Український віськовий в супермаркеті, Київська область. /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Українці стали витрачати більше на заправках, у магазинах та ресторанах. Ймовірна причина – прискорення інфляції. Інфографіка

Український віськовий в супермаркеті, Київська область. Фото Getty Images

Споживча інфляція в Україні у червні прискорилась до 21,5% у річному вимірі, свідчать дані Держстату. Зросли і витрати українців, за даними про розрахунки у мережі терміналів ПриватБанку. На що населення витрачає більше, а на чому економить та як сильно зростання видатків пов'язано з інфляцією?

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Половину своїх грошей українці витрачають на продукти харчування, свідчать дані ПриватБанку, що має найширшу мережу платіжних терміналів для оплати карткою.

«Продуктові» витрати у червні до травня зросли на 3% до 21,9 млрд грн. В таких межах, на 3,2%, упродовж місяця виросли споживчі ціни на продукти харчування, за даними Держстату.

У складі інших витрат – одяг, взуття, промислові товари, а також транспортні послуги. У червні українці витратили на ці категорії споживання 9,6 млрд грн, на 14% більше ніж в травні.

Підскочили витрати HoReCa – на 24% до 2,9 млрд грн. Але найбільше зросли платежі за паливо (на 66% до 2 млрд грн). За даними Держстату воно подорожчало більше за інші товари – на 21,3% у червні до травня і на 78,5% з початку року.

Українці стали витрачати більше на заправках, у магазинах та ресторанах. Ймовірна причина – прискорення інфляції. Інфографіка /Фото 1

Подорожчання палива триває два місяці поспіль та по ланцюжку впливає на вартість всіх споживчих товарів, говорить експерт CASE Україна Євген Дубогриз. До того ж, сезонного зниження цін на овочі та фрукти немає через брак пропозиції, зауважує він.

Додає тиску висока інфляція у світі, говорить колишній заступник голови НБУ Олег Чурій. І негативні очікування як з боку попиту через прискорений друк коштів, так і з боку пропозиції через руйнування довоєнних логістичних ланцюжків та обмеження для імпорту.

Прискорений друк гривні поки що не має впливу на інфляцію, вважає заступник директора з питань торгівлі цінними паперами Dragon Capital Сергій Фурса, адже доходи населення і споживчий попит не зростають. Зараз навіть у європейських країнах інфляція складає 15-20%, тому складно утримувати її нижче, пояснює експерт.

Українці стали витрачати більше на заправках, у магазинах та ресторанах. Ймовірна причина – прискорення інфляції. Інфографіка /Фото 2

Що буде з цінами у другій половині літа та восени

Дані ПриватБанку свідчать, що майже 60% видатків українців йде на продукти харчування та ліки. Паливо у структурі витрат займає 5%.

Що буде з цінами далі? Вони продовжать зростати. Помірно у липні-серпні та більш швидко восени – через подальше зростання вартості палива, говорить Дубогриз. Його прогноз річної інфляції – 25-33%. Близький прогноз в Чурія – біля 30%.

Попередній прогноз Dragon Capital щодо інфляції на рівні 25% за рік, швидше за все, доведеться переглянути, зауважує Фурса. Але страшилки про повторення в Україні гіперінфляції кінця 90-х – це перебір, вважає він. «З таким рівнем західної підтримки гіперінфляції не повинно бути, – говорить експерт. – Але зростання цін продовжиться, доки триває війна».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні