постачання нафти, буде розіграна однією з останніх, якщо буде потрібно».
«Вони налаштовані дуже серйозно, – продовжує Глойстейн. – Нафтове ембарго не стоїть на порядку денному прямо зараз і не вважається неминучим. Але сьогодні воно обговорюється куди більш відкрито, ніж два дні тому. А ембарго на газ – це останній козир».
Нафтові санкції можуть зашкодити Заходу. Росія щодня експортує 2,5 млн барелів нафти до ЄС та пів мільйона барелів до США. Через припинення поставок і так високі ціни зростуть. Але якщо брак заповнити з інших джерел, наприклад, збільшенням видобутку нафти членами ОПЕК, теоретично дефіцит пропозиції можна ліквідувати за кілька місяців.
Ситуація з природним газом значно гостріша. Якщо російські постачання буде припинено, доведеться запроваджувати нормування енергоспоживання в Європі. Із цим більшість європейців ніколи не стикалися. Майбутній член НАТО Фінляндія та його нинішній член Латвія отримують понад 90% енергії з Росії. Перед тим як вводити санкції на природний газ, потрібно розробити плани дій у надзвичайних ситуаціях та долати логістичні проблеми, каже партнер консалтингової компанії Oliver Wyman Даніель Таннебаум, який очолює відділ боротьби з фінансовими злочинами у Північній та Південній Америці.
«Мова не про те, що ми не готові діяти жорсткіше, – сказав Таннебаум. – Є прагматичне питання: як опалювати ці країни?»
Тим часом, нафтова індустрія почала самостійно «санкціонувати» Росію. За останні два дні BP, Shell, Equinor і навіть ExxonMobil відмовилися від масштабних проектів у Росії, над якими працювали десятиліттями. Покоління керівників цих компаній особисто вели переговори із Путіним. Тепер інвестиції у ці проекти пущено на вітер, покупців на них немає. Одна лише угода Exxon із Росією оцінюється у $4 млрд.
Щоб уникнути стрімкого зростання цін на енергоносії, Росію необхідно приборкати, не запроваджуючи пряме нафтове ембарго. Аналітик Майкл Сюе із Deutsche Bank вважає, що коли санкції повністю закриють російський експорт, нафта може подорожчати до $170 за барель.
Система SWIFT створена у 1973-му та об'єднує понад 11 000 фінустанов по всьому світу. Представники системи повідомили, що минулого року реєстрували в середньому 42 млн. транзкцій на день, причому на Росію припало 1,5%. Від SWIFT буде відключено російські банки ВТБ, банк «Відкриття», Новікомбанк, Промзв'язокбанк, банк «Росія», Радкомбанк та ВЕБ.
Санкції вводяться за ретельно розробленим планом. Він створювався так, щоб підтримувати тиск на Росію, але не дати послабшати громадській підтримці, пояснює професор Школи бізнесу Макдоноу при Джорджтаунському університеті Джеймс Енджел.
«Як бачимо, петля затягується поступово, – каже Енджел. – Рівень міжнародної активності дуже високий, але ми не хочемо розстріляти весь боєкомплект одразу. Можливо, ефективно спрацює менший рівень санкцій. Якщо зараз зупинити трубопроводи, Європа цієї зими замерзне. Тоді ми втратимо більшу частину громадської підтримки, спрямованої проти Росії».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.