27 лютого о 8:00 Білорусь розпочала проведення «референдуму» про внесення поправок до Конституції республіки. Змінити її Лукашенко обіцяв після протестів у 2020 році. Плебісцит проходить без незалежних спостережень. Також порушено право на таємницю голосу – у кабінках зняли фіранки під приводом боротьби з коронавірусом, пише Deutsche Welle.
Попередні результати оголосили в ніч із 27 на 28 лютого, підрахувавши близько 78,6% голосів. Результат вирішено наперед – «за» 65%, проти – 10%, доля ще 3,4% бюлетенів невідома
Що на коні
У бюлетені білорусів зустрічає одне питання: «Чи приймаєте ви зміни та доповнення до Конституції Республіки Білорусь?» Ось що за цим стоїть.
- Лукашенко готує правову базу майбутнього транзиту. Замість передачі всієї повноти влади спадкоємцю він розширить права Всебілоруських народних зборів (ВНС).
- Зараз цей колективний орган має формальний статус, за проєктом нової Конституції – зможе скасовувати рішення інших органів влади, оголошувати імпічмент президенту, призначати членів Центрвиборчкому, суддів Верховного та Конституційного судів, вносити до парламенту закони, призначати референдуми, пропонувати зміни до конституції, вводити надзвичайне та військовий стан, розглядати питання легітимності виборів. Новий президент не позбудеться повноважень, але у нього зʼявиться другий центр сили.
- Лукашенко отримає можливість балотуватися ще двічі після закінчення цього терміну.
- Це може забезпечити йому правління до 2035 року – самопроголошеному президентові на той час буде 81 рік. Після цього Лукашенко зможе очолити ВКС та зберегти свій вплив.
- Також нова Конституція захищає його від переслідування – за нею колишніх президентів не можна притягувати до відповідальності за скоєні злочини.
- Крім того, Білорусь має намір відмовитися від безʼядерного статусу.
Навіщо Лукашенку чергова імітація демократичного процесу, Forbes розповів білоруський опозиціонер Ярослав Романчук. У 2010 році він висував свою кандидатуру в президенти в Білорусі, зараз працює керівником з економічних реформ українського Офісу простих рішень.
Про ймовірні результати волевиявлення
Точні результати можуть цікавити лише людей, які сиділи у бункері останні 27 років і не знають, що у Білорусі вибори – це постанова, а не волевиявлення. Вони організовані для імітації демократичного процесу та легітимізації влади. Думаю, в результаті гарантовано наберуть щонайменше 80% підтримки.
Для чого це Лукашенку
Він торгується за владу та особисті гарантії. Лукашенко пішов на те, щоби відмовитися від оборонної, військової та зовнішньої політики. Тепер ці аспекти повністю контролює Росія та особисто Путін. Що отримує натомість Лукашенко? Доступ до зовнішніх ринків для нечисленної білоруської продукції, яка може успішно продаватися. Через російські порти він має намір транзитом продавати калійні добрива, нафтопродукти.
Також він розраховує отримати дешевий газ для населення та промисловості (близько $120 за тисячу кубів проти ринкових цін до $1000) та реструктуризацію боргу Білорусі перед Росією.
Примітка Forbes: Тільки офіційно, станом на кінець 2019 року, він становив понад $8,1 млрд, підраховував Світовий банк. Також Білорусь отримала економічні субсидії приблизно на $51,5 млрд, пише BBC з покликанням на розрахунки Інституту енергетики та фінансів.
Як організовані фальшування
Це давно відпрацьована схема, яка вимагає примусу самих виборців. Кажу вам як людина, яка в різних ролях брала участь у трьох президентських кампаніях. Головне завдання білоруської влади – зігнати людей на дільниці та забезпечити видимість виборчого процесу, участі народу. Протоколи намальовані наперед із потрібними результатами.
Що означає відмова від без'ядерного статусу
Це точно формальність. Питання про розміщення або нерозміщення в Білорусі ядерного озброєння вирішується виключно у Кремлі та не потребує жодних додаткових погоджень. Але тепер і формальність усунута – Путін зможе визнати розміщення у Білорусі ракетних комплексів за правилами Організації Договору про колективну безпеку. Для Білорусі це вже нічого не змінить.
Чи є шанси на протест
Весь білоруський протест був роздавлений, задушений та посаджений у 2020 році. Після провалу демонстрацій близько пів мільйона людей виїхали з країни, ключові опозиційні лідери виявилися закордоном або у в'язниці. Це безпрецедентний для Європи тиск на громадськість, котрого не бачили з часів правління нацистського режиму. Два роки нескінченних репресій дали результат – суспільство стерильне від людей, здатних очолити протест.
Легітимність референдуму
Це фейковий документ та фейкові обіцянки народу. Ніхто в суспільстві їх не визнає, що б там не було написано.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.