Українські громадяни та бізнес, які постраждали від агресії Росії через окупацію нею територій Донецької та Луганської областей, можуть отримати можливість стягнення компенсації з країни-агресора. На 26 січня заплановане перше засідання ЄСПЛ у цій справі, повідомив Forbes міністр юстиції Денис Малюська.
У Forbes Ukraine також є twitter. Якщо вам зручно читати нас там — підписуйтесь за цим посиланням.
Ключові факти
- Заява про системні порушення прав людини Російською Федерацією на Донбасі була подана до ЄСПЛ у 2014 році. 26 січня у Страсбурзі у справі «Україна та Нідерланди проти Росії» («Справа щодо Донбасу») розпочнеться перше засідання.
- Україна буде доводити існування так званої «адміністративної практики» РФ щодо порушень Конвенції з прав людини та Протоколів до неї протягом усього періоду окупації частини території Донецької та Луганської областей, починаючи з квітня 2014 року.
- ЄСПЛ має визнати, що з певного періоду «частина Донбасу контролюється Російською Федерацією і за всі смерті та втрачені активи відповідає РФ», заявив Малюська. За його словами, це відкриє шлях для великої кількості позовів як від громадян, так і від юридичних осіб. Розгляд справ може початися через два роки.
- Позов може подати як фізична, так і юридична особа. Для цього потрібно довести, що майно належить позивачу, показати його вартість та пояснити причини, з яких позивач не може ним наразі користуватися, пояснили в Мінюсті.
Цитата
«Росія прописала у себе в законодавстві право не виконувати рішення ЄСПЛ. Великий бізнес зможе компенсувати збитки за рахунок міжнародних активів РФ. Для громадян зробити це буде складніше – тут важлива міжнародна підтримка», — сказав Малюська.
Контекст
Рішення ЄСПЛ щодо прийнятності у справі «Україна та Нідерланди проти Росії» має полегшити підтримку позовів громадян та компаній проти РФ як в ЄСПЛ, так і в інвестиційних арбітражах. Воно буде основою, на якій справи рухатимуться далі, щоб заявники могли стягувати компенсації з держави-агресора.
14 січня ЄСПЛ визнав свою юрисдикцію у справі «Україна проти Росії (стосовно Криму)», в якій Київ оскаржує послідовні дії Москви, так звану «адміністративну практику», на порушення європейської Конвенції про права людини на окупованому півострові. Суд прийняв до розгляду майже всі претензії України.