Міністр юстиції Денис Малюська /Олександр Чекменьов
Категорія
Картина дня
Дата

П'ять способів посадити Путіна на лаву підсудних та як змусити Росію заплатити за зруйновану економіку. Інтерв'ю з міністром юстиції Денисом Малюською

5 хв читання

Міністр юстиції Денис Малюська Фото Олександр Чекменьов

Ми спілкуємося з міністром юстиції 3 квітня, коли з'явилися свідчення Бучанської різанини, яку влаштували російські військові. Понад 300 страчених мирних громадян, тортури, зґвалтування, мародерство. Як Україна планує покарати винних? Також ми поговорили з міністром про те, що робить уряд, щоб змусити Росію заплатити за колосальні руйнування (тільки втрати інфраструктури оцінюються в $68 млрд ). Коли, від кого і як Україна може отримати гроші на План Маршалла

Це скорочена та відредагована для ясності версія інтервʼю із міністром юстиції Денисом Малюською.

Воєнні злочини: хто відповідатиме за Бучу, Ірпінь та Гостомель

Офіс Генерального прокурора збирає всю інформацію та докази воєнних злочинів. Роль Міністерства юстиції та моя особисто – політичний та юридичний супровід.

Готового механізму, за яким можна швидко притягти Путіна та його найближче оточення до відповідальності, немає. Ми намагаємось застосовувати не лише один механізм. Наразі є кілька варіантів.

Перший – українська прокуратура вже порушила безліч кримінальних справ на воєнних злочинців. Так, у цих справах можуть оголосити вирок, але ймовірність того, що Путін опиниться в умовному Печерському суді, вкрай низька. Тобто є проблеми з тим, як доставити обвинуваченого в Україну.

Другий варіант – інші європейські країни можуть порушити аналогічні справи проти Путіна, його оточення та інших воєнних злочинців. Розслідування вже розпочали Литва, Польща, Естонія, Німеччина, Швеція, Латвія, Норвегія, Франція, Словаччина. Фігуранти цих справ поки що не уточнюються.

Третій варіант – це Міжнародний суд у Гаазі. Чи можна у цьому випадку посадити Путіна за Бучу, Гостомель та Ірпінь? Можна, якщо є прямі докази, що він наказав солдатам вбивати та знущатися з мирного населення. Це стосується не лише Путіна, а й інших злочинців. Потрібно розуміти, що це буде класичний судовий процес із усіма бюрократичними моментами, презумпцією невинності, сторонами захисту та звинувачення. Довести провину Путіна чи вищого керівництва буде складно. Генералів чи інших військових, які віддавали накази, притягнути до відповідальності реальніше. Але це не швидкий процес.

Getty Images

місто Буча Фото Getty Images

Четвертий варіант – Путіна легко притягти до відповідальності за злочини агресії. Цей факт не потребує додаткових доказів. Росія напала на Україну – це акт агресії. Є відео та укази Путіна, які це підтверджують. Проблема в тому, що Росія не ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального кодексу, яким можна притягти за це до відповідальності. Є всі докази, але ми не можемо притягти до відповідальності.

Пʼятий варіант – створити спеціальний міжнародний трибунал, який розглядатиме воєнні злочини, скоєні в Україні. Аналогічна ситуація була у Югославії. Тут важливою є максимальна міжнародна підтримка. Наприклад, якщо такий суд створять Україна, Польща, Естонія, Латвія та Литва, він буде малоефективним, оскільки Путіну не проблематично не відвідувати ці країни. Якщо це буде коаліція із країн Європейського Союзу, США, Англії та України – це вже дієвий механізм. Це не швидкий процес, створення такого суду може піти кілька років, але саме винесення вироку щодо злочинів агресії може пройти за місяць. Це вже підтверджений факт.

Що можна зробити вже зараз? Російських солдатів, які потрапили в полон і порушили Женевську конвенцію, чекає суд і тюремне увʼязнення. На міжнародному рівні можна довести та притягнути до відповідальності військове керівництво, наприклад, генералів, які віддавали накази. Тут важливими є свідчення очевидців, задокументовані факти.

Репарації від Росії: як передати «заморожені гроші» в Україну

Тут схожа ситуація – єдиного механізму немає. Наша мета – покрити всі збитки за рахунок російських грошей, а не міжнародних дотацій чи українського бюджету. Можливо, Росія добровільно під час переговорів погодиться виплачувати компенсації. Це питання піднімалося на переговорах, але поки що конкретики щодо нього немає.

Схожі ситуації були в Афганістані та в Ірані. У випадку Афганістану США заморозила резерви уряду країни, перевела їх на інший рахунок і направила на допомогу народу Афганістану.

Наша мета – покрити всі збитки за рахунок російських грошей, а не міжнародних дотацій чи українського бюджету.

В Ірані уряду було заблоковано рахунки міжнародним трибуналом і з цих резервів виплачувалася компенсація постраждалим. Це була примусово-добровільна угода, оскільки уряд і так не міг користуватися цими грошима через санкції. Це були випадки всередині країни, нам потрібний інший механізм.

Країни, де є заморожені російські рахунки, мають ухвалити закон, який описує процедуру передачі грошей. Над таким законом вже працюють США, Канада та країни Східної Європи.

Тут є складність. Майже всі країни повністю або частково зберігають гроші центробанків в активах США. Це буде перший прецедент, коли США передасть гроші, що лежали на зберіганні, іншій країні. Це дуже акуратний момент, тому що в інших країн можуть виникнути питання про збереження їх грошей.

У країнах Східної Європи все простіше, але у цих країнах невеликий відсоток російських грошей.

В ідеальному варіанті заморожені на російських рахунках гроші будуть переведені на окремі рахунки в Україні. Наразі розглядається передача грошей і через міжнародні організації, наприклад, «Червоний хрест» чи UniSafe, але ми наполягаємо на прямій передачі грошей Україні. Важливо, щоб гроші використовувалися з максимальною ефективністю. Ми хочемо, щоб якнайменше грошей йшло на штат людей, які їх розподілятимуть, оренду приміщень, столи та стільці.

Теоретично перші виплати ми можемо отримати до кінця літа. Але ситуація може змінитися, доки жодна країна не заявляла про терміни публічно.

Скільки грошей Україна може отримати

Ми точно зараз не чекаємо детального розрахунку суми збитків – це те, що зʼявиться наприкінці тунелю. І ще довго треба бігти і зробити багато роботи. Наразі важливо знайти правильний механізм компенсації.

Йдеться про заморожені державні рахунки Росії – це гроші Центробанку та Фонду національного добробуту. Про рахунки юридичних та фізичних осіб поки не йдеться. Легше отримати заморожені гроші держави, ніж юридичних чи фізичних осіб. І не факт, що ця процедура буде успішною.

П'ять способів посадити Путіна на лаву підсудних та як змусити Росію заплатити за зруйновану економіку. Інтерв'ю з міністром юстиції Денисом Малюською /Фото 1

Але навіть російських державних грошей вистачить відновлення України. Витратити $0,5 трлн доларів – це завдання щонайменше на сім років.

Ще немає розуміння, якими порціями Україна отримуватиме ці гроші. Для кожної країни рішення буде індивідуальним.

Як подати документи на компенсацію великому бізнесу та фізособам

Подати заявку на компенсацію нерухомості можна в «Дії», зараз таких заявок вже понад 25 000. Конкретної обробки та «упаковки» цієї інформації немає. Наразі ми збираємо первинні дані. Потім вони оброблятимуться.

Фінальний пакет документів залежатиме від механізму компенсації – російські гроші, добровільні виплати, міжнародні дотації чи українські бюджетні гроші. У кожному з цих випадків знадобиться різний пакет документів та різні механізми застосування.

Фізичні та юридичні особи, а також великий бізнес можуть подавати заяви про компенсацію через Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ). Такі рішення не будуть миттєвими, можуть пройти роки. Потрібно розуміти, що юридичний фронт рухається набагато повільніше за військовий. За місяць нічого не трапляється.

Зараз виплата великої суми Росією через ЄСПЛ виглядає сумнівною, але на момент ухвалення рішень усе може змінитися. Будуть механізми, як за таким рішенням примусово чи добровільно примусово можна стягнути гроші на користь українського бізнесу. Ми не маємо сумнівів, що такі виплати будуть.

Моя порада бізнесу – зібрати максимальну кількість доказів та документів. Пакет документів залежить від кожного конкретного випадку, будь-який юрист середньої руки може допомогти у цій підготовці. Багато хто зараз безкоштовно готує документи для ЄСПЛ.

Далі – один документ відправити до ЄСПЛ, а з другим прийти до Міністерства юстиції, Мінекономіки чи Київської школи економіки, ми всі працюємо скоординовано. Ми зафіксуємо звернення, а далі на бізнес потрібно чекати від нас сигналу, куди ці документи подавати.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд