Категорія
Життя
Дата

6 проблем підприємців, які допоможе розв'язати медитація. Пояснюють нейробіолог і вчитель медитації

6 проблем підприємців, які допоможе розв'язати медитація. Пояснюють нейробіолог і вчитель медитації /Getty Images

Getty Images

Велика кількість стресів і подразників у сучасних людей спричиняє ментальні проблеми та передчасне старіння мозку. Цього можна уникнути завдяки медитації. Практика уможливлює утворювати нові нейронні зв'язки в мозку і запобігати деяким ментальним і фізичним захворюванням.

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Нейробіолог Олександр Скороход та засновник студії трансцендентальної медитації Ян Тіан пояснюють, які ще проблеми допоможе розв'язати медитація.

Вам потрібно ухвалювати багато складних рішень

Медитацію часто рекомендують як інструмент для розвитку стратегічного мислення. Але Тіан підкреслює, що короткі сесії корисні і для тактичних рішень. "Якщо у вас попереду важлива зустріч або треба зробити непростий вибір, помедитувати просто перед цим буде гарною ідеєю", — підтверджує нейробіолог Олександр Скороход.

Недавнє дослідження Університету Квінз у Кінгстоні зафіксувало, що щодня до людини навідуються майже 6 000 думок. Усі вони витрачають ресурси мозку. Скороход рекомендує призначати наради або ухвалювати глобальні рішення вранці, коли мозок тільки прокинувся. Якщо такої можливості немає, 15-хвилинна медитація спрацює як гарна альтернатива. "Якщо перед важливою зустріччю провести сеанс медитації і відпустити збудження розуму, ви будете почуватися більш спокійним, сконцентрованим і зібраним, і це викличе додатковий рівень довіри у співрозмовників", — додає Тіан.

Ви часто стикаєтеся зі стресом

Зміни ритмів роботи головного мозку, що відбуваються під час медитації, зачіпають кілька систем організму. Зокрема і гіпоталамо-гіпофізарно-адреналову. Навіть коротка медитація може змінити рівень гормонів в організмі. Олександр Скороход пояснює, що практика впливає безпосередньо на нейромедіатори стресу, знижуючи рівень кортизолу і збільшуючи рівень серотоніну, який пов'язаний з відчуттям щастя.

Медитація впливає на рівень гамма-аміномасляної кислоти, що відповідає за процеси гальмування в нервовій системі. Її висока концентрація — до чого якраз і призводить медитація — забезпечує зібраність і спокій.

Вам хочеться бути ефективнішими

"Усе, що ми робимо відпочиваючи, ми робимо з однією метою — бути ефективнішими в активності", — говорить Ян Тіан. Уміння відпочивати — важлива навичка, а не прояв ліні. Медитація — один зі способів дати мозку відновити ресурс. ЕЕГ під час медитації фіксує перехід мозку в режим альфа-, тета- і дельта-хвиль. Він виявляється в стані розслабленого спокою, як уві сні, на противагу бета-ритму, в якому ми перебуваємо в стані неспання. Перевівши мозок в режим альфа-хвиль, ми даємо йому змогу розслабитися. А значить — відновлюємо сили для наступного періоду ефективної активності.

Люди, які регулярно медитують, відзначають суб'єктивне відчуття, ніби завдання перед ними стають яскравішими та зрозумілішими. Олександр Скороход пояснює: цей ефект справді є, і він пов'язаний з активацією префронтальної кори головного мозку. Це — наш стратегічний центр. Префронтальна кора утихомирює лімбічну систему, де живуть емоції, й уможливлює оцінити ситуацію глобально, відсторонившись від неї. "Люди, які медитують регулярно, чіткіше бачать свою мету і краще планують етапи щодо її досягнення", — додає Ян Тіан.

Ви піклуєтеся про клітинне старіння і старіння мозку

Олександр Скороход цитує знамените дослідження, що його провели в лабораторії нобелівської лауреатки Елізабет Блекберн. Команда розглядала довжину теломери — ковпачків на кінцях хромосом, які стають коротшими протягом життя. Дослідники звернули увагу на взаємозв'язок зі стресом: що більше людина нервує, то стрімкіше коротшають його теломери. Як наслідок, вона швидше старіє. Ці ж науковці помітили, що регулярна практика медитації за кілька місяців подовжує теломери.

У книзі "Змінені риси особистості" психологи Річард Девідсон і Деніел Гоулман описують кейс Йонге Мінгʼюра Рінпоче. Це — монах і досвідчений медитатор, який одним з перших погодився на дослідження мозку в процесі медитації співчуття. Вчені зафіксували, що після ретриту тривалістю в 4,5 роки старіння мозку Мінгʼюра сповільнилося. У віці 41 року мозок практика відповідав нормі для 33-річної людини. Щоправда, складно підрахувати, скільки ж Мінгʼюр медитував під час ретриту. "Але ці відкриття стають приводом для подальшого вивчення нейропластичності мозку", — додають дослідники.

Матеріали по темі

Ви хочете підвищити ефективність навчання

Медитація впливає на гіпокамп, частину мозку, яка консолідує пам'ять. Неврологи і психіатри з Єнського і Каліфорнійського університетів виявили, що практики усвідомленості особливо впливають на субікулум, або основу гіпокампа. Це дало їм змогу дійти висновку про позитивний вплив медитації на пам'ять. Медитатори можуть запам'ятовувати великі обсяги інформації, а особливо — події з власного життя.

Вам складно зосередитися

Медитація загалом — це навичка зосереджуватися на теперішньому моменті. У рамках практики ваше завдання — не створювати зайвої напруги і дозволити всьому відбуватися так, як відбувається. "Це в жодному разі не бездумність, — говорить Ян Тіан. — У медитації думка є, але вона мене не захоплює. Я її не думаю, а спостерігаю". Практика вчить не втягуватися в непотрібні думки і в звичайному житті, сфокусувавшись на основному завданню.

Є тест Струпа — це завдання на гнучкість мислення. Потрібно читати слова, колір яких не збігається зі значенням слова: припустимо, "синій" написано зеленим. Медитатори справляються з таким тестом краще, ніж люди, які не займаються практиками усвідомленості.

Крім того, медитація дає змогу зменшити рівень румінаціі. Типова ж інструкція для медитації — це помічати думки, але відпускати їх миттєво. До того ж, румінація часто призводить і до стресу — коли ми прокручуємо в голові негативні події з минулого. І це — ще один шлях, на якому медитація протистоїть непотрібним потрясінням.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні