Категорія
Картина дня
Дата

Путін напав на Україну, але від голоду страждатимуть країни Африки та Азіії. Чому

Якщо Україна не відсіється і не зможе поставити на глобальні ринки 50 млн тон зерна, найбідніші країни світу залишаться без продовольства

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

На початку березня Україна починає весняно польові роботи по всій території України. З огляду на те, що минулого року українці зробили рекордний врожай зернових та олійних культур, очікування на цей рік також були досить таки оптимістичними.

У 2021-му нашими аграріями було зібрано понад 106 млн тон зерна, що є абсолютним рекордом. Цьогоріч прогнозували врожай плюс-мінус на такому ж рівні. У 2022 році врожай міг бути ще вищим за рахунок покращення технологій вирощування та збільшення посівних площ високорентабельних культур.

Не дивлячись на високі ціни та добрива, що зросли більше ніж у 2,5 рази, та пального, вартість якого збільшилася на понад 27% у порівнянні з минулим роком, українці добре підготувалися до весняно польових робіт.

Втім, не так сталося, як гадалося. Війна Росії проти України повністю розбила надію українського аграрного сектору на проведення посівної роботи по всій території України. Зараз важко навіть приблизно прогнозувати, як українці відсіються, в якому масштабі та на якій території. 

Якщо цього року Україна і зможе відсіятися на весняно-польових роботах, це буде максимум 30% запланованої площі. Найбільш оптимістичний варіант – 50% від площ, які цьогоріч передбачалися для проведення весняно- польових робіт, тобто від 21 млн га. І ці площі будуть зосереджені переважно у Західній Україні. Це ж стосується і посівів озимих культур, які потрібно обробляти і удобрювати, а це зараз майже неможливо.

Які наслідки ситуація, що склалася, нестиме для продовольчої безпеки України та світу

Безпосередньо для українського ринку все виглядає менш критично, адже, навіть зібравши 30% запланованого врожаю, Україна зможе забезпечити себе продуктами харчування. Це можливо завдяки значним перехідним запасам – 33,4 млн. тон зерна, а також тому, що восени ми насіяли досить-таки багато пшениці.

Що ж стосується світового ринку, тут ситуація виглядає вкрай песимістично. Україна разом з Росією поставляють на глобальні ринки близько 30% пшениці. Україна займає лідируючі позиції по експорту кукурудзи, соняшникової олії та інших продуктів харчування до Європейського Союзу. В цілому Україна забезпечує майже 14% на глобальному ринку продовольства. Найбільшими імпортерами продукції сільського господарства України є Китай, Індія, Нідерланди, Єгипет, Туреччина, Польща, Іспанія, Індонезія, Німеччина, Італія, а також бідні країни Африки та Азії. 

А це означає, що якщо зараз не зупинити війну і Україна не відсіється і не зможе поставити на глобальні ринки 50 млн тон зерна, найбідніші країни світу залишаться без продовольства. Тобто сотні тисяч людей просто будуть приречені на голодну смерть. Що ж до Росії, то зараз ця країна стала настільки токсичною, що західні експортери просто не братимуть російське збіжжя.

Я не буду зараз говорити про фінансові втрати, адже їх досить важко порахувати — мова іде про десятки мільйонів доларів лише в Україні. Більш актуальні наразі глобальні втрати — продовольча катастрофа в найбільш незахищених та бідних країнах нашої планети.  

Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні